Vaatleja
Tähistaevas (3/2000): Artikkel
13.06.2000 Ernekahl ja Taivatahr
Andres Kuperjanov

Suur Vanker
Suur Vanker ja Taevapaarid.


Taevapaarid. Suurest Loogast suve poole liikudes on Lõvi tähtkuju. Paraku ei ole hetkel teada ühtki Lõviga seonduvat vanarahva tähtkuju. Kuid Lõvi kohal paikneva Suure Vankri tähtkujus - nende tähtede seas, mis moodustavad Suure Karu (Ursa Major) - asub kolm lähestikku asetsevat tähepaari. Neid on Kadrina ja Palmse kandis kutsutud Taevapaarideks.


Erne Kahlad. Suure Vankri aisa all on heledam täht Kuningasüda - Cor Caroli - see täht kuulub Jahipenide tähtkujusse. Temast madalamal on sagar nõrgemaid tähti, mis paiknevad näivalt lehvikuna. Need tähed moodustavad Tycho Brahe poolt 1602. aastal lõplikult kinnistatud Bereniike juuste tähtkuju. Bereniike olevat olnud Ptolemaios III abikaasa, kes ohverdas kuninga õnneliku sõjast saabumise tänuks oma juuksekihara Aphroditele. Paraku läinud juuksed templist kaduma. Nende õueastronoom teatas seepeale uue tähtkuju ilmumisest. Kuni Tycho Braheni olevat neid juukseid nähtud üsnagi mitmes taevapiirkonnas. Kadrina kandis on selle tähtkuju (ja võimalik, et ka osa Jahipenide tähtkuju) tähti nimetatud Erne Kahl või Erne Kahlad.


Karikas. Suure Vankri ais osutab heledale tugevalt kollakale tähele. See on Arktuurus (Karuvalvur). Arktuurus on Karjase tähtkuju heledaim täht. Karjase tähtkuju meenutab jalaga karikat. Palmse kandis ongi kutsutud Karjase tähtkuju Karikaks.

Karikas
Karikas ja Kuhjalava. Siin on ka sama piirkonna pilt.


Kuhjalava, Taivatahr. Karika kõrval on üks kompaktne ja hästi eristuv tähtkuju. Praegu tuntakse seda Põhjakroonina, araabia maailmas oli see tähtkuju Kerjuse Kauss, Läänemaal Kuhjalava või Kuhjapesa, Võrumaal Taivatahr. Kuhjalava pildis on tähed pulgad, mis lava tehes maa sisse lüüakse (karjapoisid, kelmid on mõned pulgad välja kiskunud ja lavale augu sisse teinud - Hurt). Paistu kandis põletasid osa lava vanal ajal ära tigedad Tartumaa karjatsed. Taivatahra puhul tähendavad tähed tara teibaid, peremees on tara tehes sisse-välja käimise augu jätnud. Põhjakrooni heledaim täht Alphekka on saanud oma erksa sära tõttu nimeks Gemma.

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies