Vaatleja
Tähistaevas (1/2001): Artikkel
13.02.2001 Talvetähed
Andres Kuperjanov

Osa talvel paistvaid tähtkujusid on seostatud rahvakalendri tähtpäevadega. Järgnevalt tutvukski nendega lähemalt. Mõned vaadeldavad tähed on osake Ridamusest, millest saab ehk "Vaatlejast" kunagi hiljem lugeda (kui Allah tahab!).

TALVETAEVA TÄHED

Jõulutähed. Jõuludega (24 dets - 6 jaan) on seostatud Veomehe tähtkuju moodustavaid tähti.

Eestlane nimetab seda tähtede salka jõulutähtedeks, sellepärast, et need tähed jõulu ajal keskööl otse meie pää kohal taevas seisavad. (Hurt)

Kapella olevat olnud päris Jõulutäht, see mis ennemuistsel ajal Kristuse sünnist märku andis ja hommikumaa tarku Petlemma juhatas.


Küünlapäeva tähed. Sellise nimetuse on omale saanud Perseuse tähtkujju kuuluvad tähed. Küünlapäev on 2. veebruar.

Käesolev tähtede pilt seisab küündlapäeval kellu 6 ja 7 ajal õhtu otse meie pää kohal. (Hurt)

Küünlapäevatähtede hulka kuuluva Algol'i muutlikkus oli ka teada. Selliseid muutuvaid tähti on Palmse kandis nimetatud peituvateks tähtedeks.


Vastlatähed. Vastlatähtedeks on Kassiopeia tähtkuju, millest on olnud lähemalt juttu looga ja vändatähtede artiklis. Vastlapäev on Suure Paastu eelne päev veebruaris või märtsis.

Nimi "Vastlatähed" on katoliku ajal pruugitavaks saanud, kus vastlapäev jõulu ja küündlapäeva kõrvas tähtis rahvalik tähtpäev ja püha oli. Nagu jõulud, küündlapäev ja vastlapäev rahva elus ligistikku koos seisavad, nõnda ka jõulutähed, küündlapäevatähed ja vastlatähed taevalaotusel. Tähendatud pühad on kolmikud maa pääl, nende nimelised tähtede salgad kolmikud taevas. (Hurt)
Siin on korduvalt tsiteeritud J. Hurda Eesti Astronomia't - Peterburi Eesti Jaani koguduse Noortemeeste Seltsis 10. jaanuaril 1899. peetud kõnet.

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies