Vaatleja
Lugejakirjad (6 / 2001)
25.12.2001 Üks küsimus? Robert Matjus

Tahaks teada, kas Tõravere Observatooriumist saaksin osta väiksemat sorti ´teleskoopi. Ning, kui saab, palun vastake.

04.12.2001 Oktoobri virmalised Anti Hirv

Selle aasta oktoobris õnnestus mul esmakordselt näha korralikke virmalisi.

Maksimumi magasin maha, seega polnud mahti pildistamiseks kohta valida. Panin siiski mõned pildid võrku üles.

23.11.2001 Halo Tartus Argo Vilberg

www.park.tartu.ee/~argov/digi/halo

Läksin kolmapäeva hommiku ilusat härmatist pildistama ja linna lähedal nägin omapärast pilti. Seda nähtust kutsutakse vist halo-ks. Aga minu meelest oli see nagu talvine vikerkaar.

22.11.2001 Leoniidid Eestis nähtuna Juhani Pütsepp


Leoniidi pildistas Elva lähedal Peedumäel pühapäeva (18.nov) õhtul kell 11 Malev Toom.

Tamme gümnaasiumi õpetaja Juhani Püttsepp käis siis 12a klassiga leoniide otsimas. Taevas oli sompus kuni kella poole üheteistkümneni, kuid siis kadusid pilved kümnekonna minutiga.

Nägime tunni aja jooksul hinnanguliselt 30 meteoori, millest mõned lendasid mitu sekundit jäme tulejutt taga üle taeva ja lapsed said oma salasoovid ära soovida.

22.11.2001 Leoniidid Eestist nähtuna Kalle

Olin ka kaameraga ööläbi väljas, vaatepilt vääris ühte magamata ööd, panin parima saadud leoniidipildi ka webi välja:

http://home.delfi.ee/karahh/temp6/18112001b.jpg

Pilt on tehtud Aegviidu polügonil ja see hele laik all vasakul on Aegviidu valgusreostus.

   

Toimetuselt: Pilt, mis sobiks parimatesse astronoomia õpikutesse: üks ilusamaid taevaalasid, meteoor oma radiandiga, planeet ja Maa pöörlemine kõik korraga näha.

Kerge on ära tunda Lõvi, Kaksikud, Orion, Väike Peni, Suur Peni. Üksik kollane täht horisondi kohal on Hüdra peatäht Alphard, ka tõlkes Üksik.

Punane ja sinine kriipsuke Orioni tähtkujus (vöö all) on Orioni Udu (punane) ja Orioni Trapets, noorte tähtede kogum.

Suure pildi pealt võib Lõvi ja Kaksikute vahelt leida Vähi tähed ja Presepe hajusparve.

Huvilised võikisid püüda arvutada välja ekspositsiooni aja.

21.11.2001 Leoniidid Eestist nähtuna Sven-Erik Enno

Selle aasta november üllatas tõeliselt. Taevas selgines just vajalikul ajal, ehk veidi varemgi ja nii oli 17.novembri õhtul kella 17-st alates kogu taevas selge.

Õhtul aeg-ajalt taevasse vaadates nägin üksikut tauriidi kella 18t30m paiku. Kell 22t15m alustasin vaatlust suunaga Kaksikud. Eesmärk näha nn. maad riivavaid Leoniide, mida täheldatakse radiandi horisondilähedase asendi korral ja mis peaks olema eriti atraktiivsed. Kahjuks täpselt tunni kestnud vaatluse käigus ühtegi leoniidi ei näinud, see eest oli 4 aeglast Tauriidi.

Täpselt kell 2 öösel üles ärgates vaatasin paar minutit aknast,aga ei näinud midagi, kuigi taevas oli selge. Kolmveerand kolm läksin siiski õue. Ja kohe nägin ka kahvatut Leoniidi. Sel ajal, kui end vaatluskohal sisse seadsin nägin juba uskumatult heledaid leoniide, üks valgustas kogu lõunataevast ja jälg püsis ligi minuti. Meteoore tuli ajuti nii tihedalt, et ei jõudnud andmeid üles märkida.

Esimene meteooride laine lõppes 3t15m paiku, edasi ilmus umbes 1 meteoor 3-4 minuti kohta. Kell 3t35m-3t55m segasid pilved osaliselt vaatlust. See-eest selgines taevas kiiresti ja jälle oli meteoore ajuti liigagi palju. Täiesti pilve läks kell 4t30m paiku. Otsustasin vaatluse lõpetada, kuid põhjast lõppesid pilved järsult ja kell 4t45m oli taevas täiesti selge.

Kell 4t52m lõi maa ja taeva ümberringi valgeks, vaatasin seljataha ja nägin kõrgel põhjataevas pikka punakaskollast jälge. See püsis umbes poolteist minutit ja oli näha, kuidas tuuled selle spiraali kerisid.

Õige vaatemäng algas kella 5 paiku, meteoore ilmus väga palju, 2-3 kaupa korraga. Hämmastas heledate meteooride suur osakaal ja see, et peaaegu kõik nad jätsid helendavaid jälgi. Ajuti oli näha 2-3 jälge korraga ja võis tõesti aru saada, kus asub radiant.

Kell 5t30m lõpetas tihe pilvelaam mu vaatluse. Kella 7 paiku oli jälle selge ja nägin juhuslikult ühte meteoori, aga oli juba liiga valge, et edasi vaadelda.

Kokku loendasin ligi 100 meteoori. Nähtu oli tõesti vägev, suviseid perseiide ei anna sellega mingil juhul võrrelda. Kes veel nägi võiks "Vaatlejasse" või mulle kirjutada, ei tahaks uskuda,et kõik teised sellise vaatepildi maha magasid.

19.11.2001 Tähesajust maailmas Helle

Nagu ennustati, põhjustas leoniidide meteoorivool Hiinas ja Ameerikas tugeva tähesaju. Refereerime paari esialgset teadet.

Meteoorivaatlejate teade Lemmoni mäelt Arizonasest (USA).

17/18 november. Vaatlejad jälgisid tugevat tähesadu (tunniarv ~2500) kell 10:45 - 11:15 UT, ja veidi nõrgemat (tunniarv ~1250) 10:00 kuni 10:45 ja 11:15 kuni 11:30 UT. (Meie ajas kell 12:00 kuni 13:30)

Öö algas tunniarvuga 100, ning lõppes tunniarvuga 200, kusjuures hommikuste lendtähtede hulgas oli arvukalt väga heledaid.

Põhjalikumat teavet ja täpsemaid andmeid oodake lehele: http://www.leonids.arc.nasa.gov/.

Rahvusvahelise meteoorivaatlejate gruppi teade Vaatlus toimus 18/19 novembril 2001 Hiina Teaduste Akadeemia Observatooriumi Xinglong'i jaamas. Asukoht 110 kilomeetrit Beijing'ist kirdes.

Vaatlejad nägi tõelist meteooritormi st. meteoore oli umbes 40 minutis. Näis nagu sajaksid tähed taevast vihmana, oli momente, kus samal hetkel ilmusid 8 meteoori korraga. Vaatlejatele tundus, nagu näeksid nad reaalselt Maad ilmaruumis tormamas.

Lendtähtede arvukus tõusis kell 15:00 UT, st kohe kui Lõvi tõusis horisondile. Maksimum oli kell 18:06 UT, pärast arvukus vähenes tasapisi. Öö teisel poolel olid mõned eriti heledad meteoorid.

Hiina-Hollandi ekspeditsioonil oli 4 jaama Xinklong'i lähedal, et proovida leoniidide erinevatest punktidest samaaegset pildistamist ja videovaatlusi. Eesmärgiks arvutada meteooritolmu osakeste orbiidielemente. Kõik aparaadid töötasid suurepäraselt.

Grupis oli 6 vaatlejat Hollandist, 1 Belgiast, 1 USA-st ja 11 Hiinast.

Põhjalikum teave ja täpsed andmed järgnevad mõne aja pärast aadressidel:

14.11.2001 Leoniidid juba liikvel? Arne Hannus

Pühapäeval, 11. 11. nägin -1....-2. tähesuuruse meteoori Kaksikutes, tulnud oli ta just leoniidide radiandi poolt. Esmaspäeval, 12. 11. nägin kahte meteoori, mille liikumistasapind läbis samuti leoniidide radianti. Kokku nägin kummalgi õhtul pilvituse vahelt kolme meteoori. Mis meteoorid nad tegelikult olid, ei tea.

Leoniidide radiant peaks tõusma tükk aega enne südaööd, minu arvates kella 22 paiku.

Arne Hannus, pensionär Kiviõlist.

Toimetuselt. Leoniidide radiant, Lõvi pea, tõuseb tõesti juba kella kümne paiku, kirdetaevas. Ja leoniidide aktiivsus on 14. - 21. november. Õhtused vaatlejad võivad näha mõne leoniidi tunnis, hommikused aga juba kuni 30 lendtähte. Radiant kulmineerub meil kella kuue paiku hommikul, seega parima vaatlusaja lõpetab koit. Muidugi on meteooride arvukuse numbrid väga ligikaudsed, kõige rohkem sõltuvad nad inimese nägemisteravusest ja sellest, kui pimeda koha te vaatluseks leidnud olete.

Arvatavasti jääbki meie (st Euroopa) vaatlejate "saagiks" ka maksimumi ööl, so 17/18 november 30-40 leoniidi tunnis, samal ajal kui Kaug-Idas ja Ameerikas loodetakse päris tähesadu. Kuidas tegelikkus ennustusi kinnitab, seda näeme varsti.

Leoniididega samal ajal on lendamas ka teiste meteoorivoolude langevaid tähti, samuti sporaadilisi (juhuslikke) meteoore.

06.11.2001 Saturnist, Kuust ja ka virmalistest Aivar

Valgast vaadatuna kadus Saturn kell 23:26:30 ning ilmus päevavalgele kell 00:34:00.

Oli tore jälgida. Eriti meeldis planeedi väljumine Kuu varjuküljest - just nagu tühjusest sündinu. Vaatluse teostasin binokliga (10 X 50 ). Saturn paistis lapikuna tänu eristamatule rõngale.

Palju toredam ning kindlasti meeldejäävaim mälestus pärineb 21.oktoobri taevast. Olen veetnud 3 talve Murmanskis ja näinud tõelisi virmaliste tantse.

21. oktoober ületas seni nähtuid. Läänest ja idast tõusid punased sambad aina kõrgemale. Kassiopeia kohal oli tõusvate sammaste rohekas kokkupuude. Ja siis hakkas see poolring vaikselt liikuma lõuna suunas. Seal, kus paistab Jaanipäeva keskpäike, ilutses nüüd must päikese suurune auk mida ümbritses kiirtega põimitud värviline oreool. Tundus nagu oleksid avatud vihmavarju all.

Oli ülimalt müstiline. Solvav oli vaid hiljem lehtedest lugeda just nagu oleks tegu kõige tavapärasemate virmalistega.Arvan, et tegu oli eheda Päiksetuulega, mille saba eemaldumist saime nautida.

Vaatemäng algas umbes kell 22:00 ja keskmoment oli 22:30:00.

05.11.2001 Saturni kattumine Kuuga! Madis

Kuigi taevas olid pilved oli mul võimalik teha vaatlusi! Püüdsin määrata võimalikult täpselt kattumise algust, lõppu ja aega kaua Saturn kaob Kuu taha. Ajad sain järgmised:

1) 23:26:30 (03.nov)
2) 23:27:53 (03.nov)
3) 00:34:07 (04.nov)
4) 00:35:32 (04.nov)

1-Saturni rõngas "puutus" Kuud. 2-Saturn kadus Kuu taha. 3-Saturni rõngas tuli jälle nähtavale. 4-Saturn jõudis tervenisti välja.

Saturni kadumist ja välja ilmumist mõõtsin stopperiga. Esimesel juhul sain ajaks 1 min 23 s. ja välja ilmumise korral 1 min 25 s.(sellest ka 2 ja 4 aeg) Seega Kuu läbis Saturni pikkuse ligikaudu pooleteise minutiga.

Toimetuselt: Aitähh!

Vaatlesime Saturni kattumist Tähetornis, tegime ka pilte. Kattumise algus kadus meil täiesti pilvedesse, aga lõpp oli vaadeldav.

Pilte võite vaadata rubriigis 'Tähistaevas'.

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies