Algernon
Lugejakirjad (juuni 1999)
29.06.1999 Selgitus Marek Simpson

Esmalt - Õigus tappa pärineb aastast 1995 ja Koletis aastast 1997.

Veiko Belialsi teemaarendused/pikendused olid tegelikult meie ühine mõte ja seega oli Veikol igasugune ja täielik õigus mu lugude kallal ajusid ehk pastakat krõbistada.

Jah, oli kunagi plaan teha terve raamatutäis teineteise lugude töötlusi aga plaaniks see paraku jäigi.

Edu soovides.

27.06.1999 Kas ilmelikku juttu siin Hans Ulmiste

Tere,

Tegelikult on see kiri küll rohkem arvustus, aga mul on selle juurde ka mõni küsimus, millele tahaks ka vastust kelleltki kes teab.

Tore, et uusi rubriike on juurde tulnud, "Kordustrükkide" alt leiab loodetavasti tulevikus üht-teist lugeda, sest "Jutulabori" saak on iga kuuga järjest väiksemaks jäänud.

Aga aru ma küll ei saanud, miks on "Kordustrükkide" all seekord kaks Marek Simpsoni juttu - Koletis ja Õigus Tappa ja "Jutulaboris" samad lood väikeste variatsioonidega Veiko Belialsilt. Kas tegemist oli laboratoorsete töödega Simpsoni teemal?

Kui Belials üritas Simpsonit paremaks kirjutada, siis oli tulemus küll hoopis vastupidine. Mis on tegelikult kummaline, sest Belials on ometi tuntud ja tugev kirjutaja. Või oli tegemist mingi kihlveo või omamoodi eksperimendiga? Tahaks teada.

08.06.1999 Uus Mardus väljas! Katariina

Tõsijutt. Väga naljakaid asju on sees.

08.06.1999 Hapu on mõnus Taivo Rist

Jürka on mõne asja kohta kurtnud, et ei ole uudist "Algernoni" pannud ja pärast läks see käes hapuks, siis polnud enam põhjust panna.

Minul pole sellest midagi, mina loen hapusid uudiseid ka. Parem hilja kui mitte kunagi.

03.06.1999 Algernonist ja Ka ettepanekust Jüri Kallas

Tere,

Kõigepealt ütleks kohe seda, et meeldib esimeste ettepanekute asjalikkus. Kartsin ausaltöeldes märksa hullemat.

Selle arvamustavaldama kutsuva üleskutse (puhh!) üks eesmärke oli just konkreetse tagasiside saamine. Tunnistan ausalt, et ka toimetuse ringis on olnud arutlusel see, et kirjutada oluliste autorite värskelt ilmunud ja kohe ilmuvatest raamatutest, aga... autoreid on palju, kellest kirjutada? Ilmselt saab see nõnda olema, et toimetus «treib» uudiseid enda maitse järgi valitud autorite kohta ning kui kellelegi tundub, et mõni oluline autor, nähtus on kajastamata... siis annab ta siinsamas kirjanurgas (või erakirjas) märku vajakajäämistest.

Filmide linastumisega Eestis on probleem. Esiteks ei koosne toimetus erilistest filmilembidest. Ka on Tartus raske sellega kursis olla (kui mitte dubleerida tavaajakirjandust), sest mitmed ulmefilmid on Tartusse jõudnud pool aastat hiljem kui Tallinnasse – selline ajaline distants on ikka juba üsna uudist välistav. Ehk on «Algernoni» lugejate hulgas mõni (või mitu) kinomaani, kes soovi(b/vad) õla alla panna?

Toimetaja veerust. See on kaks kuud pigem juhus olnud, et toimetaja veerg täitub paar tundi enne kuu lõppu ning seetõttu ta ka selline joont allatõmbav ongi. Keegi ei välista, et juba sel kuul võib toimetaja veerus ilmuda kolm juhtkirja mõõtu teksti.

Kindlasti tuleb tõlkejutte rohkem kui üks ning need on ka pikemalt ette planeeritud. Autoritega tuleb ka ju avaldamisõigused sirgeks rääkida. Ka artikleid tuleb heal juhul mitu. Ning see mõne autori, filmi jne. teemaline ülevaade võiks kah just artiklite rubriigis ilmuda... tõttöelda ei näe vajadust eraldi rubriigi loomiseks. Aga sel teemal toimetus mõtleb veel...

Ka wõrguviidete idee on armas, aga selle üle peab toimetus pisut mõtisklema...

Tänud analüütikutele ning jõudu ka teistele võimalikele arvamuste pakkujatele... Mõtteid peab alati rohkem olema kui teostada jõuab!

01.06.1999 Ka ettepanek Katariina

Mul ettepanek uue rubriigi suhtes: nimi võiks olla "ulmeviited" vai midagi sarnast ja asja sisuks mõistagi internetis esinevad ulmelingid ning nende so very värvikad ja isikupärased maakeelsed kommentaarid.

Et palju teinud ja -näinud toimetust vähem koormata, võiks see rubriik olla sama moodi isetäituv kui lugejakirjadegi rubriik ja Baas. Et see, kes lisab lingi, tutvustab leitavat ka paari sõnaga.

Või siis selline, et link teadustatakse ametlikus korras ja surfajad lisavad omapoolseid kommentaare - sama põhimõte nagu jutulaboris. Annaks Algernonile kõvasti netintegreeritust juurde vai mis? Ja kasutaks ära interneti eripärasid ja võimalusi ja linkaks ja integreeruks, hip hip hurraa. Muidu teine yksik nagu kägu oksa peal ;)

01.06.1999 Algernonist Andri Riid

Käesolev väike kirjake on vastukaja toimetaja Jüri Kallase üleskutsele avaldada oma nägemust Algernonist.

Järgnev tekst on mõeldud tagasihoidliku ettepanekute paketina, mis allakirjutanu arvates Algernoni rikastada võiksid.

Kindlasti on allkirjeldatu realiseerimine raske ja töömahukas ent jäägu selle otstarbekus siis juba toimetuse otsustada.

Rubriikide kaupa:

1. "Uudised" Algernoni lugedes jääb vägisi mulje, et ulmekirjandus on siin vaeslapse ossa surutud. Nii nimetaks mina olukorda, kus uudisteks kvalifitseeruvad kõlakad mingi kirjandusteose võimalikust ekraniseeringust, kuid kirjandusteosed ise leiavad mainimist vaid nende tõlke ilmumisel või mingi auhinna võitmisel. Ka tunnustatud kirjaniku uue teose ilmumine on sündmus!

2. "Publikatsioonid" Siin on olukord kummaliselt vastupidine - raamatu tõlke ilmumine on uudis, ulmefilmi linastumine Eesti kinodes seda pole?

2. "Toimetaja veerg" täitub Algernonis kuu viimasel kuupäeval. Nii aga jääb ta kindlasti paljudel surfajatel lihtsalt nägemata, sest järgmisel päeval avaneval leheküljel talle viide puudub. Ka ei võiks viimane olla pelgalt Algernoni-keskne mõttearendus vaid rohkem juhtkirja stiilis kirjatükk.

Ülejäänud rubriikide olemasolu ja senise teostuse osas pretensioone pole.

Nüüd veidi seni teostumata plaanidest. Plaanisolevad tõlkejutud-artiklid võiksid olla aegsasti planeeritud, nii et igasse numbrisse 1 jutt ja üks artikkel (ja mitte rohkem) mahuksid. Nii tekib motivatsioon uut numbrit oodata.

Lisaks veel mitte-kavasolevaid rubriike, milliseid ma Algernonist hea meelega leiaks. "Kuu Autor" - ülevaade autorist, kelle valiku ajendiks võib olla tema nii sünni(surma)aastapäev, või värskelt kas piirist siin- või sealpool ilmunud teos.

Miks ka mitte "kuu raamat" ja "kuu film"?

Ok, loodan et ma liiale ei läinud. Edu!

[ Lugejakirjad: mai 1999 ]

Avaleht | Arhiiv | Autorid
© Eesti Ulmeühing 1998-2003

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies