Vaatleja
Astronoomiline abimees (6/2004): Artikkel
09.11.2004 Tagahoovi observatooriumi ehitus-2
Raivo Hein

See on observatooriumi ehitamise loo järg.
Vaata eelmist osa.

Juuli lõpus aastal 2004 teatati mulle, et kuppel USAst kohale jõudnud. Peale bürokraatlike tollisekeldusi - tolliametnikud ei lasknud kaupa läbi, nõudsid kasti avamist, kast aga oli tõsiselt SUUR - vuras ühel õhtul koju mulle selline kraanaauto, kast ilusti pakituna peal. Autojuht oli proff ja peale ettevalmistusi läks tõstmiseks!

Siin aga juhtus äpardus - aia post oli vaatevälja ees ja kraanajuht lasi kasti nii madalale, et see vastu aiaväravat läks ja selle päris kaheksasse keeras. Õnneks olid väravatalad elastsed küllaltki ja kõveraks ei jäänud. Peale väikest sebimist maandus kast garaazi ette õnnelikult.

Tähetorn kupli ootevalmis
Ahjah, samal ajal, kui kuppel veel saabunud ei olnud, otsustasin hoovi ka ühe päikesekella ehitada. Mosaiik on tehtud merekividest ja merevaigust. Näitab aega väga täpselt. Sellel pildil on veel seier puudu.

Edasi järgnevad erinevad pildid kupli kokkupanekust ja ülesseadmisest.

Sellel pildil on nn baasring juba paigas, toetusrullikud küljes ja selle peale saabki kuppel toetuma. Kupli pöörlemist tekitav mootor koos rullikutega baasringi siseseinal
Kupli ava kate Kupli ava katte mootor

Kuppel paigas. Oli ikka üks nikerdamine, et seda torni otsa saada, tuuline ilm samuti samal ajal. Järgnes kõvasti puurimist (klaastolm on ikka jube) ja kruvide-mutrite keeramist. Talad ava vahel fikseerivad täpselt ava laiuse enne katte peale installimist.

No siin pildil sai ka katted peale ja sellega võis öelda, et kuppel paigas.

Sinine kastike seinal on kupli juhtimisorgan ehk elektrooniline aju. Vahepeal sai ka teleskoop jalale asetatud

Nuh igaljuhul valmis see asi sai!

Sügis käes tänaseks päevaks ja vahepeal olen asja veelgi edasi arendanud. Paigas on arvuti koos internetiühendusega ja erinevate softidega. Lisaks sai USA-st tellitud ka lisa tarkvara kupli ja teleskoobivahelise koostöö tekitamiseks. St, et kui teleskoop liigub, siis kuppel pöörleb temaga kaasa samasse suunda. Tükk aega kahtlesin, kas mul seda vaja on, sest kuplit saab liigutada ka manuaalselt, kui nüüd olen küll rahul. Samuti sisaldab see tarkvara ka kogu kupatuse juhtimist üle interneti, mille tahaks ka millalgi käima saada. Tegelt see juba töötabki, vaja on veel aga muretseda CCD kaamera ka pildi nägemiseks.

Aga küll tuleb seegi!

Kellel huvi asja vastu, minu kontakt on : raivo@cvkeskus.ee


Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies