Estcon '98 ülevaade II

Stalkeri laureaatide väljakuulutamine

[Foto]
Raul esitleb Stalkeri-auhinda parima algupärase ulmejutu eest.
[ Veel pilte ]

Stalkerit välja andev Eesti Ulmeühing otsustas sel aastal valida need kõige paremad kahes kategoorias: parim ulmeraamat (nii tõlked kui algupärandid, nii romaanid kui antoloogiad) ja parim algupärane ulmejutt. Auhind koosnes raamitud diplomist ja fantastilisest sinisest klaasist nn. rakett-tilgast, mille autoriks oli klaasikunstnik Piret Kerem (aitäh, Piret!).

[Foto]
[Foto]

Parima algupärase ulmejutu väljaselgitamiseks moodustati zhürii, kuhu kuulusid Jüri Kallas, Veiko Kastanje, Avo Nappo, Andri Riid ja Mati Tee. Zhürii valis üsna üksmeelselt parima algupärase ulmejutu kategoorias Stalkeri laureaadiks Tiit Tarlapi jutuga «Vihkamise suund». Teisele kohale tuli sama autori «Kaduviku paladiinid». Kuna topeltvõidu saavutanud Tiit Tarlapit polnud kahjuks kohal, tuli piirduda auhinna demonstreerimisega.

Parima raamatu väljaselgitamiseks kuulutatati ulmelistis ja Ulmeühingu Interneti-leheküljel välja avalik hääletus, millest said osa võtta kõik huvilised. Kokku laekus arvamusi 48lt fännilt. Ülivõimsa edumaaga valiti aasta parimaks ulmeraamatuks Frank Herberti «Düün».

[Foto]
Krista Kaer auhinda vastu võtmas.

Kuna parima raamatu auhind on mõeldud raamatu üllitanud kirjastusele, tuli valju aplausi saatel diplomit ja auhinda vastu võtma «Düüni» välja andnud kirjastuse Varrak peatoimetaja Krista Kaer, kes oli ilmselgelt üllatunud ja liigutatud. Ta tänas auhinna eest ning pakkus välja, et kümne aasta pärast võiks F-sarjas avaldada Stalkeri võitnud algupäraste ulmejuttude kogumiku.

Tulemusi kommenteerides väärib vahest märkimist, et William Gibsoni «Neuromant» (Hugo ja Nebula laureaat, võitnud mh. fännide auhinna ka Soomes) ei saanud üheltki hindajalt 3 punkti, mille ilmseks põhjuseks pidas Juhan Habicht raamatu väga viletsat tõlget. Selle seisukohaga nõustus ka kohalolijate valjuhäälne enamus. Kuigi kolmanda koha saavutanud Baxteri romaan «Ajalaevad» sai vaid 2 punkti enam neljandaks jäänud Pratchetti «Võlukunsti värvist», kinnitab ta kindlat kolmandat kohta tõik, et Baxteri raamat sai fännidelt ainult maksimumhindeid.

Vaata ka Stalker '98 lõpptulemusi.

>>> Saun, grillvorstid ja vene ulme


Estcon '98 | Eesti Ulmeühing
Raul Sulbi / terrafan@ut.ee
Taavi Tuvikene / taavi@obs.ee
30. juuli 1998