AASTA 1999, JÄLLE LEONIIDID !
Sel aastal täitub eelmisest, 1966.a. tähesajust täpselt 33 aastat
Maa läbib leoniidide voolu tasandi 18 novembri öösel kella 4 ja 5 vahel.
Lõvi on meie laiuskraadil siis 40 kraadi kõrgusel.
Kõigil meil, kes me möödunudaastase tulevärgi maha magasime, on peatselt võimalus oma eksimus heaks teha. Nimelt läheneb meie Maakera jõudsasti sellele maagilisele tasandile, milles peaks eelduste kohaselt liikuma tähesadusid tekitav meteoorkehade parv. Kas meie teed kohtuvad, selgub vähem kui kuu aja pärast.

Prognoos tänavuaastaseks leoniidide tähesajuks on Eesti jaoks ülimalt soodne. Teadupärast on sadu seda intensiivsem, mida kõrgemal on tähtkuju, mille suunast meteoorid meie poole lendavad. Leoniidid tulevad Lõvi tähtkujust, mis tõuseb Eestis kesköö paiku. Maa läbib tasandi ööl vastu 18 novembrit meie (talve)aja järgi kella 4 ja 5 vahel. Siis on Kuu juba loojunud (loojub kell 00.28), Lõvi on tõusnud 40 kraadi kõrgusele ja koiduni on veel piisavalt aega (päike tõuseb pärast kella 8). Sel aastal täitub eelmisest, 1966.a. tähesajust täpselt 33 aastat (aga see on leoniidide meteooripilve tiirlemisperiood!), peaks olema selge, et tegu on kordumatu võimalusega näha tõelist tähesadu.
Meteooride tunniarvu prognoos
Radiandi kõrgus (pildil punane joon).
Loodame, et meile pakutud võimalus realiseerub, aga
  • Eestimaa ilm on heitlik, ja novembri lõpp üks kõige pilvisemaid aegu aastas. Aga siiski on selge öö tõenäosus peaaegu 30%! Ja kui arvestada selle aasta keskmisest paremat ilma, siis ...
  • tähesadude ajalugu näitab, et kindlaid prognoose pole leoniidide voolu jaoks võimalik anda. Teada on küllalt näiteid, kus surmkindlaks reklaamitud tähesaju asemel nähti taevas vaid üksikuid nõrgukesi lendtähti. Ja on ka vastupidiseid näiteid, kus just "vähetõenäolise" voolu päeval puhkes tõeline tähetorm.
Erilise vingerpussi mängisid leoniidid möödunud aastal. Et parimaks kohaks peeti Mongooliat ja lääne-Hiinat, lahkus enamik vaatlejaid pilvisest Euroopast kaugesse Aasiasse. Aga tegelikult toimus põhisündmus just Euroopa kohal ja seejuures 16 tundi prognoositust varem. See polnud küll oodatav tähetorm, kus minutis langeb tuhandeid lendtähti, aga nähti 200 -- 300 üliheledat meteoori tunnis. Kahtlemata oli see vaatemäng, mis nägijaile eluks ajaks meelde jääb. Ka oli taevas pea kogu Euroopa kohal pilvitu. Tähesadu nähti ka Eestist, kahjuks polnud meil tol ööl ärkvel ühtki loendajat-pildistajat.

Meteooriuurijatele oli muidugi raske löök, et nad seda ette ei osanud ennustada. Nüüdseks on neil meenunud, et 1965. aastal, täpselt aasta enne selle sajandi suurimat tähesadu, nähti taevas heledaid tulepalle samuti 16 tundi enne "õiget aega", mil Maa pidi läbima voolu orbiidi tasandit. Muidugi, 33 aastat tagasi olid meteoorivaatlused kehvemini organiseeritud ja küllap oli ka tulekuule taevas vähem kui möödunud aastal. Fakt on aga see, et aasta hiljem nähti just tasandi läbimise ajal tunnis kuni 100000 meteoori. Kas ka tänavu?
Elame -- näeme.
Jaak Jaaniste