Vaatleja
Lugejakirjad (1 / 2000)
29.02.2000 Tähistaevas arvutisse ??? Rene

Äkki oskab keegi soovitada mõnda tõeliselt head astronoomiaprogrammi...

Palju häid sõnu olen kuulnud Redshift 3 kohta, aga kas seda või mõnda muud sarnast ka Eestis müüa on ??? Mida Tähetorni tegelased ise kasutavad ?

Kellel Redshifti vastu huvi tekkis, internetiaadress on http://www.maris.com

04.02.2000 soov Vassili.Karp

Tere! Teie ajakirjas võks vähe rohkem pilte olla

02.02.2000 Lähim täht Rein

*lähim täht 4.2 valgusaastat (v.a.)

Kuidas leida seda tähte?

Toimetuselt: Päikesesüsteemile lähim täht on Proxima Centauri (ladina keeles:proxime - lähim). Asub ta Kentauri peatähe a Centauri külje all ja näha saab teda vaid hea teleskoobiga. Nimelt on a Centauri (heleduselt kolmas täht Siiriuse ja Canopuse järel) tähesüsteem, mis koosneb kolmest tähest:

Avastati Proxima Centauri oma heledate kaaslaste varjust 1915. aastal.

Kentauri tähtkuju asub lõunataevas, a Centauri koordinaadid on 14:40 ja -60° 50'. Planetaariumi programmi järgi Kairos teda veel näha pole, aga Kalkutas juba näeb.

18.01.2000 Mingid mustad augud... Kusti

...olid Delfi kodulk. uudistes. Et olevat üsna lähedal Päikesele ja sadu või isegi tuhandeid kordi matsakamad kui meite päevatera. Äkatse mõni pajataks pisut lähemalt kui see tõsi om. Või on see ajakirjanike järjekordne teaduse sulest välja väänamine... :)

Õnnitlen ka mõnusa VAATLEJA nimelise lapsukese ilmaletuleku puhul ja soovin vanematele igati jõudu ja tervist selle kasvatamiseks...

Kustiks kutsutu

Toimetuselt: Mainitud uudises on kõik arvandmed õiged, desorienteeriv on väljend "Maa läheduses", mida võimendab teises lõigus hinnang "kosmilises naabruses".

Tegelikud kaugused:

  • Päike Maast 150 miljonit km (8.3 valgusminutit)
  • Pluuto 6 miljardit km (6.5 valgustundi)
  • lähim täht 4.2 valgusaastat (v.a.)
  • Andromeeda galaktika 2 miljonit v.a.
  • mustad augud 50-100 miljonit v.a.
  • kaugeimad galaktikad 5-7 miljardit v.a.

Siit "väike" on mustade aukude kaugus vaid Universumiga võrreldes. Galaktikad, kus "augud" avastati, asuvad meile lähimas Virgo galaktikaparves (Neitsi tähtkuju järgi).

Originaalne uudis ise on järgmine: Which Came First: Black Hole Or Galaxy?

17.01.2000 veel küsimusi teleskoopidest ? Rene Rünt

Kallis üldse üks keskmine teleskoop on? Ja kas neid ka Eestis müüakse?

17.01.2000 Palju õnne! Rein

Palju õnne "lapse" sünni puhul.Häid mõtteid ja pealehakkamist järgmiste numbrite tegemisel. Eestikeelse vastava aktuaalse kirjasõna ilmumine oli hädavajalik. Olen füüsika õpetaja ja õpetanud ka selle raames astronoomiat. Leevendagu "Vaatleja" ka eestikeelse õppematerjali vähesusest tingitud puudujääke.NASA lehekülgede sirvimine ei ole kooliõpilastele jõukohane

Artikkel teleskoobist tõstatas jälle üles vana küsimuse: Kuidas oleks võimalik hankida kooli teleskoop?

Jäädes huviga ootama uusi artikleid.

Rein

17.01.2000 jõudu ja edu Artur Jaakson

Tere!

Esmalt avaldaks vaimustust selle üle, et see ajakiri on üldse sündinud. Artiklid on huvitavad, kuid eriti südamelähedane oli teleskoobi muretsemise oma, sest olen ise selle (okkalise) tee läbi käinud. Sellest saaks isegi päris pika jutugi kokku ja kui ajakirja "Vaatleja" toimetus on huvitatud, võin selle kirjutise ka üllitada. Ma olen vaid tavaline amatöör, astronoomiks ei julgeks end kutsuda. Aga oma küla peale on minu riistapuu ka ainuke. Kommentaariks ehk niipalju, et visuaalsete vaatluste jaoks sobiva teleskoobi saab ehitada ka ise, mõtlen loomulikult seda osa, mis optikat kinni hoiab. Peeglite ja okulaaride tegemine on siiski ülimalt raske (kuid mitte võimatu), nii et mina seda teed ei läinud. Kokkuvõtteks ütleks, et teleskoobi muretsemine on üsna raske (eeldades finantside vähesust), kuid palju annab ka ise ära teha. Mina tegin ta valmis ühe kuu jooksul. Dobsoni reflektor 6"f/8 ehk 15,5cm f/8. Kui keegi soovib nõu ja juhatust, olen nõus abistama.

Artur

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies