Vaatleja
Lugejakirjad (3 / 2002)
24.05.2002 Kuu ja Kuusulane cps.

14 mai, Kuu ja Veenus Karepa rannast. Üsna juhuslik improvisatsioon.

Kuu, Veenuse ja Marsi pilt on ka päevapildi arhiivis.

24.05.2002 kuu ja veenus 14. mail Kalle

Taevas oli küll juba liiga hele ja tiba pilvine kuid miskit õnnestus pildile püüda:

http://karahh.ircnet.ee/sky13.html

16.05.2002 TAL teleskoobid Sven

PS! Veel lisaks eelmisele kirjale : web ei ole ametlikult avatud , tegemist on ainult "sneak previev-ga" Vaatlejate. Seetõttu ärge väga endast välja minge, et enamik asju veateadetega lõppeb. Lubame, et asi hakkab kunagi ka päriselt tööle, seniks sorry ...

16.05.2002 TAL teleskoobid Sven

Vabandan, et pole jõudnud huvilistele kiiremini "Vaatlejas" vastata, mitu projekti korraga töös. Plaan on endiselt jõus, tehase poolt on põhimõtteliselt ka "dobroo" olemas neid Eestis esindada.

Web on kahjuks veel pooleli, aga midagi on juba üleval (products): http://www.aspiron.ee/telescope. Kui valite eesti keele, siis tulevad hinnad kroonides. NB! Hinnad on ainult suundaandvad ja mittesiduvad. Palju oleneb dollari kursist, transpordi maksumusest (üsna rasked kastid ...) jne.

Plaan oleks selline, et kõikide huvilistele tellimused, kes Vaatleja kaudu tulevad, panna esimesse satsi omahinnaga (see peaks siis ikka webis olevatest hindadest allapoole tulema). Võimalik maksta ülekandega ja sulas. Kaardimakseid hetkel näha ei ole. Laoasjadele peab edaspidi siiski ikka mingi inflatsioonikatte panema :-).

Kuna huvi näikse olevat, siis üritan asjad kiiremini liikuma panna. Kõik huvilised on teretulnud ka e-maili teel kontakteeruma.

14.05.2002 TAL teleskoobid ints

Vist eelmises Vaatlejas oli lugejakirjades juttu, et keegi kavatses TAL teleskoope hakata maale tooma. Tea kaugel see äri omadega olla võiks? Või on ehk keegi muu, kes nendega kaupleb.

14.05.2002 teleskoobist TAL-200K Aivar Hainsalu

Tahaksin ka natuke teleskoobi teemal sõna võtta.

Viimase kirjutaja arvamus Vene optikast on minu arust täiesti õige. Minu kogemus algas kunagi väga ammu (u. 1986)ostetud teleskoobiga Alkor (Newton tüüpi). Näitas ja näitab siiani väga head pilti. Pärandan selle nüüd oma lapsele kui ainult huvi jätkuks.

Uurisin päris pikalt mida asjalikku maailmas pakutakse ja milline oleks see kõige õigem kvaliteedi/hinna suhe. Asi lõppes sellega et nüüd olen õnnelik TAL-200K omanik (mootor, korrektor jpm.) Kuna tellisin ta puust kolmjalaga siis sellest alustaks - see tuleb lihtsalt ilma süümepiinadeta minema visata. Täiesti arusaamatu miks tehas üle 30 kg kaaluva tehnika alla tahab fotoaparaadi statiivi panna. Sai siis tehtud korralik ja massiivne jalg. Kõige õigem oleks ilmselt statsionaarne alus.

Praktikat ei ole seni kuigi palju olnud, õpin alles asja tundma. Esimesed vaatlused tõestasid et investeeritud raha läks õigesse kohta. On ikka hea asi küll! Optika on SUPER. Mootor veab sujuvalt, korrektor teeb oma töö tublilt. Sugulased kes läbi teleskoobi kuud nägid pidid pikali kukkuma, pilt on tõsiselt terav ja väga hea lahutusvõimega. Esimesed fotod peafookuses on ka valmis, mõned veel rullis (kevadine komeet jm). Proovin ka neid saata kui valmis saan.

Kellel huvi nõuga/jõuga toeks olla, wellcome

13.05.2002 Novosibirski teleskoobid huviline

Eelmise numbri lugejakirjades käis elav arutelu selle üle, millist teleskoopi tasuks osta ja millist mitte. Lisaksin siin veidike omi mõtteid.

Üldiselt on Venemaal toodetud teleskoobid pälvinud lääne astronoomiahuviliste hulgas suurt poolehoidu. Vene instrumentide kasuks räägib fakt, et nende monteering on suhteliselt "lollikindel" ning vastupidav klassikaline saksa monteering. Nõukogude ajast pärit "Miitsar" on küll suhteliselt kehva monteeringuga (fikseerimiskruvid logisevad ning peenliikumismehhanismid teevad vahel tünga), kuid uuemad vene mudelid on orienteeritud põhiliselt lääne turule ning sestap on ka kvaliteet nende tõusnud.

Lugesin kuskilt (kahjuks ei mäleta ma saiti) 200-mm Klevtsov-Cassegraini süsteemi teleskoobi kohta. Too instrument pidavat omama mitmeid eeliseid tavaliste Cassegrainide ees, kuid samas pidid tal olema ka mõned vead. Tavavaatlejale ei lähe loomulikult suurt korda teleskoobi optiline süsteem, kuid tasub teada, et Klevtsov-Cassegraini teleskoobil on see üsna teravmeelne. Nimelt ei ole peapeegel teps mitte paraboolne, vaid sfääriline. Cassegraini sekundaarpeegli asemel on aga üsnagi kavalalt konstrueeritud korrektor, mis sfäärilise peegli põhjustatud abberatsioonid kompenseerib.

Ka teleskoobi (antud juhul on jutt pillist nimega TAL-200K) andmed on suhteliselt paljulubavad. Soovitan kõigil ise järgi vaadata, aadress on www.telescopes.ru

Ja veel, vene teleskoopide kasuks peaks rääkima ka see, et nende hind on võrreldes lääne samatüübiliste instrumentidega vägagi soodne. Üheks TAL-i teleskoopide väljatöötajaks on legendaarne L. L. Sikoruk, kes teleskoobiehitamisest nii mõnegi raamatu kirjutanud on.

06.05.2002 Planeedirivist Neeme Vaino

Huvitavale planeetide rivistusele on lisada veel Pluuto, mis jääb rivistusest diametraalselt vastassuunda, Skorpioni. Seega Jäära suunast Päikese süsteemi vaadates on rivis: Saturn, Marss, Veenus, Merkuur, Maa ja Pluuto.

vt.pilti 'minutis'

Pildid tehtud Teie soovitatud Celestiaga!

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies