Vaatleja
Lugejakirjad (1 / 2003)
28.02.2003 Tähistaevas Tarmo Tanilsoo

Tere taas. Mul on vahepeal tekkinud üks küsimus.

Nimelt ma elan Elva linnast ca. 10 km kaugusel Lagujas ning mind huvitab see, kas ülaltoodud linnast nii kaugel on vöimalik näha nt. Andromeeda galaktikat, mida on minu teada ka palja silmaga näha.

Ilusat vaatlemist soovides, Tarmo Tanilsoo

Toimetuselt: On ikka. Kui on selge ja ilma Kuuta öö, siis peaks asukohta teades too galaktika suhteliselt lihtsalt leitav olema. Eelkõige tuleb hoolitseda, et läheduses asuvate lampide valgus silma ei paista. Praegusel aastaajal on Andromeeda galaktika õhtul loodetaevas, kaardi järgi jääb Lagujast umbes samasse suunda ka Elva. Paremad võimalused peaksid olema sügisõhtutel. Ega muud, kui tuleb katsetada. Kas Elva ja Otepää kuma on seal hästi näha? (vastata võiks aadressil tonis@obs.ee)

25.02.2003 teleskoobid taevatoru

Tere, nüüd on avatud uuendatud TAL teleskoopide kodukülg http://www.teleskoop.com

Nüüd on seal ka foorum, kus saate jagada kogemusi, avaldada arvamusi, küsida küsimusi.

Palju on veel arendada ja parandada, kuid olete kõik oodatud!

Taevatoru

20.02.2003 Pilt Kuust Tõnis Eenmäe

Täitsa hea pilt. Tundub, et pean ise ka üritama hakkama :-)

20.02.2003 Foto kuust Kalle

Rõõmustan lugejaid sedakorda fotoga kuust, objektiiviks MTO-1000A koos 2x telekonverteriga, filmiks Fuji Velvia. Säriaeg 1/15.

Pilt asub: http://karahh.ircnet.ee/sky03.html

20.02.2003 Komeet Tarmo Tanilsoo

Lgp. Vaatleja toimetus.

Ma lugesin skyandteleskope.com-ist, et üks hele komeet on päikese ligidal ning mingi SOHO on seda pildistanud. Artiklile on viide kohe avaleheküljel. SOHO kohta olen ma lugenud küll, kuid selle tähenduse olen ma hetkel ära unustanud. Ilusat vaatlemist soovides,

Tarmo Tanilsoo

Toimetuselt: See on sama komeet, millest kirjutas Arne Hannus mõni nädal tagasi. Õnnetuseks polnud see sabatäht Eestist liiga hästi vaadeldav. SOHO tähendab "Solar and Heliospheric Observatory" ehk maakeeli ~ Päikese ja selle ümbruse vaatlusriist.

19.02.2003 Teleskoobist Tarmo

Tere,

Kas keegi oskab öelda, on olemas sellist kohta kust saaks mingisugustki teleskoopi laenutada. Esialgu tundub endale ostmine suure investeeringuna ja sooviks enne asja lähemalt katsuda ning proovida, äkki saan pisiku külge ja muretsen siis endalegi. Asun ise Tallinna lähedal.

Tarmo

Toimetuselt: Proovi esmalt binokliga? Tegelikult on küpsemas plaan korraldada 28.veebruari ja 2. jaanuari vahel (ülejärgmine nädalavahetus) Messier' maraton. Kui osalejaid rohkem kohale tuleb ja kõik oma teleskoobid kaasa võtavad, peaks olema tehnikast üsna hea ülevaade. Kirjuta ka aadressil tonis@obs.ee

13.02.2003 Additional RA Motor Drive for TAL1 telescope Toomas Kull

Tere! Kas TAL1-le on võimalik seda hankida juurde eraldi ühikuna nagu on TAL1M puhul kasutatud. Akki keegi teab või oskab soovitada.

Toimetuselt: Kardetavasti mitte. Mootoriga teleskoopidel on monteeringu osa mõnevõrra teistmoodi ehitatud. Ilmselt oleks võimalik seda osa asendada, jättes teleskoobi ja samba alles. Soovitaksin viidet http://www.aspiron.ee/telescope. Samuti tasuks uurida http://www.telescopes.ru, see on TAL teleskoopide "kodu".

30.01.2003 Hele komeet Arne Hannus

Hele komeet Päikese lähedale tulekul.

/skyandtelescope.com/ järgi jõuab komeet NEAT(C/2002 V1) 18. veebruariks Päikesest umbes 10 kraadi kaugusele ja läheb -3.0 tähesuurust heledaks. Homme, 31. jaanuaril, peaks ta heledus olema 5,2.

23.01.2003 Päikese spektri pildistamine Kalle

Katsetasin kodustes tingimustes päikese spektri pildistamist, vahenditena DVD plaat ja tavaline peegelkaamera. Tulemusel on näha isegi tugevamaid neeldumisribasid.

Pildi kodu: http://home.delfi.ee/karahh/temp6/spekter.jpg

Tehnoloogiast lähemalt võib lugeda aadressilt: http://home.freeuk.com/m.gavin/solaspec.htm

21.01.2003 ... Tõnis Eenmäe

Kas keegi Vaatleja lugejatest on selle Kudo-Fujikawa komeedi üles ka leidnud?

21.01.2003 Mõned pildid Tarmo

Tere,

Pühapäeva (19.01.03)õhtul oli taevas fantastiline ning otsustasin mõned pildid teha. Kasutasin selleks Olympus C720UZ digifotokat ja peaks ütlema, et ise jäin rahule. Kuu'd õnnestus kenasti pildistada, aga Jupiteriga koos pildistamise ajal segasid pilved, kuid päris vahva jäi sellegi poolest.

Sellelt lehelt siis keskmised pildid.

Tarmo

20.01.2003 Lauri Kangas Eduard

Siin vahepeal eelmine aasta tahtis keegi teada, kes on see mees, kes on nii eesti mehe nimega ja pani Space Weathers.com-i pilte.

Noh võin ütelda, et ta on soomlane, ja mul on ta koduleht ka, kus on palju kenasid pilte. www.photon-echoes.com

10.01.2003 Gravitatsioonilainete kiirus ära mõõdetud! Jüri Ivask

http://physicsweb.org/article/news/7/1/2

05.01.2003 Kudo-Fujikawa ära nähtud Tõnis Eenmäe

Käisin täna õhtul Tartu Emajõe ranna peal komeeti kaemas. Suvekolmnurk (Veega-Deeneb-Altair) olid kenasti läänetaevas näha, komeet ligikaudu poole tee peal Veegast Altairini. 12x50 binokli abil otsisin sabatähe päris kiiresti üles - paistis teine nagu udune tähekene. Saba ei suutnud leida. Võimalik, et teleskoobiga on ka mingisugune saba näha.

Homme hommikul 6-7 paiku võiks komeet lihtsalt leitav olla, sest läheduses on täheke 110 Hercules (heledus ~4.4m). Kel olemas "Eesti Taevaatlas", võib selle piirkonna leida leheküljelt 6, üsna lehekülje parempoolsest servast. Koordinaadid ka igaks juhuks: otsetõus 18h43m, kääne +21kr16'. Edasistel päevadel liigub komeet üha rohkem lõuna poole ning loojub seetõttu varem ning tõuseb hiljem. Täna oli ca 17.30 täiesti piisav aeg - sabatäht üsna kõrgel horisondi kohal. Hommikul võiks sama olukord olla 6 paiku.

Tegin ka pilti: ISO800 Fuji Superia, 50 mm objektiiv suhtelise avaga f/1.8, säriajad 10, 20 ja 30 sekundit. Näis, mis välja tuleb.

Head otsimist ja pildistamist!

Vaata ka kaarti!

Avaleht | Arhiiv
© Tartu Tähetorni Astronoomiaring 2000-2001

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies