Algernon
Uudised (detsember 1998)
29.12.1998 Elricu-saaga saab täiendust Raul Sulbi

Inglise ulmekirjanik Michael Moorcock (1939) sõlmis lepingu USA kirjastusega Warner Aspect kolme uue Elricu-romaani kirjutamiseks. Moorcock polnud juba aastaid Elricu-saagat uute romaanide või juttudega täiendanud. Esimene kolmest raamatust peaks kõvakaanelisena ilmuma 2000. a lõpus või 2001. a alguses. Lepingu järgi on romaanide esialgsed pealkirjad «The Dreamthief's Daughter», «The Silverskin» ning «Mournblade».

Kokku on Moorcock Elricu seiklusi kirjeldanud kuues romaanis ning kahes jutukogus, mis moodustavadki nn Elricu-saaga. Lisaks on ta kirjutanud Elricust kaks juttu, mida sageli sellesse kanoonilisse sarja paigutada ei osatagi. Seni viimane Elricu-raamat Moorcockilt oli romaan «The Revenge of the Rose», mis ilmus 1991. a. Asjatundjate ajakirja «Locus» aastaküsitlusel tuli see teos 1992. a. fantasyromaanide kategoorias 13. kohale.

Melnibone'i Elric on fantaasiakirjanduse klassikasse kuuluv tegelane, kes seikleb oma sünges maailmas, kus peavad lakkamatut võitlust Kord ja Kaos. Esimest korda ilmus albiinost kangelane lugejate ette 1961. a., mil inglise ulmeajakirjas «Science Fantasy» ilmus Moorcocki jutustus «The Dreaming City».

23.12.1998 Sawyer astus tagasi Raul Sulbi

Kanada ulmekirjanik Robert J. Sawyer astus eile tagasi Ameerika Ulmekirjanike Assotsiatsiooni (The Science Fiction and Fantasy Writers of America; SFWA) presidendi ametikohalt. Samuti astus tagasi organisatsiooni Kanada regiooni direktor õuduskirjanik Edo van Belkom. Sawyeri selgituskiri SFWA liikmetele koosnes kahest lausest: «Küllalt. Mina astun tagasi.»

Organisatsiooni uueks presidendiks sai automaatselt SFWA senine asepresident peamiselt nn «Analogi»-autorina tuntud Paul Levinson. Sawyer, van Belkom ja Levinson asusid ametisse käesoleva aasta 1. juulil. Tollal äratas tähelepanu, et SFWA juhtivad ametikohad sattusid kõik ajakirja «Analog Science Fiction and Fact» põhiautorite kätte. Sawyerist sai president, Levinsonist asepresident, Ian Randal Strockist laekur ning Michael A. Bursteinist sekretär.

Levinson nimetas senise Idaregiooni direktori Ann Crispini SFWA uueks asepresidendiks, Allen Steele'i uueks Idaregiooni direktoriks ning Derryl Murphy uueks Kanada regiooni direktoriks.

Oma lühikese ametiaja jooksul viis Sawyer läbi referendumi, mille tulemusel muudeti mitmeid SFWA liikmekssaamise ja Nebula-auhinnale kandideerimise reegleid. Samuti võitles Sawyer visalt Barnes & Noble'i Ingrami-ostu vastu.

Nimelt teatas USA suurim raamatute jaemüüja Barnes & Noble novmembri alguses, et ostab 600 miljoni dollari eest riigi juhtiva raamatulevi firma Ingram, mis levitab mitmete B&N-i konkurentide peamiselt Amazon.com-i, aga ka paljude väiksemate kauplusekettide ning sõltumatute raamatupoodide kaupa. Sellele teatele järgnes USA-s terav protestilaine, mida juhtis Ameerika Raamatukaupmeeste Assotsiatsioon (American Booksellers Association) ning mida toetas ka SFWA. Protestikirjadega pöörduti ühendriikide Föderaalse Kaubanduskomisjoni (FTC) ning mitmete teiste institutsioonide poole. SFWA protestikirjale FTC-le kirjutasid mh alla ka mitmed organisatsiooni endised presidendid teiste seas Damon Knight (SFWA asutaja ja esimene president 1965. a.), Poul Anderson, Jack Williamson, Jerry Pournelle, Norman Spinrad, Charles Sheffield, Greg Bear, Ben Bova ning Barbara Hambly.

Selle ostu vastu ollakse just seetõttu, et on karta B&N-i monopoolse seisundi teket, samuti väikekettide ning sõltumatute raamatupoodide kauba leviku vähenemist veelgi, mis on niigi viimase kümnendi üheks suurimaks probleemiks USA-s.

18.12.1998 «Mardus» muutuste tuules Raul Sulbi

Ööajakiri «Mardus» muudab uuest aastast alates formaati, ilmumissagedust, lehekülgede arvu ning kaanehinda. Muutusi lubatakse ka sisu osas.

«Mardus» hakkab uuest aastast senise kuue asemel ilmuma neli korda aastas A5-formaadis 100-leheküljelisena. Kaanehinnaks saab olema 49 krooni. Ajakirja ei anna enam välja AS Kuma. Hetkel Eesti ainsat ulmele pühendatud ajakirja saab uuest aastast lisaks ajakirjanduslevile osta ka raamatukauplustest, mille kaudu plaanitaksegi realiseerida suurem osa tiraazhist.

Tegijad ise ei nimeta uut «Mardust» enam üheselt ajakirjaks, vaid pigem jutukogumikuks, kuigi selleks mingit märkimisväärset põhjust pole. Nn digest-formaat on maailma ulmeperioodikas üsna levinud. Igas uue «Marduse» numbris saab olema 8-10 juttu, neist enamik eesti autoreilt. Samuti lubatakse, et «Marduses» saab olema esindatud nii teaduslik fantastika, fantaasia kui ka õuduskirjandus. Uuema piiritaguse ilukirjanduse jõudmise eest «Mardusesse» (üks jutt numbris) on lubanud vastutada Jüri Kallas, toimetuse poolt on igas numbris üks õudusklassikasse kuuluv jutt.

Ajakirjas saavad olema ka raamatu- ja filmiarvustused, põhjalikumad kirjandusülevaated ja muu lühivaria. Ajakirjast kaovad toimetaja Guido Kobra sõnul pseudoaimeline esoteerika, tarbetud taustaillustratsioonid ning seni kohustuslik koomiks.

Uuel aastal ilmub «Mardus» plaanide kohaselt märtsis, juunis, septembris ning detsembris.

Kokkuvõttes näib olevat tegu äärmiselt positiivsete muudatustega ning tegijate julgus selliseid samme astuda on siirast imetlust väärt. Uuenevale «Mardusele» «Algernoni» toimetuse poolt tuult tiibadesse!

18.12.1998 Ajakirja «Mardus» aastaküsitlus Raul Sulbi

Ööajakirja «Mardus» värskes numbris (5/98) kuulutati välja esimene lugejaküsitlus selle väljaande ajaloos. Lugejail palutakse hinnata lõppeva aasta jooksul ilmunud ulmeraamatuid (tõsi küll, ilmunud raamatute nimekiri on veidi puudulik) ning ajakirjas aasta jooksul avaldatud eesti autorite ulmejutte. Lugejaid püütakse küsitlusest osa võtma meelitada rohke auhinnalaua abil, mis on igati positiivne nähtus. Küsitlusest osavõtjate vahel loositakse välja hulgaliselt viimaste aastate jooksul Eestis ilmunud ulmeraamatuid. Kes soovivad küsitlusest osa võtta, peavad ostma ajakirja värske numbri, mille hind on 21.90. Käesolev üritus on Eestis juba teine ulmefännide eelistuste väljaselgitamiseks korraldatav küsitlus, pakkudes väärilist täiendust Eesti Ulmeühingu poolt väljaantavale Eesti ulmeauhinnale Stalker. Kas sellest aja jooksul ka midagi nö «Marduse» auhinna laadset välja kujuneb, pole hetkel selge. Auhinna-ürituseks tegijad seda ise esialgu ei nimeta.

Oma eelistuste ärasaatmise viimane tähtaeg on 31. jaanuar 1999. Küsitluse tulemused selguvad uue aasta esimeses «Marduses» (kevad 1999).

[ Uudised: november 1998 ]

Avaleht | Arhiiv | Autorid
© Eesti Ulmeühing 1998-2003

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies