Vaatleja
Lugejakirjad (2 / 2006)
25.04.2006 Päikesevarjutus Seppo Linnaluoto

Tere!

Suomalaisten pimennysraportteja on koottu seuraavaan osoitteeseen 28 kappaletta: http://www.ursa.fi/~mellon/2006pimennyslinkit.html

Suomalaisia matkusti Turkkiin pimennystä katsomaan 250 ihmistä. Osa meni Belekiin, osa Alanyaan ja osa Kemeriin. Minä menin Kemeriin.

22.04.2006 ... Aas

Huvitav, kas sellel aastal ka tehakse tartus Eedeni katusel vaatlemist. Eelmine aasta midagi nagu oli. Maikuu esimesel poolel on kuu päris hästi vaadeldav ja saturn ka loomilkult.

Toimetuselt: Mai esimesel nädalal on Kuu tõesti hästi vaadeldav, 4. mail on nad Saturniga hästi lähestikku. Kahjuks saab praegu vaatlema hakata alles pärast kella üheksat, siis on Eeden kinni ja me ei huvita neid eriti. Seepärast me teeme vaatluse ikka Tähetornis. Millisel päeval täpselt, anname selle nädala lõpus teada.

14.04.2006 Päikesevarjutusest kirjutab Sven-Erik Enno Helle Jaaniste

Sven-Erik kirjutab päikesevarjutusest Türgis 'Maalehes'

10.04.2006 Päikesevarjutusest kirjutab Seppo Linnaluoto Helle Jaaniste

Meie astronoomiahuviliste üle-Eesti kokkutulekutest osavõtja, Seppo Linnaluoto muljeid 29. märtsi täielikust päikesevarjutusest saate lugeda aadressil

http://www.ursa.fi/yhd/komeetta/apimennys.htm

10.04.2006 ... footon

Käisin laupäeval õhtul Mahtras ja tahtsin teleskoobiga taevast uurida. Aga vaatepilt (Kuu halo) lummas rohkem ja ega läbi teleskoobi polnudki suurt midagi näha (liialt udune).

Siin üks pilt - paremal halo piiril on Saturn.

PS! Kas keegi virmalisi nädalavahetusel nägi?

07.04.2006 Päikesevarjutusereis Türgimaale lõpeb täna (7. aprillil) Helle Jaaniste

Kuigi 11 reisilist jõudsid Türgimaalt tagasi juba teisipäeval, 4. aprillil, lõpeb ametlik reis alles täna. Buss teleskoopidega ja suurema osaga seltskonnast jõuab Eestisse täna õhtupoole.

Poolasse, oma viimasesse ööbimiskohta jõusid nad täna öösel kell 00.10. Ungari piiril veetsid nad aega 3 tundi.

Kuna ilm oli hoolimata üsnagi pessimistlikest ilmaprognoosidest kena ja päikseline, läks meie reis suurepäraselt -- me nägime ära selle haruldase taevase vaatemängu!

Meie Türgi-reisi lehele paneme üles reisipilte, esialgu on seal ainult Jaak Jaaniste varjutuse-päeva pildid.

30.03.2006 Päikesevarjutus Lagujas Tarmo Tanilsoo

http://www.zone.ee/lagujailm/pvarjutus290306/

Sai ka oma kehvade tehniliste võimalustega(digikaamera töötab ainult weebikaamerana) mõned pildid tehtud. Pilved segasid aga korda läks.

Peamiselt on pildid tehtud nii, et Päikese kujutis oli projitseeritud paberile ning seda pildistasin kaameraga. Pärast õgvendasin(Vertical flip funktsiooniga, mis keerab pildi tagurpidi) arvutis pildid selliseks, et ta paistaks nii nagu ma seda õigel kujul oma silmaga(flopiketas ikka silma ees) nägin. Projektsioonid on ka muutmata kättesaadaval.

Loodan, et pildid polnud kõige hullemad...

30.03.2006 Siis kui algas kõik. Mäks

Kvantfluktuatsioon viib vägisi mõtte tuntud sõnadeni. "...ja saagu valgus. ..."Mida arvavad asjatundjad:,Miks aine paiskus välja ühest punktist nagu mustast august?(Lugedes saidis unuversiumi lehekülge)

27.03.2006 Päikesevarjutus 29. märtsil Tõnu Tuvikene

29. märtsil kell 13.07 kuni 15.04 on Eestis nähtav päikesevarjutus. Selle suurim faas on kell 14.06, siis on päikeseketta läbimõõdust kaetud ligi pool (48,8), pindalast aga 38,2

Tartu Tähetorni (Toomemäel) oodatakse selge ilma korral kõiki huvilisi jälgima vajutuse käiku teleskoobiga.

Omapead vaatajatele hoiatus - ärge kunagi vaadake otse päikesesse!

Kõige ohutum on kasutada muidugi spetsiaalset päikesevaatamise filtrit, selle puudumisel (mis on enam kui tõenäoline) aga CD-d või flopi sisu (pole vajagi flopit rikkuda, piisab metallakna eemaletõmbamisest), vajadusel neid kaks tükki üksteise peale pannes. Ka nendega ei ole soovitav pikalt vaadata, sest silma võib kahjustada neist läbi tulla võiv soojus- ja ultraviolettkiirgus. Mitte mingil juhul ei piisa aga ainult päikesepillidest!

Teleskoobiga või binokliga vaadates on kõige kindlam päikese kujutis ekraanile projitseerida.

24.03.2006 :) mina

taevakaardi programmis sai koordinaatideks naba panna. peris naljaks, praegast on päike ööpäevaringselt juba 2 kraadi kõrgusel. krt, see võib õige huvitav oma silmaga näha olla, kui päike 24h madalal horisondi kohal ringe teeb. vaja vist hakata uurima, kunas järgmised turismireisid poolusele läevad. :)

24.03.2006 ... Rait

Polaar öö kestab ikka ~6kuud (poolaastat) ja polaaröö sama palju! Vastavalt kavade algusest sügise alguseni...

23.03.2006 ... mina

aitüma pidi eelmise lõpus olema. :)

23.03.2006 ... mina veel

tere taas. hmm, aina segasemaks läeb. 30 tundi??? vaadake, asi selles, et kas on nii, et polaarjoone peal jääb nö. üheks ööks päike looja minemata. ma olin kroonus koola poolsaarel ja sääl oli polaarpäev (ja öö) 2 kuud pikk. kui nüüd vaadata kui kaugel olin polaarjoonest ja kui kaugel on naba, siis öelge nüüd palun täiesti täpselt, kuidas poolustel ikkagi see asi käib? aitäma!

23.03.2006 Minule Arne Hannus

Täpselt nii see ongi kahes punktis Maal. Päikesetõus ja loojang kestavad seal oma 30 tundi.

23.03.2006 ... Rait

Kui meil algab kevad (suvi),(nagu praegu meil) siis põhjapoolkera polaaraladel algab ka polaarpäev. Kui meil hakkab sügis(talv) on teisepool ekvaatorit lõunapoolkeral kevade (suve) algus ja siis lõuna polaaraladel algab polaarpäev. Ühesõnaga kui meil Eestis on suvi käes siis põhjapoolkera polaaraladel on polaarpäev. Ja kui meil on talv siis põhjapolaaraladel on polaaröö pilkane pimedus 6 kuud kuni kevade alguseni.Ja vastupidi. Suht segane jutt vist.. (Enamjaolt on ju nii?)

Ise küsik ka selle päikese paistmise kohta erinevates maailma punktides... Nimelt meil põhjapoolkeral tõuseb päike idast (näoga lõuna vaadets "vasakult"), kulmineerub lõunas ka loojub läänekaarde ("paremale"). Ekvaatoril tõuseb päike ka idast, kulmineerub peakohal (seniidis) ja loojub läände. Teisepool ekvaatori ehk lõunapoolkeral tõuseb päike ikka idast ja kulmineerub pöhjas(?!!!) ja loojub läände. Ja lääne on näoga nüüd põhjapoole vaadates "vasakul" ja ida "paremal"? suht segane tekst ja omamoodi küsimus vastu, aga ehk saate aru. On ju nii?:D

23.03.2006 päev poolustel mina

tere öelge targemad, kas poolustel paistab pool aastat jutti päike ja järgmise poole on kogu aeg "loojas". mõtlen muudkui ja aina segasemaks läheb.

22.03.2006 ka üks artikkel... Rait

No täna jääb varjutuseni veel täpselt nädal aega.

Ma loodan et ka siis on ilm sama ilus kui täna. (14-15.03.06 kuuvarjutus jäigi halva ilma tõttu nägemata:(

Ma lisaks ka omaltpoolt ühe oma artikli siia...29.03.06 päikesevarjutusest.

http://www.zone.ee/tahistaevaz/varjutused/kk06.htm

20.03.2006 Päikesevarjutus 29.03.2006 seenno

Sai sellest varjutusest oma kodukale väike lugu kirjutatud ja mõned RedShift 3 abil tehtud pildid ka juurde pandud.

See kõik asub aadressil:
http://www.zone.ee/funnelcloud/uudis_06_03_19.htm

Toimetuselt: Veel on skeeme päikesevarjutusest.

16.03.2006 Meie võit! Helle Jaaniste

Õnnitlused Maila Umdale,

fotovõistluse "Tartu Euroopa kultuuripealinnaks 2011" eriauhinna saamise eest!

Ometi pääses ka Tartu Tähetorn kaudselt pildile kultuuripealinnade-võistluses!

Vaata: http://www.tartu.ee/index.php?page_id=3137&lang_id=1&pic_id=2910

Kuigi ta võiks seda võistlust hoopis vedada - saab ta ju aastavahetusel 2010/2011 kahesaja aastaseks. Ja mis võiks olla kenam reklaam Tartule, kui võtta kultuuripealinna külalisi vastu ilusas, raekoja naabriks olevas, üle linna kõrguvas vast-renoveeritud Tartu Tähetornis. Nii päeval muuseumis tõelisi teadusajaloolisi rariteete vaadates kui ka hilistel õhtutundidel 1911. aastast pärit Zeissi teleskoobiga vaadeldes taevaste asjade üle imestades.

15.03.2006 kuuvarjutus Max

Max Andersoni pilt kuuvarjutusest, 15.03 kell 1.25. Varjutuse keskmoment oli 1.47.

Pildi kodu:

http://www.telescope-baltic.com/Gallery/Events/Moon_Eclipse2006_03_15/moon_eclipse_2006_03_15.jpg

14.03.2006 Kuuvarjutus velx

Ärge siis kuuvarjutust maha magage

http://spaceweather.com/

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/article.php?id=12444282

14.03.2006 Kuu tõusu ja loojangu ajad Märtsis. footon

Kuu tõusu ja loojangu ajad Märtsis on hoopis päikese omad.

Toimetuselt: Jah, kuutabel oli tõesti väga vigane. Tõusud-loojangud-kulmineerimised olid kõik Päikese omad.

Viga on parandatud, aitähh tähelepanelikele!

13.03.2006 Kuu tõusu ja loojangu ajad Märtsis. Toomas Kull

On ilmselt omavahel segamini aetud!!

09.03.2006 väga huvitav link -

Siin on veel üks väga huvitav link, kus pidevalt uut infot maaimaruumu uurimise kohta leida on. Tore kui oleks mõni väga tubli kes seda tõlkida viitsiks, siis saaks paljud harrastajad täiendavat uut informatsiooni kuumimatest teemadest.

http://www.planetary.org/home/ Jõudu

02.03.2006 ... Robert Matjus

Tere.

Pean rõõmuga kah mainima, et olen selle saidi tihe külastaja. Uudised, kasulikud viited mujale, teadaanded - kõigega tasub kursis olla ja igalt poolt lugeda. Mis ajakirja puutub, siis hetkel on see küll vaid veebiväljaande kujul. Poest seda paraku ei leia. Ajakirja, mis on keskendunud astronoomiale - seda eestikeelse variandina ei leiagi. Astronoomilist valdkonda kajastavad mitmed muud ajakirjad (Horisont, Eesti Loodus jne.)

01.03.2006 Tere! Alice Varter

Tere....see sait on jube huvitav ja ma käin siin peaaegu iga päev;)Mind huvitab, kas on ka see ajakiri müügil?

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies