Visuaalne vaatlus

Niiöelda "palja silmaga vaadeldes" tuleb Päikese kiirgust igal juhul nõrgendada; selleks on parim vahend neutraalne (hall) filter tihedusega 10000 -- 100000 (4ND -- 5ND; neutral density filter, arv näitab kümne astmeid). Selliseid "päikesefiltreid" toodetakse amatöörastronoomide tarbeks, tavalises fotoäris neid vaevalt müügil on -- uurige tellimisvõimalusi. Asendusvariante on palju, alates säritatud-ilmutatud fotoplaatidest ja lõpetades keevitusprillidega.

Ettevaatust! -- kaasaegsete must-valgete ja värvifilmide otsad ei kaitse silmi piisavalt, kuna lasevad läbi suure osa infrapunastest kiirtest. Et inimsilmal puudub kaitserefleks selle piirkonna vastu(võrkkest ei tunne isegi valu!), on tõsiste nägemiskahjustuste oht suur.

Kõlbavad kõik klaasalusel fotoplaadid ja vanad vene filmid; ei kõlba meditsiiniline (röntgeni)film. Uus tehnoloogia on meie ellu toonud veel ühe võimaluse -- väga hästi nõrgendab kiirgust tavaline CD-plaat, olgu sinna kirjutatud mis tahes muusika või arvutiandmed. Vaadake läbi oma fonoteek ja valige teile sobiv; kui neist on kahju, ostke arvutipoest CD-toorikuid. Neid võib laduda ka pakina, kui ühest plaadist ei piisa. Proovige ja veenduge!

Kogu see filtrite jutt käib OSALISE varjutuse kohta. Täisvarjus Päike (õigemini Päikese kroon) on vaadeldav-filmitav ilma abivahenditeta ja nii seda ka teha tuleb. Varjust ilmuva päikese sähvatus on küll ehmatav, kuid suhteliselt ohutu -- kui te just teleskoobi taga ei ole. Igal juhul tuleks täisvarju lõppfaasis optilistest abivahendeist loobuda.