Vaatleja
Lugejakirjad (2 / 2004)
29.04.2004 sedna harri

NB!palun vastused aü

1.kui kaugel asub ta praegu? 2.mis on ta keskmine kaugus? 3.mis on ta periheel? 4.mis on ta afeel?

selget taevast!harri

29.04.2004 VARASTATUD TELESKOOP V

Varastatud on 70 000 krooni maksev ja Eestis haruldane teleskoop. Täpsem info järgneb all. Kui keegi kuuleb, et kuskil on tuttavale-sugulasele sellist asja müüa pakutud, on seda ise müügil või mujal näinud vms, siis igasugune abi on teretulnud. Usinamad võiksid seda teadet tuttavate hulgas edasi saata. Suured tänud.

Kõike paremat, Mihkel

-------- Algne kiri -------- 27. aprillil varastati omanikult teleskoop Meade 8'' LX200GPS. Varaste enda mõistus ilmselt asjast üle ei käi ja puudu on ka mõned tööks vajalikud vidinad ning võib juhtuda, et mingil hetkel tahetakse risust lahti saada. Olgem siis valvel!

Uudised meie päevalehtede on-line väljaannetes: http://www.epl.ee/artikkel_263801.html http://www.postimees.ee/280404/online_uudised/132862.php

Martin

29.04.2004 Varahommikused komeedid Tarmo Tanilsoo

Tere.

Nagu eelminegi kirjutaja, tahaksin ka mina teada, kas keegi nägi komeete Kalade tähtkujus. Mina ei raatsinud enam kell 4:45 üles tõusta, sest siis oli juba üsna valge. Kuid karta on, et ma nähtavasti eksisin ja komeedid olid näha.

Kas keegi siinsetest lugejatest on siis neid kahte komeeti, Bradfield ja LINEAR näinud?

Kas keegi on neid pildistanud?

Ise sooviksin teada, kuidas ta paistis?

Ette tänades,

Tarmo Tanilsoo, 14.a. astronoomiahuviline Lagujast

28.04.2004 komeedid erki

kas siis keegi nägi neid komeete kalade tähtkujus mis pidid ligidalt mõõda lendama ma ise magasin maha.

28.04.2004 UFOD VANAEMA KORTERIS Karel

Tõestisündinud lugu.

Ma alles olin väike kui ufod vanaema juures käisid.Minu vanaema tegeles köögis parajasti tööga kui äkki säras akna juures tuled ,vanaema ei uskunud oma silimi kui ta oli toast tagasi tuli ja ufod olid köögis vanaema kirjeladas mulle ufosid nii, ta oli näinud et nad olid väikesd nagu sõdurid ainult väiksed nad rääksid täiesti puhtalt eestikeelt ufod palusid tal üks soov öelda. Mu vanaema soovis et ta oma tütrega ära leppiks, sest nad olid tülis ufod aga ütlesid et me täidame su soovi.Nad ütlesid veel et me tuleme tagasi kuid siiamaani nad pole tulnud.Kui vanaema läks ufodele ust lahti tegema, siis olid ufod läinud. See oli siis kui mu vanaema oli väike.

28.04.2004 Väga loll küsimus.... Tarmo Tanilsoo

Tere. Mul on teile üks vist lollimaid küsimusi.

Samas, olen ma lihtsalt üks 14 aastane astronoomiahuviline keda huvitab see väga.

Küsimus on ise selline: Mida tähendab otsetõus? Deklinatsioonist (käändest) on mul hägune ettekujutus olemas, selle järgi saab taevakeha kulminatsioonikõrgust arvutada... Aga mida tähendab, otsetõus, seda ma ei tea kahjuks üldse.

Kas te saate mind aidata?

Ette tänades,

Tarmo Tanilsoo

14. aastane astronoomiahuviline Lagujast

Toimetuselt: Küsimus pole sugugi loll, selliseid põhiterminid tuleb endale ikka selgeks teha. Üks tee taevakoordinaatide selgekssaamiseks on meie põhileheküljel asuv õpik 'Kosmoloogia'. Seal on täiendavate tekstide osas peatükk 'Taevakoordinaadid'. See õpik on mõeldud küll gümnaasiumile, aga suurest osast peaks aru saama ka palju nooremad. Kui vaid huvi on.

23.04.2004 ... Evelin

Põhjaliku ülevaate tähistaevast saab äsjailmunud kataloogist"Eesti Täheatlas". Kui ainult teravat silma ja huvi asja vastu on, siis soovitan soojalt.

21.04.2004 sajab eduard

täna, kui pilved ei sega sajab meil öösel tähti, kl 2(öösel ehk homme siis juba) kuni päiksetõusuni minge ja visake pilk taevasse. head vaatlemist, võib kuni 20 tähte tunnis kukkuda.

21.04.2004 telescope@komtronik.ee Max

Kas keegi tuleb www.astrofest.ru? :)

19.04.2004 Meteoorivoolud 2004 V

Kahjuks ei leia jah eesti keelset. Aga kui natuke võõrkeeli osata, võib vaadata

http://www.imo.net/index.html

Otsi altpoolt "Further Information", vali 2004 aasta alt pakutud keeltest endale sobiv.

19.04.2004 Veenuse üleminek Taevatoru

Veenuse üleminek toimub ikka 8. juunil!!

Põhjalik ülevaade sündmusest asub www.vt-2004.org

Pange Google otsingusse "Venus Transit" ja saate suure hunniku ülevaateid veel.

Kindlasti on ka Ridamus valvel ja plaanime mitmekülgset tegevust kogu ülemineku vältel - vaatlusi teleskoopide abiga (kui väga hästi läheb, siis lausa vesinik-alfa filtriga!!) ja muid tegevusi.

Kohtumiseni!

19.04.2004 Yx võhik hr. Tanilsoole ja toimetusele Arne Hannus

Recent News and Observations annab komeedi C/2002 T7 heleduseks praegu 4,4 tähesuurust.

Lugupidamisega Arne Hannus, pensionär.

19.04.2004 Väike parandus... Rait

Veenus üle Päikese läheb nagu 9.ndal mail. Avalikus interneti punktis olles hakks mul aeg läbi saama ja kiirustades jäigi kuupäev panematta,lugedes saaks aru nagu oleks see täna vaadeldav:)

19.04.2004 Virmalised? Rait

Kas on oodata virmalisi? Muud ei midagi. Kahju on see,et täna on ju päikesevarjutus,MIS on vaadeldav ainult (lõunapoolkeral Lõuna-Ameerika, Lõuna-Aafrila ja Madakskari lähedusel). Aga üks suur sündmus on küll vaadeldav,Kui pilves ei ole-"Veenus üle Päikese". Põidlad pihku!

Selget taevas!

19.04.2004 Komeet Tarmo Tanilsoo

Vabandust jälle tülitamast, kuid ma lugesin spaceweather.com-ist palja silmaga nähtava komeedi kohta. Kas see on nähtav ka Eestis?

Kui on siis millal?

Toimetuselt: Ilmselt on jutt kahest varahommikusest komeedist. Komeet Bradfield (C/2004 F4) asub Kalade tähtkujus, on praegu jälgitav spetsiaalsete päikeseteleskoopidega, sest ta on Päikesele väga ligidal. Alates 24. aprillist soovitatakse teda vaadelda ka palja silmaga (heledus 5.2 tähesuurust), aga kuna tema heledus kahaneb kiiresti, nii on lootust teda näha vaid mõni päev.

Komeet LINEAR (C/2002 T7) asub samuti Kalades. Ta on Bradfieldi komeedist oluliselt heledam (heledus 25. aprillil 2.0, sama hele on alfa Andromeeda), vast on teda kergem leida. Aga ikkagi on koidutaevas meil väga hele ja komeedid nii madalal, kas õnnestub midagi näha ei oska öelda.

Kui keegi siiski raatsib oma uneaja arvelt vaadelda ja see õnnestub, andke ka meile teada, mida nägite.

Abiks paar pilti:

Komeedid Spaceweatheri järgi 24. aprillil

Idataevas 24. aprillil kell 4.53. (Tartu laiuskraadilt, Päike tõuseb 5.36)

19.04.2004 Võimalik libapäike Tarmo Tanilsoo

Tere kõigile!

Võib olla juhtunud, et nägin eile õhtul libapäikest.

Teda oli näha helendusena ühe väikese pilve peal

Kogu nähtuse ajal oli tema asimuut 240 ja kõrgus 40 kraadi. Asukoha panin kirja kell 20:21. Kell 20:29 oli tema asukoht sama, kuid ta tuhmus. Kell 20:30 oli ta juba vaevumärgatav. Kell 20:32 tugevnes, paistis algsest suuremana ning kaarekujulisena. Kella 20:34-ks oli ta peaaegu kadunud. Kell 20:37 ta kadus lõplikult.

Edu vaatlemisel!

Tarmo Tanilsoo

16.04.2004 sama kimbatus kysija

Ka mina nägin praegu taevas mingit objekti, mis tähe kohta tundus liiga suur ja hele, kuid seisis enam-vähem paigal. Mulle tundus ka, et tegu polnud täpiga, vaid laiust oli rohkem kui kõrgust. Isiklikult pole ma midagi taolist varem näinud. Otsisin niisiis, kas internetist võiks leida mingit infot, aga kahjuks ei leidnud observatooriumi leheküljelt linki, kus oleks väljas nö "tähistaeva uudised" - linki, kus võiks sisalduda näiteks ka satelliidid, mis parajasti nähtaval.

Toimetuselt: Esmalt tehke kindlaks UFO (tundmatu lendav objekt - te ei tea ju, millega on tegu?) asukoht - ilmakaar, kus seda nägite ning kõrgus. Hea on teada ka vaatluse kellaaega. Teise asjana vaadake mõnel järgneval selgel õhtul, kas see objekt on endiselt alles. Kui jah, on põhjust kahtlustada, et tegu on mõne planeedi või tähega. Ütlete, et UFO ei liikunud - seega võib satelliidid kõrvale jätta.

Edasi võtke ette mõni planetaariumiprogramm või veebisait, kust saate vaadata, mida taevas näha võib. Kaks küllalt mugavat veebisaiti on Heavens Above ja SkyAndTelescope (lingid leiate Astronoomilise abimehe rubriigist). Kui selgus käes või tekib rohkem küsimusi, andke meilegi teada :-)

The Truth Is Out There

16.04.2004 Meteoorivoolud 2004 moneta

Inglis keeles on juba mõningaid ülevaateid aga eesti keeles pole veel midagi ilmunud .. Või kui kuskil on siis kas saaksin lingi vms..

15.04.2004 Avalik vaatlus faxwell

Ka Taaralinnas toimuvad avalikud vaatlused Raatuse Gümnaasiumi õues, selleks jälgida seda listi siin, koht on planeetide ja muude lihtsamate asjade vaatluseks piisavalt hea, samuti peaaegu kesklinnas nii et tulla pole keeruline. Mailiaadressile saab ka huvilistel ekstra küsimusi esitada.

14.04.2004 Avalikest vaatlustest Taevatoru

Tere, astronoomiahuvilised avalikud vaatlejad!

Oodatud on kõik, kes asja vastu huvi tunnevad, üritus on avalik ja mingeid piiranguid ei ole. Tallinna Ridamuse poolt korraldatud vaatlustele oleme kohale toonud oma teleskoobid, läbi mille kõik vaadata saavad.

Alati on aga huvitav ka teiste teleskoope ja pikksilmasid näha, seega kui on midagi kaasa võtta, siis võtke ikka.

Tulge terve klassi või kooliga :-)

Infot toimumise aja kohta leiate www.teleskoop.com avalehelt ja samas võite liituda kirja-listiga, kuhu samuti uudisteate saadame.

Veel saab liituda Ridamuse kirja-listiga, mis samuti vastava teate laiali saadab, kui midagi toimuma hakkab.

Aprillis-mais oleks vaadata komeete, veel võib jätkuvalt pilgu peale visata Saturnile, Jupiterile, vaadata Veenuse faasi, alati on tore Kuud silmitseda ning lihtsalt üle taeva pilk libistada ja tähtkujusid ning heledamaid tähti nimetada. Veel saab kohapeal konsultatsiooni teleskoobi ostuks.

Selget taevast ja kohtumiseni!

14.04.2004 küsimus charon

Kas oleks võimalik tulla avaliku vaatluse päeval koos klassiga tähistaevast(planeete) vaatama?Meie klass oleks väga huvitatud.

14.04.2004 space space

Kui toimub avalik vaatlus,siis kas

peab olema kaasas oma teleskoop või

on võimalik kohapeal teleskoope

laenutada?

13.04.2004 Veenus, M45 Max

Veenus ja M45 3. aprillil 2004

Pildi kodu.

12.04.2004 UFO-d ja muu selline Jaan Pelt

Kaks soovitust UFO-de huvilistele:

1. Kui inglise keel pole probleemiks, siis alustage siit: http://www.skeptic.com/links.html.

2. Eesti keeles on olemas: Susan Blackmore, Meemimasin, Tänapäev, 2003. See on haruldaselt hea raamat. UFO-d ja suur osa nendega seotut on üks parimaid meemide replikatsiooni näiteid. (Meemid on vaimu geenid).

Head surfamist ja lugemist Tõraverest

09.04.2004 vastukaja tõnis Eenmäele2 harri

kle mütoloogiline atlandis leidis 10 planeedi(2002 AW197)

08.04.2004 pildid erki

siit portaalist saab näha mõningaid uskmatuid pilte aga õiget ei leidnud .

http://www.daniken.com/e/index.html

sealt pange picteres ja seal on pildid üks huvitavamaid on suur tulnuka peakujuline pealuu .

08.04.2004 vastukaja tõnis Eenmäele erki

E.V.daekineni raamatu jutt võib küll olla liiast aga tema raamatutes on ka pilt tõendeid kus on vanadel savitahvlitel uskumatut infot tuleviku kohta ja uhel tahvlil oli isegi tänapäeva kopteri,allveelaeva,kahuri,lennuki joonis mis on egiptuse ühes püramiidis ja see pilt on ka raamatus ,Darwini Eksitus. see joonistus on 2000-2500 aastat vana ja kuidas need vanad egiptlased sellest teadsid .ja miks on tehtud lõuna ameerika mägisaladele suuri jooniseid ja kujundeid kellele nad neid tegid kas tulnukatele või jumalale.ja viljaringid miks neid tehakse ,oletame et neid teevad inimesed aga milleks kust võetakse raha ja miks kulutatajse nii palju raha ufode/tulnukate leidmiseks kui tegelt neid ju ei ole mida arvavad suurem osa inimestest.aafrikas banthu suguharust on üks muut või jutt mis räägib inimolevusest kes tuli ja rääkis oma tsivilisatsiooni hukkust ja andis banthu rahvale astronoomilisi teadmisi nagu näiteks kõigi 9 planeedi suurustest kaugustest jne nagu kõik teavad pole paljud planeedid silmaga näha aga kust nad teadmised said ? maavälistelt olevustelt. Tõnis kui sul on teine arvamus siis anna aga teada pane oma versioon või midagi...

08.04.2004 On oodata virmalisi Helle Jaaniste

Kosmoseilma (SpaceWeather) koduleht http://www.spaceweather.com andis hoiatuse, et eeloleval paaril ööl on oodata virmalisi.

Kuna Kuu hakkas juba kahanema, tõuseb ta pärast keskööd, siis ta virmaliste jälgimist enam sega. On ju virmalised tavaliselt enne keskööd.

07.04.2004 ... velts

Jah nägin Eestis ka virmalisi 3.aprilli õhtul kella kümne paiku. Maja aknast vaadates arvasin algul ,et mingi suits aga 4.aprillil hommikul kella kolme ja nelja vahel Türilt Tallinnapoole sõites märkasin autost kummalisi rohekaid sambaid.

07.04.2004 Äge... Tarmo Tanilsoo

Vau, neid näeb küll ainult Alaskas. Kahju, et Everyday SMS teavitused e-kirjade kohta ei töötanud. Muidu oleksin õigeaegselt kätte saanud teavituse virmaliste kohta ühelt minu nimekaimult.

Aitäh teile!

Tänu teile ei jäänud ma millegist ilma...

06.04.2004 Virmalised 3.Aprilli õhtul Kalle Rahu

Panin nendest ühe pildi üles:

http://karahh.ircnet.ee/sky21.html

Algasid peale kümmet ja kestsid umbes pool tundi kuid olid nii võimsad, et vaatamata täiskuule jäid kenasti pildile.

06.04.2004 Zeusi ja Dione tütar Ilu- ja armastusjumalanna Veenus_(2) Rait

Ma tahtsin kontrollida või kindlamat infot sademete kohta,kas ikka sajab või ei saja...

Raamatust "Astronoomia & kosmos"- A.Smith._ TIHE ATMOSFÄÄR Veenuse atmosfäär o nii tihe ,et mõjub planeedi pinnale suure raskuena. Atmosfäär koosneb peamisel süsihappegaasist, pilved aga sisaldavad palju väävelhapet. Nii VÕIB Veenusel sada da vihma, mis hävitaKS igasuguse ele planeedi pinnal.?!

Veenus on üks kaheST planeedidst, mis põõrlevad vastupidi tiirlemis suunaga.Mis planeet veel nii pidi põõrleb, Uraan? Atmosfääri koostis: 97süsihappegaasi; 0,06veeauru pinna lähedal; 2,94-teisi gaase (hapnik,vääveldioksiid).Põhiline VEDELAST väävelhappest koosneb pilvekiht algab 50 km pinnast - 70 km-ni. Aga samas jällegi vee keemis temp on 100 kraadi, Veenuse temp on 450 kraadi.Võib esineda kõuemürinat??!

04.04.2004 ufod erki

ma lugesin erich von daekineni raamatut ja seal oli jutt ufodest. mingi mees oli ufosi näinud noorena nad olid lühikesed ja rabe skafander seljas ning väitsid end tulevat planeedisüsteemist WOLF 424 planeet ummolt on ka teisi planeete millest olen kuulud kust ufod väidavad end tulevatnagu URANUSELT,ORIONILT,ning suures vankris olevast väiksest tähest. vaatasinpühapäev 4aprillil discoveri sciencet ja seal oli juttu viljaringidest ja need olid nii huvitavad ja keerukad et ei usu et inimene neid valmistaks ja seal näitas ka uht ufot mis filmilindile jäi ja viljapõllul sõitis ning se sähvatas kogu aeg ja liikus väga kiiresti .kui te teate ka millegist millest keegi ei tea kirjuta siia lehele....

Tõnis Eenmäe: Inimesed näevad igasuguseid imelikke asju. Kui kummaline sündmus leiab aset taevas, liigitatakse see kärmelt UFO-ks (Tundmatuks Lendavaks Objektiks). Mõnes mõttes on see ka õige - kui osutub, et UFO-vaatlusel nähti lennukit või Siiriust, siis on ju tegu KFO ehk Tuntud Lendava Objektiga. Kui olla terminoloogias täpne, siis UFO ei ole maavälise tsivilisatsiooni lennumasin ega ka maaväline olend.

Kahjuks on inimesed äärmiselt edevad ning mõned kuulsust ihkavad eksemplarid tulevad lagedale väidetega kontaktidest maavälise eluga. Kas kontakt tegelikult ka aset leidis, jääb enamasti lahtiseks..

Mis puutub Erich von Dänikeni, siis tema raamatuid lugedes on mulle jäänud mulje lahmivast tegelasest, kes üritab kõike seletada külalistega kosmosest. Kurb.

Leidsin võrgust küllalt hea eestikeelse ülevaate, lugemiseks tuleks järgida seda linki.

02.04.2004 Avalik vaatlus Türil seenno

Neljapäeva, 1.aprilli õhtul sai teoks planeetide ja kuu avalik vaatlus Türist umbes 1,5 km põhjapool Raudmetsa voore tipus. Korraldajaks oli Türi Gümnaasium, kasutada oli kooliteleskoop TAL-1. Vaatamata külmale ilmale oli taevas ideaalselt selge ja hea läbipaistvusega ning kohal käinud 50-60 inimest ei pidanud pettuma. Õnnestus ära näha kuu ja kõik 5 palja silmaga nähtavat planeeti Merkuurist Saturnini. Näha oli nii Veenuse faas, Saturni rõngas kui ka Jupiteri pilvevöödid.

Tegin ka 3 fotot digikaameraga Canon Powershot A 70 (ilma zoomita), neid võib näha aadressil http://pilt.ee/seenno

02.04.2004 Seebikarp ja taeva pildistamine seenno

Täiesti tavalise "seebikarbiga" ilmselt ei saa eriti taevast pildistada, veel vähem läbi okulaari. Vaja on ikka vähemalt digitaalset seebikarpi LCD monitoriga, siis saab teravustada. Kuust sain ise mõne üsna hea võtte teleskoobi TAL-1 32-kordse suurenduse ja digikaamera Benq 2300 abil. Samuti Marsi vastasseisust, parimatel fotodel on pisut näha planeedi ketta eriosade erinevaid värvitoone. Samas on Benq 2300 max. säriaeg vaid 0,25 sek, nii et kui pildistada lainurgaga kogu taevast, siis ilmselt ükski positiivse tähesuurusega objekt näha ei jää, ainult Siirius, Veenus ja Jupiter. Pikka säriaega võimaldab odavamatest digikatest Canon Powershot A 70, selle 15-sekundilise säriga jääb Orion ilusti peale, isegi enamik nõrgemaid tähti. Tegin eile võtte õhtutaevast, näha on Merkuur, Veenus, tähtkujudest kolmnurk, osa perseust, jäär, sõnn, andromeda. Pole veel proovinud Canoni digikaga läbi Tal-1 pildistada. Hinna poolest saab Benq 2300 kuskil 2000 ja Canon A 70 umbes 5000 krooniga.

Tõnis Eenmäe: Nn. "seebikarbiga" on võimalik täitsa edukalt läbi okulaari pildistada. Nende fotoaparaatide ehitus on selline, et nad on üldjuhul teravustatud lõpmatusse (mida ongi vaja), lähedalolevaid asju pildistades saavutatakse teravus pisikese suhtelise avaga (F/4, F/5.6 vms). Pisut kallimad seebikarbid oskavad mingil määral ise teravustada, nendega võib raskusi tekkida (kuhu nad läbi okulaari pildistades teravustavad?).

Sellisel viisil fotoaparaadi ja teleskoobi abil pildistamist nimetatakse afokaalsel meetodil pildistamiseks. See käib nii:

Seesuguse süsteemi efektiivse fookuskauguseks on teleskoobi suurenduse ja fotoaparaadi objektiivi fookuskauguse korrutis. Näiteks - teleskoobi suurenduse 100x ja fotoaparaadi fookuskauguse 35mm korral saame efektiivseks fookuskauguseks 100x35mm=3500mm (3.5 meetrit).

Jämedaks skaala hindamiseks on väga hea Kuu või Päikese läbimõõt, 30 kaareminutit - 1 meetrise fookuskaugusega teleskoobi fookuses on Kuu kujutise läbimõõt 9 millimeetrit. 3.5 meetrise fookusega teleskoobil siis ~31mm. Veenuse läbimõõt on maksimaalselt 1 kaareminut, seega saame 3.5 meetrise efektiivse fookuskauguse korral Kuust 30x väiksema kujutise (~1mm). Marsi läbimõõt oli eelmise aasta vastasseisus 25 kaaresekundit (kujutis siis ~0.5 mm). See on siis filmilindi peal. Kui palju seda laboris suurendada, on iseasi. Kokkuvõte: suurema kujutise saamiseks oleks vaja võimalikult suurt teleskoobi suurendust ja võimalikult suurt fotoaparaadi objektiivi fookuskaugust.

Siin on siiski paar konksu:

  • Süsteemi suhteline ava on: teleskoobi objektiivi läbimõõt jagatud efektiivne fookuskaugus. Kui 100 mm objektiiviga teleskoobi + fotoaparaadi efektiivne fookuskaugus on 2000 millimeetrit, siis on suhteline ava 2000/100 = 20. Seda pole just palju (säriajad lähevad väga pikaks).
  • Suurema suurenduse saamiseks tuleb üldjuhul kasutada lühema fookuskaugusega okulaari, kuid neile tuleb kogu vaatevälja nägemiseks silm harilikult väga lähedale panna (inglise keeles on vastava parameetri nimetus eye relief, mida suurem see on, seda kaugemalt võib okulaari sisse vaadates näha tervet vaatevälja). Pildistamisel on teleskoobi kujutist päris raske fotoaparaati juhtida ning kujutis tekib ainult negatiivi keskosas (Kuu puhul pisike ümmargune tükk Kuu pinda ümbritsetuna pimedusega). Lahenduseks võiks olla pika fookusega okulaari ja Barlow läätse kasutamine.

Digifotokaga on asi muidugi märksa lihtsam, vältida tuleks vaid heledate kohtade "üle kõrbemist". Kui kasutada on ekvatoriaalses monteeringus teleskoop, siis võib proovida fotoaparaadi kinnitamist teleskoobile ning pildi tegemist maksimaalse säriajaga. Samal ajal katsuda läbi teleskoobi vaadates mõnda tähte jälgida, kruvides peenliikumise kruvisid (kui okulaaris on niitrist, saab tähte selle keskel hoida). Niimoodi satub tähe valgus kogu säriaja jooksul digifotoka samadele pikslitele ning tähtede kujutised tulevad heledamad ja punktikujulised. Samuti tulevad pildile nõrgemad tähed.

Head katsetamist!

02.04.2004 vihmane veenus faxwell

pilvepiir veenusel pidi üsna kõrgel olema paarkümmend kilomeetrit vist seega arvatavasti sel siiski väävelhappevihma ei saja.

02.04.2004 Tartlastele! faxwell

Täna saab peale 8 taas Raatuse kooli ees planeete vaadelda, kohal on kohalikud õppurid ja tulla võivad ka muidu huvilised. Riistaks on TAL 150 ja võib olla veel midagi.

Tõnis Eenmäe: Nähtud TAL 150 on "väga aus" teleskoop, samuti oskan kiidusõnu ütelda 15x70 binokli kohta. Vaatlus ise oli kah päris tore, huvilisi oli ka omajagu. Jõudu uute seesuguste ürituste korraldamisel!

02.04.2004 sedna harri

nimetame siis sedna protoplaneediks

02.04.2004 Ilujumalanna Veenus... Rait

Kui Veenus on kogu aeg pilves,kas seal tuleb ka mingeid sademeid? Planeedi atmosfääris on palju gaase ja mingeid happemoodi värke, kas siis võib järeldada, et seal sajab("kasvuhooneefektis") happevihma?!

01.04.2004 ... Robert Matjus

Sõbraga on vaadeldud taevast TAL-1'ga... Tal selleks sobiv koht ja võimalused. Kuid jah, sooviksin ka mina teada, kus kohas veel Tartus vaadeldakse ning kas Raatuse kooli juurde veel keegi tuleb :)

01.04.2004 To faxwell Marx

tere, ma ise samuti taaralinnast ja mul on kindel plaan sellel aastal endale ka TAL 150 soetada. Tahaks ainult eelnevalt kaeda, milleks need 6 tollised TAL id ka võimelised on. Täpsustage, milline teleskoop teil on. Kui kunagi vaatlemine on siis andke teada.

01.04.2004 ... ervin

Internetis on pilt, mis kujutab Sednat ja ta oletatavat kaaslast. Kas oletatatav objekt on ümargune? Kui nii, siis kas tal ei olnud ka ühist tekkeprotsessi näiteks Maaga. Pigem planeedi taoline kui asteroid.

Tänapäeva astonoomia peaks välistama stringiteooria, kus planeedid tekkisid asteroidide taolistest planetisimaalidest. Lihtne teooria jätab endast maha arvukalt lahtisi otsi (miks planeetidel on suur pöörlemiskiirus- algne Maa ööpäev kestis 10 tundi! -jne.)

Seega jääb üle protoplanetaarne teooria, kus protoplaneedid said alguse pilves tekkinud tihenditest ja nende kaaslaste tekkimisest protoplaneetide serva-aladel.

Kas uus objekt võiks olla mõne planeedi ärakaranud kuu. On võimalik, sest algselt võis kuudel olla ka ebastabiilseid orbiite ja planeedisüsteem heitis need lihtsalt välja. Aga Päikesesüsteemi äärealadele? See oletus ei pea tõenäoliselt paika.

Kui palju on seal taolisi objekte? Kas need said iseseisvalt tekkida nagu näiteks Maa? Võimalik.

Asteroidi võrdlus pisiplaneediga ei pea minu arust paika. Olgu planeet suur või väike, ei sarnane see kuidagi asteroidiga. Enamus teadaolevatel asteroididel on ebasümeetriline kuju ja nad tiirlevad ebastabiilsel orbiidil. Asteroidid on kosmose rändurid, kes lasevad alatihti end mõjutada suurematest taevakehadest.

Uutest objektidest ei tea me midagi. Milline on nende pöörlemiskiirus või kui stabiilsel orbiidil nad tiirlevad? Millest koosneb nende tuum või kui on, siis milline atmosfäär?

Kosmoloogia seisab oletuste najal püsti. Nagu keegi on ütelnud galaktikate tekkeprotsesside kohta: "Me ei saa kunagi tõestada, et antud väide on õige, küll aga võime tõestada vastupidist."

01.04.2004 12 planeeti juba avastatud harri

merkuur(teati) veenus(teati) maa(teati) marss(teati) jupiter(teati) saturn(teati) uraan(1781) neptuun(1846) pluuto(1930) 2002 AW197(2002) quaoar(2003) sedna(2004)

01.04.2004 Küsimus fotoaparaadist Anonüümne

Kas rahvakeeli "seebikarbiga" on mngit moodi võimalust taevast pildile jäädvustada? Kui pildistada läbi vaatlusriista okulari, kas sellest tuleks ka midagi välja? (No muidugi kasutatakse taeva sellel puhul kakkeid fotoaparaate.)

31.03.2004 Komeet Toomas

Tere!

Kas keegi oskab prognoosida meil aprilli lõpus nähtava komeedi C/2001 Q4 (NEAT)heledust??

31.03.2004 planeedid taaralinnas faxwell

Sai siis tartus oma uus teleskoop püsti pandud ja planeete imetletud. TAL 150 on parajalt võimas ilusaks elamuseks! Polnudki varem nii selgelt ja suurelt Saturni, Jupiteri, Veenust ja Kuud näinud. Cassini lõhe selgelt näha, Saturni triibud ja vari rõngal, kaaslased pudinal ümber emaplaneedi, samuti Jupiteri selged triibud ja kuude rivi. Merkuur oli küll madalal ja häired suured aga hea tahtmise juures sai aru et poolketas nagu Veenuski. Kuud vaadates tekkis tunne et iga küngas ja auk on justkui siinsamas. Sai ka Andromeedat vaadeldud ja Sõela ja eks seda avastamisrõõmu saab nüüd tulevikus enamgi olema! Kes Tartus elab saab täna 21,20 Raatuse Gümnaasiumi ees taevasse piiluda ja siinkirjutaja tarka juttu kuulata.

31.03.2004 Planeedid Taevatoru

Tere, sai jälle planeete vaadatud ja piltegi tehtud. Seekord polnud vaja kaugele minnagi, oma koduaknast paistis kõik kenasti ära :-)

http://www.teleskoop.com/forum/viewtopic.php?t=99

Praeguste plaanide kohaselt koguneme neljapäeval Tallinna Linnahalli peale, algus kella kaheksa paiku.

Selget taevast!

30.03.2004 ... ervin

Ups, meteoorkeha. Asteroidide suurus algab umbes kahesajameetrisest läbimõõdust. Kõige suurem on vist Ceres (üle 900 kilomeetri!!!).

Loodan, et kuuleme Sednast veelgi. Oma suurusjärgus peaks ta olema planeedi ja asteroidi vahepeal. Ja lõpuks... Protoplaneetide ajal võis Sedna kuuluda mujale. Näiteks olla mõne planeedi kuu või moodustada kaksiktaevakeha millegi senitundmatuga nagu oletatakse ehk Neptuni kuu Tritoni ja Pluto vahelist seost. Viimane fakt on võetud raamatust "Universum".

30.03.2004 Sedna - asteroid või planeet? ervin

Küsimused, küsimused ja veelkord küsimused. Kas ka vastuseid leiame, seda näitab tulevik.

Näiteks, kui Sednal on, siis mitu kaaslast ja kui suured need on ning mis annab Sednale talle omapärase värvuse. Teame ju, et Marsi punakas värvus on tingitud veesisaldusega raudoksiididest. Samuti leidub seal rauda ja räni, teisi ühendeid vähem. Aga Sednal...?

Et Sedna on pelgalt asteroid (vähemalt praegu veel), on ainult minu isiklik oletus ja kui kõik arvaksid ühtemoodi, oleks maailm igavam.

Siiski ei tahaks ma pisiplaneeti planeediga võrrelda. Pisiplaneet võib olla ka mõnekümne meetrise läbimõõduga kaljumürakas.

30.03.2004 kimbatus julia

tere :) Kuna astronoomia kuulub ka minu huvide hulka, vaatlen ma tähistaevast vöimalikult tihti ja mönikord on juhtunud, et peale tähtede ja planeetide olen seal märganud ka midagi muud liikumas.Nimelt nägin ma hiljuti öises idataevas kolme objekti, mis liikusid köik uhtlase kiirusega.Töenäoliselt olid nad väga körgel, sest nende kuju polnud vöimalik eristada(nad nägid välja nagu tuhmid tähed).Minu tähelepanu äratas asjaolu,et 2 neist liikusid otse teineteise poole ja seejärel tiirlesid teineteise umber.1 neist tegi sedasama kolmanda objektiga(see oli otsekui mingi veider show voi mäng!)ja seejärel kadusid köik 3 minu vaateväljast(maja varju).Kui keegi oskab öelda , misasjad need olla vöisid, siis palun informeerige ka mind, sest olen usna kindel, et tegemist ei olnud satelliitidega voi muude maist päritolu objektidega...Ei tahaks nagu hästi uskuda, et olin tunnistajaks UFO(!)dele...

30.03.2004 12.planeeti?_2 Rait

Need üheksa või kümme suuremat planeeti. Ülejäänud (2002 AW197,Quaoar,Sedna) on üldiselt ikka tuntud asteroidide nime all.Kuna eelmises lugejakirjas,"you" pealkirja all,et 2 "planeeti" on veel avastamatta, on ju siis ju ikkagi avastatud või mis mõttes avastamatta... (Merkuurist kuni Saturnini on ka mingid vanad avastamise aastad tegelikult olemas,aga ei oska praegu ise ka kohe peast neid nimetada.)

30.03.2004 ... Anonüümne

SEDNA- planeet on ta niigi. Asteroid tähendab väikest planeeti. On ta suur või väike- planeet on ta ju niigi Mingeid allkkirju ple vaja siia küll vaja , natuke liig

30.03.2004 12 planeeti juba avastatud harri

merkuur(teati) veenus(teati) maa(teati) marss(teati) jupiter(teati) saturn(teati) uraan(1781) neptuun(1846) pluuto(1930) 2002 AW197(2002) quaoar(2003) sedna(2004)

30.03.2004 12 planeeti? Rait

Sedna- planeet või asteroid, selles on küsimus.Planeet on ta ikkagi (väike või suur), nagu keegi "Anonüümne" eelmises kirjas kirjutas. Tore et avastati uus taevakeha.

MIS moodi Päikesesüsteemis 12 planeeti juba on nõndamoodi ettemääratud? Kuidas nii... 2 avastamatta??

Merkuuri pole ise veel tänavu näinud. Eelmine nädal oli veel pilves,nüüd on ilmad selged ja ilused, väljaarvatud õhtud. Nagu nõiaväel kisub õhtuti jälle pilve... jama ,öösel lauspilves,hommik jälle selge. Ja ta tiirleb nii kiiresti,et peagi on ta vaatlus aeg läbi .Muidu päeval on juba ilused soojad kevad ilmad.Päike käib kõrgelt ja päev on pikem. Nii kiiresti mõõdub ikka aeg , alles oli Marss vastaseisus päikesesga ,nüüd on Päikesele nii lähedala"jõudnud"...

29.03.2004 you erki

kui sedna oli 10 planeet siis on 2 leidmata kuna meie päikesesüsteemis peaks leiduma 12 planeeti.

(kuna tallinas vaatlusi toimub tahaks teada.)

29.03.2004 Merkuur Tarmo

Ka mina vaatasin Merkuuri. Valisin küll oma arust hea koha, aga eile oleks tulnud siiski võimalikult ida poole hoida, kuna pilved tulid läänest peale. Mina aga teostasin vaatlust Paldiskis kõrge kalda peal. Olid pilved mis olid, aga ära nägin. Proovisin pildistada ka, aga ilma öövõtte rezhiimita digikas ei kõlba ikka selleks mitte.

Pilt on siin ja Merkuur täpselt selle keskel vaevu märgatav heledam täpp. Kell oli umbes 21.30 http://www.kanuu.com/images/merkuur.jpg

29.03.2004 Merkuur Taevatoru

Vaatasin Merkuuri minagi :-)

Pilte näeb http://www.teleskoop.com/forum/viewtopic.php?t=96

Selget taevast!

29.03.2004 ... velts

Huvitav küll aga mul õnnestus eile (28.märts kl.23:30-00:30) näha kolme ilusat ja eredat langevat tähte. Need olid küllaltki pika trajektooriga, pisut kollaka varjundiga ja üks neist jattis taevasse püsivama jälje. Sellisel ajal vist peaks langevad tähed üsna haruldased olema.

29.03.2004 Merkuur Helle Jaaniste

Tartu Tähetorni koolivaheaja vaatlused rikkus ära ilm. Ei saanud me rahvale näidata planeetide paraadi.

Aga üritage ikka selgetel õhtutel planeedid üles leida, paraad kestab ju veel sel nädalal koos Merkuuriga (vt rubriigist 'Päikesesüsteem'). Edasi jäävad vaadata Veenus, Marss, Saturn ja Jupiter. Abiks oleks kindlasti 'Koolivaheaja voldikul' olev kaart (mida meilt veel saab hankida).

Tartu Tähetornis vaatleme selge ilma korral ka täna õhtul st. 29.03 kell 20.00 kuni 22.00, täpsemalt rubriigist 'Üritused'.

Pühapäeval (28.03) pildistas Jaak Jaaniste Merkuuri, esimene pilt kell 20.10, teine kell 21.00.

28.03.2004 asteroidi näiv suurus jaak

Tere! Kas keegi oskab öelda, kuidas arvutada asteroidi näivat suurust, kui on teada H(absolute magnitude),G (slope parameter) ja kaugused Päikesest ning Maast.

Oleks hädasti neid valemeid vaja

27.03.2004 Küsimus Robert Matjus

Kas Marsilt leitud vee "jäänuste" järgi otsustades oli Marsi vesi teistsugune, kui tavaline vesi. Umbes nõndamoodi väideti mingisuguses astronoomia-alases weebis. Millest on see tingitud, vee (mitmuses) erinevus? Kas keemilise struktuuri alusel? Kui keegi on midagi taolist kuulnud, võiks seletada...

26.03.2004 !!! ervin

Õigus, asteroid tähendab pisiplaneeti.

26.03.2004 SpaceWeather Anonüümne

Kuidas mõista seda suurt plti,kuu Marsi ja plajaatidega?(tänane) Kuidas kuu nii valge on?

SEDNA- planeet on ta niigi. Asteroid tähendab väikest planeeti. On ta suur või väike- planeet on ta ju niigi Mingeid allkkirju ple vaja siia küll vaja , natuke liig

25.03.2004 2003VB12 ervin

Kui Sedna vastab Plutole või ületab oma suuruse poolest viimast, ei ole mul uue planeedi vastu midagi.

Oletataval objektil, sest Sedna ei ole tema ametlik nimi, võib olla kaaslane, leiavad teadlased.

Vara veel on teda planeediks nimetada, kuna need kõik on alles oletused.

25.03.2004 sedna harri

Päikesesüsteemi 10. planeet Ühendriikide kosmoseagentuur NASA teatas, et kosmoses tiirlev teleskoop Spitzer on avastanud päikesesüsteemi 10. planeedi, mis sai nimeks Sedna (eskimote merejumalanna).

Helsingin Sanomate andmeil on Sedna diameeter umbes 2000 kilomeetrit, kuid lähemal uurimisel võib ka selguda, et taevakeha on siiski suurem kui seni kaugeimaks Päikese ümber tiirlevaks planeediks peetud Pluuto (diameeter ümmarguselt 2250 kilomeetrit). Pluuto avastati 1930. aastal, kuigi teoreetiliselt oli selle olemasolu teada varemgi. Astronoomid on muide aeg-ajalt vaielnud, kas Pluutot võib tema väiksuse tõttu ülepea planeediks nimeta-da.

25.03.2004 Toimetusele anne

Tere! Sooviksin teada kus toimuvad koolivaheajal vaatlused.

Toimetuselt: Vaatlusõhtud toimuvad Tartu Tähetornis, mis asub Toomemäel. Ilmaprognoos küll vaadelda ei luba, toimub loeng, ekskursioon Tähetornis.
Avatud 22. kuni 26. märts, kell 18 kuni 21.

Vaatlusõhtud toimuvad ka Tartu Observatooriumis Tõraveres. Pilves ilmaga on ka seal vestlused astronoomiast Stellaariumis (Suures tornis), samuti videofilmid ja planetaariumiprogrammid.
Avatud 25, 26, 27. märts, kell 19 kuni 22.

25.03.2004 Valged ööd :) rebenits

Konkureerivas D tähega algavas internetiväljaandes pajatatakse, et Kuu peal olla selliseid piirkondi, kus päike paistab alati. Kas keegi toimetusest või mujalt oskaks sellise jutu kohta midagi rohkemat öelda? Isiklikult olen seisukohal, et kuuvarjutuse ajal on seal küll footonitega kitsas, aga tont seda teab.

24.03.2004 ... ervin

Sedna läbimõõt on umbes 1800 km. Tiirleb, aga väga aeglaselt ( 10 500 Maa aastat). Seega on tal väga piklik orbiit. Ka Pluuto ise tiirleb teistmoodi, kui enamus teisi, olles vahepeal isegi kaheksas planeet.

Komeedil on muide saba, mis koosneb tolmust ja gaasist.(Välja arvatud mõningad erandid). Komeedi saba on alati päikesest eemale suunatud.

23.03.2004 punanihe juhan

punanihe ei sobi kauguse maaramiseks

23.03.2004 ... anne

Mis vahe on komeedil ja asteroidil?

23.03.2004 Miks? Anonüümne

Tere!Kas Sedna on siis planeet või ei ole?Mis on Sedna ümbermõõt?Miks Sedna ei tiirle nii nagu teised?

22.03.2004 to:toimetus harri

kas siis planetoid on asteroid?

22.03.2004 planetoid harri

to V: planetoid tähendab asteroid

Toimetuselt: Kui lähtuda H.Eelsalu "Astronoomialeksikonist", on tegu tõesti sünonüümidega. Samal seisukohal on ka enamik rahvusvahelisi seletavaid sõnaraamatuid.

Praktilises kasutuses on "planetoid" laiem mõiste kui asteroid. Vene aimekirjanduses tähendas see "kunstlikke taevakehi, Päikese kaaslasi". Praegu loetakse planetoidide hulka ka Jupiterist kaugemaid objekte, nagu TNO-d (trans-Neptunian Objects, Neptuuni-tagused objektid), mis moodustavad nn. Kuiperi vöö (Kuiper Belt).

Sedna avastajad rõhutavad, et leitud taevakeha erineb oluliselt varasematest TNO-dest. Kui viimased liiguvad ringilähedastel orbiitidel, siis Sedna tee sarnaneb pigem komeetide omale. Komeete omakorda arvatakse pärinevat hoopiski kaugemalt, Päikesesüsteemi-eelse tolmupilve äärealadelt.

Asjale võib läheneda ka filoloogiliselt. Siis on "planetoid" planeedisarnane, "asteroid" aga tähesarnane asi... Vahe on selles, et esimesel juhul rõhutatakse olemuslikku (liigub kui planeet), teisel aga näivat (paistab tähena) külge.

22.03.2004 Sedna V

Sedna taoliste objektide kohta on juba praegu olemas nimetus planetoid.

21.03.2004 püsige teemas ints

kirjutage siia ikka taevastel teemadel, jätke allkirjade kogumised ja prügimäed mujale. seda enam, et on nõme võidelda prügilate vastu. mul on 105 ha maad ja hea meelega laseks sinna prügila teha. praegu vean 55 km kaugusele oma risu, aga enamus inimesi tassib lihtsalt metsa alla. vabandan.

Toimetus toetab väga ettepanekut kirjutada vaid astronoomilistel ja sellega lähemalt seotud teemadel. Kuidagi ei tahaks küll piirata kirjutajate rõõmu ka teiste teemade osas, kuid Internet on liigagi täis laialivalguvaid jututubasid, samuti peletaks pidurdamatu temaatika astronoomiahuvilisi Vaatlejast. Veel üks väike soovitus: enne küsimuse esitamist lehitsege jooksev Vaatleja number läbi, ehk leiate vastuse juba sealt. Aga muidu ootame ikka teie küsimusi ja kirju!

21.03.2004 Küsimus! Robert Matjus

Kas homme, esmaspäeval, Tartu Observatooriumis on muuseum avatud? Huvitav oleks teada... Muidu igal pool kirjas et seoses remondiga suletud.

P.S. Ma arvan samuti, et Sednast planeeti ei saa. Kui Päikesesüsteemi mõõtmed on püsinud juba peaaegu sajandi vältel muutumatuna, siis miks peaks harjumuspärast asjaolu muutma? Vist pole hea mõte...

Toimetuselt: seoses koolivaheaja üritustega Tartu Tähetornis 22-26 märtsil (vt. käesoleva numbri rubriiki Üritused) on ka muuseum õhtuti avatud. Seda, et muuseum on remondi ootel ja igapäevaseks külastuseks avamata, pole kahjuks Vaatleja ega Astronoomiaringi võimuses muuta.

Lisaks tähtis täpsustus: Tartu Observatoorium asub Tõraveres, seal töötavad Eesti kutselised astronoomid. Aga ka seal on koht astronoomia populariseerimiseks - Stellaarium. Infot selle kohta leiate Tartu Observatooriumi kodulehelt (www.aai.ee).
Tartus Toomemäel asub aga Tartu Tähetorn , mis kuulub Tartu Ülikoolile. Tähetorn pakub praegu veel (AHHAA-keskuse kaudu) katust ka MTÜ-le Tartu Tähetorni Astronoomiaring, mis sai loodud 1996. aastal säilitamaks Tähetornis astronoomiat.

21.03.2004 Pluuto. ervin

Mõned aastronoomid ei ole rahul Pluuto kui planeediga.Ajalugu ei maksaks muuta ja õpikuid ümber teha. Juba üle 70-ne aasta on Pluuto olnud planeetide seas.

Tuleks kõik vähemalt üle 1000 (või ka natukene alla selle) kilomeetrised objektid liigitada mingisse uude klassi. Planeetideks need ei kõlba ja asteroidideks on liiga suured. Kindlasti leidub neid Oorti pilves veelgi.

Sednast ei saa planeeti- vean kihla!!!

20.03.2004 sedna harri

sedna on uus planeet! teen ettepaneku hakkata koguma alkkirju!puskar

19.03.2004 Sedna pole õige planeet seenno

On üsna selge, et 10.planeediks Sedna ilmselt ei saa. Aga on väga võimalik, et edaspidi avastatakse veel mingeid sarnaseid objekte, mille suurus ületab Cerest ja jääb alla Pluutole. Ja võib-olla võetakse lõpuks nende kohta kasutusele ka mingi hoopis uus termin, mis märgib kõiki selliseid objekte. See ei ole muidugi kindel, aga ilmselt siiski palju tõenäolisem kui Sedna-le 10.planeedi staatuse andmine.

19.03.2004 sedna harri

SEDNA ON 10 PLANEET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

19.03.2004 Phaeton? ervin

Hüpotees- Phaeton oli Päikesesüsteemi kümnes planeet (kaksikplaneet), mille orbiit asus Marsi ja Jupiteeri vahel. Teineteise ligiduse tõttu nad purunesid umbes 3,5 - 4 miljardit aastat tagasi, kattes Päikesesüsteemi asteroidide sajuga.

Päikesesüteem koosneb 9 planeedist ja arvatavasti ei saa ka Sednast uut planeeti, kuna tema suurus jääb Pluutole tugevasti alla.

18.03.2004 Voyager&Pioneer V

Voyager 1 on jõudnud Päikesesüsteemi piirialadele ning on lendamas kosmosesse, mida pole veel siiani uuritud. "See on väga põnev aeg" ütles Voyageri projekti teadlane Edward Stone, "Voyager alustab päikesesüsteemi kaugeimate alade uurimist." Teadlased pole veel ühtsele arvamusele jõudnud kas sond juba on jõudnud punkti, mida peetakse Päikesesüsteemi üleminekuks tähtedevaheliseks ruumiks või alles on jõudmas sinna.

Voyager 1 reis on teaduslikuks verstapostiks: Esimest korda on jõudnud mõni inimkonna valmistatud objekt nii kaugele, kui 13,5 miljardit kilomeetrit, mis on 90 korda sama suur vahe, kui Päikese ja Maa vaheline kaugus. Ees ootab Voyageri reis täheni, kui oodatav kiirus jätkub, peaks sond täheni jõudma umbes 40 000 aasta pärast.

1977 aastal startinud Voyager 1 ning tema kaksikvend Voyager 2 olid esimesed sondid, mis uurisid Päikesesüsteemi välisplaneete. Voyager 1 peamine missioon lõppes aastal 1980, kui ta lõpetas oma vaatlused Saturni lähistel, pärast seda on kosmoselaev liikunud süvakosmose suunas, 1998 möödus ta Pioneer 10'st saades kaugeimaks inim-valmistatud objektiks.

Nüüd usuvad John Hopkinsi ülikooli teadlased, et Voyager 1 ületas Päikesesüsteemi piiri. "Voyager 1 annab meile suhu esimese maitse tähtedevahelisest ruumist, see on meie esimene võimalus jälgida ülimalt dünaamilist aktiivsust Päikesesüsteemi äärealadel," sõnas Rakendusliku Füüsika Laboratooriumi teadlane Tom Krimings.

Vastupidiselt üldistele arusaamadele ei ole kosmos tühjus, pigem on meie Päikesesüsteem üle uhutud päikesetuulest - laetud osakeste voost, mis liigub ülehelikiirusel Päikesest eemale. Meie planeetidesüsteemi äärealadel aga päikesetuul hajub ning annab teed tähtedevahelisele meediumile - gaasidele mis hõljuvad tähtedevahelises "tühjuses". Voyager 1 pardal olevad instrumendid suudavad ka mõõta päikesetuule kiirust, ning teadlaste sõnul on nüüd jõutud punkti kust algab Päikesesüsteemi äär.

Teine grupp teadlasi samas aga suhtub asjasse veidi konservatiivsemalt. Marylandi Ülikooli teadlaste sõnul pole Voyager 1 veel päris surnud punkti jõudnud, kuid on sellele ülimalt lähedal.

Igal juhul on teadlased väga põnevil, sest 26 aasta vanuse sondi pardal on veel funktsioneerivaid instrumente ning NASA sõnul peaks Voyager 1 suutma järelejäänud energia abil saata Maale informatsiooni veel aastani 2020. Vahepeal loodavad teadlased uurida heliopausi. Kuna Päikesesüsteemi äärealasid pole varem uuritud, siis pole päris kindel, kus asuvad piirid.

Teks pärineb http://ilm.ee/ilmaruum/lugu.php3?mis=uudised&ID=19

Ehk on kusagil veel täpsemat infot? Kes teab, võiks vihjeid jagada.

18.03.2004 Merkuur nähtav seenno

Täna, 18.03 õhtul õnnestus läänetaevas kella 19.30 paiku näha Merkuuri. Et planeet jääb aprilli alguseni nähtavaks võib öelda, et kuni kuu lõpuni saab selgetel õhtutel vaadelda kõiki palja silmaga nähtavaid planeete. Väga hea aeg vaatlusteks kui ainult ilma oleks.

18.03.2004 Päikeseplekid Kalle

Pildistasin 13. Märtsil plekke päikesel:

http://home.delfi.ee/~karahh/temp6/13032004.jpg

MTO1000A, Canon 2X-A, Fuji Velvia.

17.03.2004 Opportunity koordinaadid Tarmo Tanilsoo

Tere. Kas teate, Opportunity maandumispaiga (Marsi) geograafilisi koordinaate. Tahaks oma StarryNight Backyardi sellele kohale häälestada.

Parimate soovidega,

Tarmo Tanilsoo

16.03.2004 Raidile Potsataja

Asteroidide ümber liikuvad kaaslased on ka olemas: Eugenia'l ja Ida'l, vahest mõnel veel ...

16.03.2004 Sedna seenno

Sedna heledus on umbes 20,5 tähesuurust nii et amatöörteleskoopidele vähemalt Eestis kättesaamatu. Ja planeediks on teda vale nimetada, sest ta on isegi Pluutost väiksem. Pluutogi loetakse planeediks vaid seepärast, et tema suurust ülehinnati avastamise järel ja nüüd on kõik juba harjunud Pluutot planeetide hulka arvestama.

16.03.2004 sedna harri

NB!palun vastused aü

1.kui kaugel asub ta praegu? 2.mis on ta keskmine kaugus? 3.mis on ta periheel? 4.mis on ta afeel?

selget taevast!harri

16.03.2004 Kauged planeedid... Rait

Sedna on õhtuti Veenuse, Marsi lähistel. (Huvipärast kui keegi oskab õelda tema heledust...loomulikult midagi üle 20 tähesuurust).Minu arvates on Pluuto ikkagi planeet, sest tena ümber tiirleb ka ainuke kuu- Chlaron (kui ma just kirjutamisel ei eksinud).Asteroidide ümber teist taevakeha nagu vist ei tiirle. Aga Quauar kuulub küll asteroidide hulka. Aga kas mõni sond nagu "Voyager" (1;2) pole Pluutost mõõda lennanud. Nüüdseks on vist nad Päikesesüsteemi piirest lahkunud. Aga mis neist on saanud?

16.03.2004 Vaatlus Tallinnas Taevatoru

Evelin, teavet vaatluste kohta Tallinnas leiate www.teleskoop.com ja ridamus.kolhoos.ee külgedelt.

Mõlemas kohas saab end registreerida kirjalisti ja kui midagi juhtuma hakkab, saavad kirjalisti liikmed asjakohase teate.

Selget taevast ja kohtumiseni vaatlustel :-)

15.03.2004 10 planeet harri

ma kuulsin et avastati 10 planeet=)

Toimetuselt: Vaata artiklit

15.03.2004 ... evelin

Millal järgmine vaatlus linnahalli katusel toimub?Tahaks ise ka osa võtta. Kui keegi teab, siis palun jätke vastus siia "lugejakirjadesse".

Toimetuselt: Sellele küsimusele on juba mitu korda vastatud, nii eelmistes 'Vaatleja' numbrite 'lugejakirjades' kui ka selle numbri omas. Neid tasub mõne küsimuse tekkides lehitseda.

Vaatlustest Tallinnas saate kõige täpsemat infot leheküljelt www.teleskoop.com.

14.03.2004 Teade virmalistest Tarmo Tanilsoo

Aitäh teatamast, kuid kahjuks mu e-mailile see kiri ei jõudnud...

Tänan sellegipoolest!

Tarmo Tanilsoo

13.03.2004 ... velts

Nägin minagi nõrkasid virmalisi põhjataevas. Neljapäeval oli aga päikeseloojangul näha väga ilusat päikesesammast (sun pillar) http://www.sundog.clara.co.uk/halo/pillar.htm

12.03.2004 Jällegi virmalised Tarmo

Eile õhtul siis õnnestus vaadelda jällegi virmalisi. Miski 21.30 oli selline suhtelislt nõrk hele kaar põhjataevas, mis 15 minuti jooksul tõusis kõrgemale ja muutus tunduvalt heledamaks. Tekkisid isegi mingid samba alged, aga siis tulin tuppa, et üks kiri saata ja pärast tulid muud asjad vahele. Seega rohkem ei näinud.
Kirja üritasin saata obs-teated listi, aga see pole vast mõeldud siiski sedasi, et sinna igaüks midagi saata saaks. Ise olen listis, aga enda kiri ringiga minuni ei jõudnud.
Kirjutasin sinna ajendatuna hr Tarmo Tanilsoo palvest teadete listi teada anda, kui midagi huvitavat nähakse, aga seekord siis sedamoodi.

Selget taevast! Tarmo

12.03.2004 :) :) erki

thanks rait . kes teab sellisest planeedist nagu phaeton . lugesin darwini eksitust (raamat) seal oli et tal on komeedi taoline orbiit mis teeb tiiru 3600 aastaga. seal planeedil on minu arvates küll maavälised ruumiinimesed nagu nad endid kutsuvad.viimati kuulsin et see planeet ei ole 10 aastaga peaagu üldse liikund nagu usa teadlased väidavad.

12.03.2004 Vastus Erkile... Rait

Saturn tõuseb ida lähedusest, kell 10:36 hommikul, kulmineerub juba 19:33 (asub lõunas) ligi 54 kraadi kõrgusel ja loojub läände 4:34 öösel. Nagu juba mainitud liigub planeet näiliselt (koos teiste taevakehadega) idast läände. Igale kellaajale vasatab ka tema erinev asukoht taevas.

Saturn paistab palja silmaga,üsna heleda tähena (vanaaasta õhtul oli ta vastasseis). Praegune heledus on -0,1 tähesuurust. Seega on on ta 20x80 binoklis nähtav, paistab heleda kettana (võimalik ka koos rõngaga). Muidu paremaks rõnga, kuude ja pinna vaatluseks kasutatakse teleskoope.

Jõudu vaatlemisel ja selget taevast!

Toimetuselt: Aitähh põhjaliku vastuse eest!
Lisada võiks vaid seda, et sellise binokliga vaatlemiseks tuleb kindlasti kasutada statiivi. Aga küllap on binokliomanik ise selleni juba ammu jõudnud.

11.03.2004 ... erki

kuhu ilmakaarde jääb saturn ja kas 20*80pinokliga seda näeb:)

11.03.2004 Vaatlus Tallinnas Taevatoru

Tere K.Normet ja kõik teised taevahuvilised!

Tallinna vaatlustest saab operatiivset teavet www.teleskoop.com küljelt. Sama külje peal võib liituda meil-listiga --> Mailinglist, siis saate automaatselt teate, kui midagi toimuma hakkab.

Samuti võite liituda uudislistiga ridamus.kolhoos.ee küljel, kus samuti inimestele asjakohast teavet saadetakse.

Selget taevast ja kohtumiseni!

11.03.2004 planeete vaadata K.Normet

Tere,kas keegi annaks infi järgmise aja ja koha kohta, mil Tallinnas planeete vaadatakse uuesti.

04.03.2004 teleskoop erki

kas keegi annaks selget infi teleskoopi ehitamisest ....ja mis läätseid oleks vaja ja kust neid läätseid osta ja tahaks teada kuna saab jälle kuskil tallinnas planeete vaadata eelmine kord oli linnahalli katusel sain saturni näha tahaks veel teisi ka näha

.kus kuupäev aeg

Toimetuselt: Tallinnas vaadatakse linnahalli katusel planeete 4. märtsi õhtul, alates kella seitsmest.

Täpsemalt vaadake http://www.teleskoop.com/

Selget taevast!

04.03.2004 Vabandame Toimetus

Vabandame, lugejakirjade saatmine polnud märtsi esimestel päevadel võimalik.

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies