Vaatleja
Lugejakirjad (5 / 2001)
27.10.2001 Pildid Madis

Minu arust artiklitele selgitavate jooniste ja piltide lisamine hea idee. Pildid taevast (n. Veenus ja Merkuur) on hoopis lahedad, neid voiks veel rohkem olla.

22.10.2001 Veel virmalisi... Kati

Veel tänagi, 22. okt õhtul 22.00 paiku on taevas näha virmalisi, kuigi üsna kahvatuid, aga sellegipoolest on neid näha...

22.10.2001 Virmalised 21. oktoobril Madis

Virmalised olid tõepoolest võimsad.

Umbes kella üheksa paiku oli põhjakaares vaid roheline helendus. Kella kümnest hakkas tulevärk pihta. Punaste ja kollaste virmaliste kaar ulatus üle poole taeva. Seniidis käis äge sähvimine. Korraks tekkis heleroheline/kollane triip üle taeva mis mõne sekundi pärast ära kadus ja peatselt ka uuega asendus. Pea kohal oli nagu virmaliste radiant kust kollaste otstega punased kiired välja ulatusid.

Kaheteistkümne paiku olid virmalised ikka platsis ainult natuke tuhmimad. Orioni tähtkuju jäi täpselt virmaliste piirile nii, et kaks Orioni ülemist tähte olid selgelt virmaliste sees aga vöö oli juba väljas ja taevas selle koha pealt päris tume.

Need virmalised olid peaaegu võrreldavad 2000 aasta 6. aprillil nähtuga.

22.10.2001 Virmalised 21./22. oktoobril Mart Hovi

Esmalt oli tunne, et tegemist pilvedega - silmade harjudes avanes aga vapustav vaatepilt.

Üritasin paar paar pilti teha, aga objektiiviga oli kahjuks mingi jama.

Fotoaparaat on Olympus Camedia C-2000 Z säriaeg 16 sekundit. Vaatluskoht Tartus Erikal

Toimetuse arvamus:

Objektiivis siiski ehk viga ei ole, ainult mõne heledama tule peegeldusi on näha, see on Zoom-objektiividel tavaline. Võib-olla on tegemist CCD-le omase müraga, mis on samuti tavaline vähese valguse korral. Videokaameratel avaldub see näiteks säbrulise lumesajuna.

22.10.2001 Virmalised 21/22. oktoobril Helle Jaaniste

Ükskord läks virmaliste-hoiatus ka täppi.

Ise vaatlesin virmalisi kella kümnest Tartu põhjaküljel asuvalt põllult. Pilt oli vapustavalt ilus. Nagu oleksime olnud värvilise kupli all, ainult päris lõunas ei ulatunud kiired maha -- ees oli Tartu kuma.

Virmaliste kaar, mida soovitame alati otsida põhjakaarest, oli kell pool üksteist veel meie pea kohal, Kassiopeia tähtkujus. Ja mitte kaar vaid lausa igasse suunda kiiri saatev kroon. Tunni aja pärast kaar aga nihkunud umbes 20 kraadi meie seniidist lõuna poole. Mis tähendab, et need virmalised pidid olema näha väga kaugetes lõunamaades.

Seda vaatemängu põhjustas päikeseplekk number 9961, täpsemalt saate seda vaadata aadressilt http://www.SpaceWeather.com. Kui te klikite seal virmaliste pildile (tänaöine pilt Prantsusmaalt), siis jõuate virmaliste pildigalerisse.

Loodame, et ka meie fotograafidel pildid õnnestusid ja saame panna 'Vaatlejasse' pilte või viiteid. Ootame.

Aga virmalised võivad olla veel ka täna õhtul.

22.10.2001 Virmalised Tõnis Eenmäe

Tõesti, pühapäeva öösel vastu esmaspäeva (praegu siis) on täitsa võimsad virmalised. Päris õhtul oli põhjataevas üsna nõrk virmaliste kaar, mis kerkis üha kõrgemale. Ühel hetkel hakkasid rohelised ja punased vanikud ning kiired üle terve taeva levima. Päris pea kohal oli näha sõõr selget taevast, sõõri servadest saidki virmaliste kiired alguse.

Peale ligemale tunnist vaatemängu virmalised "väsisid". Põhjataevasse jäi endiselt nõrk kaar. Veidi enne kahte käisin rõdul ja avastasin, et pool taevast jälle virmalisi täis. Seekord tegin paraja portsu pilte kah - näis, mis välja tuleb.

19.10.2001 Virmalised ja orioniidid Helle Jaaniste

19. oktoobri hommikul toimus Päikesel purse, osakesed on teel Maa poole.

Nii võib nädalavahetusel oodata virmalisi. Loodame, et nad on ka meie laiuskraadil nähtavad.

Nii et kui näete põhjakaares heledat kuma, siis võivad need olla virmalised. Püüdke neid siis jälgida, vahel võib sellest heledast kaarest kasvada väga võimas vaatemäng.

Sel nädalavahetusel on ka orioniidide meteoorivoolu maksimum (21. oktoobril). Voolu radiant tõuseb juba kella üheksa paiku, kulmineerub lõunataevas kell kolm. Hea taeva korral võib hea nägemisega inimene näha tunnis kuni 20 orioniidi.

19.10.2001 25/26 septembri virmalised. Kalle

Paar fotot nendest virmalistest, pildistatud Suurupis, aadressil:

http://home.delfi.ee/karahh/temp6/

18.10.2001 kuubikujuline maailm Anne

Tere,

Oleks vaja teha kirjalik töö kuubikujulisest maailmast.

Kas keegi oskab aidata?

Anne

18.10.2001 ... moneta

mustad augud on ikka p6nevad ... mis ikka juhtub asjadega mis siis ikka sinna sisse imetakse .. lagunevad 'ra ... ?

28.09.2001 tre weronika

olen siin esimest korda ja siin on tore jjjjjeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22.09.2001 August, august... Kati

Päikesesüsteemi rubriigis on kõik tabelid augustis, vähemalt pealkirja järgi. Kuid sisu ja üleüldine kuupäev näitab, et on tegu siiski septembriga :)

Netinduse trükikoll kimbutab :P

07.09.2001 Kurb ... Andres

... et nutuselt vähe on kirjutisi rubriigis "kosmonautika" ja eriti "universum". Vahva oleks lugeda uuematest tuultest astrofyysika ja kosmoloogia valdkonnas

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies