Algernon
Publikatsioonid (aprill 2000)
24.04.2000 Ulme aastaülevaade «Loomingus» Jüri Kallas

«Loomingu» aprillinumbris ilmus Raul Sulbi kirjutatud lühiproosa ülevaade «Eesti ulme 1999». Tegu on asjatundliku tekstiga, mis avab pahaaimamatule kohalikule (tava)kirjandushuvilisele mitmeid möödunud aasta ulme võtmemomente. Lisaks lühiproosa analüüsile on artiklis ka rohket baasterminite ja -mõistete seletamist, mis ilmselt samuti kahjuks ei tule. Kirjutist on mahulistel põhjustel lühendatud ning täielikult ilmub see lähikuudel «Algernonis».

24.04.2000 Veel «Salatoimikuid» Raul Sulbi

Kirjastus Varrak on avaldanud järjekordse «Salatoimikute»-seeria originaalromaani, milleks on Kevin J. Andersoni «Epitsenter» (Ground Zero; 1995). Kõvas köites ümbrispaberiga raamatu on tõlkinud Külliki Luczkowski ja Madli Mikli.

17.04.2000 Maakeelne Elric! Raul Sulbi

Kirjastuse Fantaasia Maailma fantaasiakirjanduse tippteoste sarjas on ilmunud neljas üllitis - Michael Moorcocki kuulsaima fantasy-sarja, Melnibone'i Elricu seeria esimene raamat «Elric Melnibonést» (Elric of Melniboné; 1972), tõlkijaks tavapäraselt Eva Luts. Pehmekaanelise TPB-formaadis üllitise järelsõnas (mis Moorcocki tutvustamise seisukohalt on üsna kesisevõitu) lubab pr Luts, et kindlasti avaldab nende kirjastus Elricu-sarjast veel kogumiku «The Weird of the White Wolf» (1977), mis kronoloogiliselt on sarja neljas raamat.

17.04.2000 Jules Verne'i uus eestindus Raul Sulbi

Kirjastus Eesti Raamat on avaldanud prantsuse ulmeklassiku Jules Verne'i debüütteose «Viis nädalat õhupalliga» (Cinq semaines en ballon; 1863), mis avas kirjaniku «Kummaliste reiside» (Voyages extraordinaires) sarja. Raamatu on (kärbetega) maakeelseks teinud Laine Hone, välja on see antud kiletatud kõvade kaante vahel.

14.04.2000 Belials «Eesti Päevalehes» Raul Sulbi

«Eesti Päevalehe» kirjanduslisas «Arkaadia» hakkas sel aastal ilmuma Veiko Belialsi ulmearvustuste rubriik.

29. jaanuari lehes ilmunud artiklis «Pimedus on surnud, elagu Pimedus!» tutvustab Belials L. Ron Hubbardi «Hirmu», Kevin J. Andersoni «Varemeid» ning 1999. aasta neljandat «Mardust», kusjuures äramärkimist leiab ka ulmeajakiri «Algernon». (Samas lehenumbris ilmunud Noorkirjanduse gallupis toob Francois Serpent olulise uue autorina esile Indrek Harglat.)

19. veebruari «Arkaadias» ilmunud loos «Fantaasiad jalgadest ja trollidest loheratsuni» käsitleb Belials Matt Barkeri jutukogu «Sarah' jalad», Anne McCaffrey romaani «Lohelend», Terry Pratchetti «Morti» ning Poul Andersoni teost «Murtud mõõk».

8. aprilli «Arkaadia» ulmerubriigis, mis kannab pealkirja «Kangelassaagad, robotid ja druiidide värav» tutvustab Veiko Belials Poul Andersoni järjekordset eestindust «Kolm südant ja kolm lõvi», Wolfgang Hohlbeini «Druiidide väravat» ning Isaac Asimovi ja Robert Silverbergi romaani «Positrooniline inimene».

14.04.2000 Barkeri-arvustused Raul Sulbi

Kodumaise õuduskirjaniku Matt Barkeri (kes on juba jõutud ristida Eesti Stephen Kingiks - mingit kirjanduslikult põhjendatud alust selleks võrdluseks vist siiski pole) jaanuaris ilmunud jutukogu «Sarah' jalad» on kogunud ajakirjanduses hulgaliselt kiitvaid retsensioone.

29. jaanuari «Postimehe» nädalalõpulisas «Arter» ilmunud «Lugemissoovituse» rubriigis kiidab oma arvustuses «Kosmopoliitne anne» Barkerit Valle-Sten Maiste.

4. veebruari «Sirbis» kirjutab samast teosest oma loos «Loodus, antikolonialistlik masin» Berk Vaher.

19. veebruari «Arteri» «Lugemissoovituse» rubriigis kordab kiitust Vilja Kiisler, kelle retsensioon kannab pealkirja «Tartus liigub ringi plasmaolend»

Veel on Barkerist kirjutanud Veiko Belials (enam-vähem sama tekst on ilmunud «Arkaadias» ja käesoleva aasta esimeses «Marduses», see on ka kõigist Barkeri arvustusist tagasihoidlikum oma kiitusega).

14.04.2000 «Existerion» karvustatud Raul Sulbi

9. märtsi «Eesti Ekspressi» kultuurilisas «Areen» ilmus Lea Larini arvustus «Paroodia või klishee?», milles autor lahkab Veiko Belialsi ja Marek Simpsoni ühisromaani «Existerion».Tegu peaks olema selle teose esimese ja seni ainsa retsensiooniga, kui mitte arvestada Toomas Haugi möödunud aasta proosaülevaadet käesoleva aasta kolmandas «Loomingus», kus kodumaised ulmeautorid just samuti kiita ei saa, ning üht anonüümset arvustust «Marduses» 1/2000. Ulmekirjanduse Baasis on kõnealune teos senini arvustamata.

14.04.2000 Pan Grpowski «Lääne Elus» Raul Sulbi

Maakonnalehes «Lääne Elu» hakkas 1. aprillil (nr 38) ilmuma järjejutuna Indrek Hargla eksortsist Grpowski sarja uus tekst, milleks on jutustus «Eeben».

14.04.2000 Uus Prydain! Raul Sulbi

Kirjastus Tiritamm on välja andnud juba teise Prydaini-kroonika pealkirjaga «Must pada» (The Black Cauldron; 1965). Kiletatud kõvakaanelise raamatu on tõlkinud Eve Laur. Romaan ilmus sarjas «10 pluss».

11.04.2000 Maakeelsed «Avaloni püssid» Jüri Kallas

Kirjastuse Varrak «F-sarjas» ilmus Roger Zelazny romaan «Avaloni püssid», mis on ühtlasi «Amberi kroonikate» teine köide. Romaani on tõlkinud Juhan Habicht.

Väärib veel ka mainimist, et möödunud aasta detsembris «Algernonis» ilmunud Roger Zelazny jutt «Lorraine» on just katkend sellest romaanist.

08.04.2000 «Titaani sireenid» ilmunud Andri Riid; Jüri Kallas

Kirjastuse Tänapäev vahendusel ilmus 22-aastase pausi järel kolmas Kurt Vonneguti romaan eesti keeles. Selleks on kirjaniku vast kõige ulmelikum, 1959. aastal ilmunud «Titaani sireenid» (The Sirens of Titan), mis on teatud ringkondades kultusteoseks ja mis siinsel lugejal võiks ennekõike seostuda Douglas Adamsi loominguga. 252-leheküljelise ümbrispaberis kõvaköitelise raamatu on tõlkinud Tiina Randus.

Romaan, mis avab kirjastuse uue sarja «Punane raamat», sai originaalis algselt üsna vastuolulise suhtumise osaks. Paadunud ulmefännide jaoks oli see liialt keeruline ja tavaulmest erinev ning tavakirjanduse austajate jaoks oli romaan liialt ulme. Ilmselt just selle romaani vastuvõtt oli põhjuseks, miks Vonnegut keelustas oma raamatutel zhanrimääratluse SF kasutamise.

06.04.2000 Lloyd Alexander esmakordselt eesti keeles Jüri Kallas

Kirjastus Tiritamm avaldas Lloyd Alexanderi fantaasiaromaani «Kolme Raamat» (The Book of Three; 1964), mis on sarja «Prydaini kroonikad» esimene romaan. Sarja kuulub veel neli romaani: «The Black Cauldron» (1965), «The Castle of Llyr» (1966), «Taran Wanderer» (1967), «The High King» (1968) ning jutukogu «The Foundling and Other Tales of Prydain» (1973).

Eve Lauri tõlgitud «Kolme Raamat» ilmus sarjas «10 pluss», mis peaks tähendama seda, et raamat on lugemiskõlbulik kõigile, kel vanust kümme või enam aastat. Samas sarjas on varem ilmunud Terry Pratchetti romaan «Vaibarahvas».

06.04.2000 Teine Poul Andersoni romaan järjest! Jüri Kallas

Tartu kirjastus Fantaasia on maakeeles avaldanud Poul Andersoni ühe parima romaani «Kolm südant ja kolm lõvi» (Three Hearts and Three Lions; 1953). Tegu on juba teise Andersoni romaaniga järjest sellelt kirjastuselt. Raamatu on tõlkinud Eva Luts.

«Kolm südant ja kolm lõvi» kuulub lõdvalt seotud sarja, mille teiseks osaks on romaan «A Midsummer Tempest» (1974). Mõningaid allikad on väitnud, et sellesse sarja kuulub ka jutt «Time Heals» (1949), kahjuks pole ise seda juttu näinud ning seega ei oska ma antud oletust ei kinnitada, ega ümber lükata.

Aktiivsem eesti ulmelugeja on selle raamatuga ka pisut tuttav: 1992. aastal ilmus ajakirja «Põhjanael» 5-7. ühisnumbris jutt «Trolli koopas», mis on katkend just sellestsamast romaanist.

[ Publikatsioonid: märts 2000 ]

Avaleht | Arhiiv | Autorid
© Eesti Ulmeühing 1998-2003

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies