Algernon
Uudised (august 2000)
24.08.2000 Tõraveres avati Universumiväravad Taavi Tuvikene

Tõraveres 9.-13. augustini toimunud astronoomiahuviliste V üle-eesti kokkutulekul oli meelelahutusliku vahepalana kavas ulme-happening «Universumiväravad» Urmas Sisaski ja Taevateatri trupi esituses. Etenduse autoriteks olid lavastaja Elaan ja helilooja Urmas Sisask, samuti oli osa võtma kaasatud publik, kehastades Linnutee Galaktika Nõukogu delegaate, kes etenduse käigus tekkivatele küsimustele hääletades vastuseid pidid andma. Ürituse kulminatsiooniks kujunes Universumiväravate avamine, mille vastu oli, tõsi küll, sama palju delegaate kui avamise poolt.

14.08.2000 Epsilon Eridani ümber tiirlevad planeedid! Avo Nappo

Meie lähima naabri, Alfa Centauri kõrval on teaduslikus fantastikas üheks sagedamini kasutatavamaks astronoomiliseks kohanimeks tähesüsteem nimega Epsilon Eridani. Too täht asub meile võrdlemisi lähedal -- «kõigest» kümmekond valgusaastat. Samas on ta oma massilt ja spektrilt igati sarnane meie oma Päikesele.

Eriti huvitavaks teeb selle asjaolu hiljuti Texase astronoomide poolt tuvastatud fakt -- Epsilon Eridani ümber tiirlevad planeedid! Esialgu on kindlalt tuvastatud küll vaid üks neist -- nii umbes meie Jupiteri suurune gigant. Kui aga on üks, siis miks mitte ka teisi, väiksemaid, ehk isegi elu tekkeks sobilikke?

Antud juhul kahandab entusiasmi võimalikest kosmilistest lähinaabritest küll tõsiasi, et erinevalt meie päikesesüsteemist paistab Epsilon Eridani süsteem olema tugevalt ellipsoidse kujuga -- distants päikese ja planeedi (planeetide?) vahel muutub küllalt suurtes piirides. Seetõttu on ka kliima võimalikel Maa sarnastel planeetidel seal märksa muutlikuma iseloomuga.

Igal juhul on tegemst seni lähima tähesüsteemiga, kust on avastatud planeete ja ka kaugus on kosmilistes mastaapides üsna tühine.

14.08.2000 «Saast» filmimaailmas Vale-Dmitri

Käesoleva aasta 5. augustil toimus Palamusel amatöörfilmide konkurss. Võistlusel osales ka kollektiiv «Saast» 9 minutit kestva õudusfilmiga «Unistus». Lühifilm sai Eesti Kinoliidu Vaba Vaimu Auhinna. Filmi idee autoriks on Maniakkide Tänav ning filmi taustaks kõlab Canis Vedru luule. Üritusest kirjutas ka 10. augusti ajaleht «Vooremaa».

Käesoleva uudise on kirjakeelde pannud Jüri Kallas. Autoriredaktsioonis võib antud uudisenuppu näha selle kuu «Algernoni» kirjanurgas.

14.08.2000 Zvezda hakkab lendama Avo Nappo

Rahvusvahelise Kosmosejaama (ISS) teenindusmooduli Zvezda (lõpuks ometi) edukas kosmosesse lennutamine teeb loodetavasti vähemalt ajutiseks lõpu kogu projekti vaevavatele «kergetele» hilinemistele. Meenutuseks niipalju, et algselt USA riikliku projektina mõeldud ürituse kuulutas Ronald Reagan välja 1984. aastal. Jaama esialgseks valmimistähtajaks oli 1994. Tänu Venemaa kosmoseprogrammi sattumisele.. finantsraskustesse, on projekt viimased kaks aastat lihtsalt seisnud. Selle aja jooksul on ameeriklastel Kennedy Kosmosetsentrisse kogunenud üle 100 tonni orbiidile lennutamist ootavat kraami. Järgmine suurem ports sellest peaks üles saadetama juba oktoobris. Kokku peaks projekti raames veel selle aasta jooksul aset leidma kolm starti.

04.08.2000 Pärdikute planeedi remake Avo Nappo

Prantsuse ulmekirjaniku Pierre Boulle'i «Mirabiilias» ilmunud romaani «Ahvide planeet» (La planete des singes; 1963) on lugenud ilmselt praktiliselt kogu eesti ulmefändom. 1968. aastal tehti selle põhjal ka film, Charlton Hestoniga peaosas.

Kuivõrd ulmefilmid on Hollywoodis viimasel ajal jälle moodi läinud, ja sobivat uuemat materjali miskipärast ei leitud, siis nüüd on 20. Sajandi Rebase nime kandval stuudiol plaanis «Ahvide planeedi» uusversioon. Rezissööriks on palgatud Tim Burton (Sleepy Hollow, Mars Attacks, Batman).

Lootust, et tegemist saab olema vähemasti vaadatava linateosega, lisab see, et projektis osaleb ka selline näitleja nagu Tim Roth (Four Rooms, Pulp Fiction, Rosenkrantz and Guildenstern Are Dead). Tollel mehel on nimelt annet sattuda ainult vähemasti võrdlemisi headesse filmidesse. Esialgsete plaanide kohaselt peaks film valmima järgmise aasta suveks.

04.08.2000 Uus kuu! Avo Nappo

Arizona Ülikooli astronoomid avastasid päikesesüsteemi kogukaima planeedi Jupiteri ümber tiirlemast «uue» kuu. Jupiteri vastleitud kaaslane on 3 miilise läbimõõduga ja kannab esialgu koodnimetust S/1999 J1. Eelmistest sarnastest avastustest on möödas üle 20 aasta, kui Voyageri nimeline automaatsond tuvastas kolm uut Jupiteri ümber tiirlevat taevakeha, ilusate naisenimedega -- Adrastea, Metise ja Thebe. Kokku on Jupiteril nüüdseks leitud 17 kaaslast.

04.08.2000 Jurassic Park III Avo Nappo

Universal Studios plaanitseb vändata kolmandat osa Michael Crichtoni romaanide alusel valminud dinosauruste sarjale. Menukirjanik ise projektis ei osale -- stsenaariumi on kirjutama palgatud mingid võrdlemisi tundmatud Hollywoodi sulemehed (Alexander Payne ja Jim Taylor). Jäägem lootma, et vähemalt spetseffektide pealt poisid ei koonerda.

01.08.2000 James Cameron ja «Solaris» Jüri Kallas

Alates eelmise aasta algusest levivad filmimaailmas kuuldused, et James Cameron soovib teha Andrei Tarkovski filmi «Solaris» remakei. Kuuldusi lükatakse küll pidevalt ümber, aga elu on näidanud, et kui Hollywoodis millestki rääkima hakatakse, siis varem või hiljem see ka ära tehakse.

Võimalikele võhikutele meenutuseks, et Stanislaw Lemi maailmakuulsal, 1961. aastal ilmunud romaanil põhinev Andrei Tarkovski film võitis Cannes'i filmifestivalil zhürii peaauhinna. Läänes on see film siiski üsna tundmatu... seega oleks võimalik remake paljudele läänemaailma filmihuvilistele esmatutvuseks antud materjaliga.

James Cameron on avaldanud soovi teha ka üks teine remake -- ajakirja «Premier» intervjuus rääkis ta ka oma huvist filmi «Ahvide planeet» (Planet of the Apes) suhtes.

Kuniks filmi «Solaris» uusversioon veel küsimärgi all on, seniks soovitaks huvilistel vaadata filmi(de)le pühendatud maitsekat lehekülge wõrgus.

[ Uudised: juuli 2000 ]

Avaleht | Arhiiv | Autorid
© Eesti Ulmeühing 1998-2003

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies