Algernon
Lugejakirjad (veebruar 2000)
29.02.2000 Kingitud päev Mart Raudsaar

Muuseas, lõppev päev on erakordne päev maailma ajaloos, mis kordub üksnes kord iga 400 aasta tagant. 1582. aastal kehtestas paavst Gregorius XIII nn. gregooriuse kalendri., et ajaarvamine oleks täpsem.

Nimelt kestab nn. troopiline aasta 365 päeva, viis tundi, 48 minutit ja 46 sekundit. Niisiis jääb igal aastal veidi aega "üle", mistõttu iga nelja aasta järel on veebuaris liigpäev, 29. veebruar.

Aga nagu näha, ei ole ülejääk täpselt 1/4, vaid veidi vähem. Seega lepiti juba õndsa Gregoriuse ajal kokku, et iga saja aasta möödudes jääb üks lisapäev olemata.

Ent sel moel kulub jälle natukene liialt palju aega… Lisaks lepiti kokku, et iga 400 aasta järel jääb ühe lisapäeva äravõtt olemata. Ja täna ongi see päev, esimene gregooriuse kalendri kehtima hakkamisest saadik!

Seetõttu ei töötanud mõnedes Tartu teenindusasutustes täna normaalselt kassaaparaadid, väites, et täna on juba esimene märts. Nojah, egas tänased programmimeistrid ole osanud kõike ette näha.

29.02.2000 Motiividest Mart Raudsaar

Motiividest nõnda palju --

Idamaa targad ütlevad, et sõna peab vastama kolmele tingimusele: olema tõde, olema vajalik ja olema hea.

Tänapäevase totaalse infouputuse oludes on raske leida vajalikku, eristada teri sõkaldest, ning paljud tekstid ei pretendeerigi vajalikkusele.

Kuna kirjutan ulmet, ei pea mu tekst ilmtingimata ka tõele vastama.

Halvast ei pääse mööda -- inimesi irriteerivat ja madaldavat kraami tuleb uksest ja aknast ning töö tõttu olen näinud väga süngeid asju. Kristlasena püüan luua vähemalt midagi head, kuna meedia pakkub mulle vähe nn. meelelahutuse rubriigi all. Mulle isiklikult ei istu näiteks teleseriaal "Kired".

Halvast ei pääse, ent õnnetu on see, kelle läbi halba sünnib. Ongi kogu lugu.

29.02.2000 häbeneb silmad peast Must Kass

-(
eks igas liivakastis teki tasapisi omad reeglid. eeskujud ja tagakujud. kui ma arvustuses kodanik Raudsaare püha nime kasutasin, polnud mul seejuures mingit solvavat tagamõtet. vastupidi, tegemist on hea sõnakasutusega autoriga, kelle pühapäevased meditatsioonid on olnud viljakad, pakkunud küllap paljudele meeldivat lugemiselamust ning jätnud Algernoni märgatava jälje. nii selge jälje, et autor väärib esiletõstmist ühe teatud laadi või jutustamisviisi esindajana. et, noh, kui on olemas Tammsaare või Krossi või Undi mõnevõrra erinevad romaanikäsitlused, nii on Algernoni mastaabis eristatavad Raudsaare või Orlau või Hargla arusaamad ulmejutust. samas pole paljude algajate puhul veel põhjust rääkida neist kui võimalikest mõjutajatest ja koolkondade loojatest - küll aga saab nende puhul tõmmata paralleele end juba rohkem tõestanud tegijatega. (usun, et ei lähe kümmet aastatki, kui Algernoni põhjal hakatakse kirjutama kursuse-, diplomi- ja magistritöid…) lihtsalt et Raudsaare esindatav sündmusterikas kuid motivatsioonivaene stiil isiklikult mulle ei istu.

28.02.2000 100. algupärane jutt Taavi Tuvikene

Olgu märgitud, et Siim Veskimehe "Vabastamine" on 100. algupärane jutt, mis "Algernoni" veergudel ilmunud. Tõsi küll, eraldi juttudena arvestasin ka kõiki järjejuttude osi. Verstapost sellegipoolest. Ühtlasi on "Vabastamine" seni ilmunud ilukirjanduslikest tekstidest pikim.

28.02.2000 Hea mõte, Metsjeesus. Semantik

Suurepärane mõte, Metsjeesus.

25.02.2000 Ettepanek Metsjeesus

Vaatan selle kuu bilanssi ning... mida pole, seda pole, vähemalt mitte jutulobatooriumis. Aga miks mitte ära kasutada sellist ülielavat lugejakirjade repliiki. Ettepanek kaaskirjutajatele: kirjutaks veidi pikemalt ning mingitel ulmelistel teemadel (näiteks 30 uudisjutu leidumise võimalikkusest jutulobatooriumis). Paluks veebiadminne, et nad lisaksid ka arvustamise võimaluse ning äkki nimetaks siis kogu selle lugejakirjade rubriigi ümber NeoJutuLaboriks!

25.02.2000 Work Offline... Rändur

no tere kõigile ja edu.

mul on selline soov... et võiks seda saiti kasutada ka work offlines. tõesti ei jõua ju väärt eesti ulmet kõiki läbi lugeda ja copyda ka kõiki viica. nii et teadja mehed võix ju selle asja ära teha... jääb naca raha ka kulutamata.

olex tore...

20.02.2000 P.S. (jutu lühiversioon) Mart Raudsaar

Nõustun Hans Ulmistega.

20.02.2000 Raha, see on õnn ja armastus! Mart Raudsaar

Nagu pihtis üks lapsemeelne (ja ka lapseohtu)poliitik hiljaaegu, et on avastanud täielise heaolu retsepti - ei, mitte pime ruum ja vaikne muusika, vaid raha, raha nagu raba!

Nõustun guru Aarmaga, kes ei pea hea kirjanduse sündi võimalikuks, kui kirjanik küsib: mis ma selle eest saan?

Hollywood versus Fellini etc. etc.

Mõnedki kultuslikud Eesti loojanatuurid on tegelikult tarbijaühiskonna sünnitatud. Tuleb tabada prime time'i ja mainstream'i (mis sest, et kumbki termin sisaldab hulga tühja tünni kõminat, nagu mõne mehe pea).

Kui kõneldakse rahust, on tavalistelt sõda tulemas. Kui elektroonilises ulmeajakirjas arutletakse, kuidas nimetada kirjutavaid inimesi, napib nähtavasti kunsti- ja kirjanduskriitilisi väljaandeid, mis üht-teist võiks kirjutajale ka maksta.

Minu meelest on säärane arutelu täielik pseudoprobleem ja kui püüda defineerida kirjandust raha abil...

Noh, teate! Ei saa kirjeldada kirjeldamatut.

19.02.2000 Lisab lingi Katariina

Lemay õudukatest on baasis kyll varemgi juttu olnud, panen selle lingi siiski siiagi kirja:

http://www.lne.com/lemay/writings/index.html

The Tattoo on kuratlikult hea jutt. Julian on parasjagu õõvastav, truely weird, Roadkill on lihtsalt meeleolukas, midagi erilist ei toimu, aga see, mida ei toimu, on hästi kirjeldatud.

Katz

18.02.2000 Ennustus hirmsast lahmimisest Marek Simpson

Ei tahaks olla selle autori nahas, kelle jutustus nüüd (pärast tõesti liiga pikka tühjust/vaikust) esimesena rahvale hindamiseks välja pannakse. Pikk ootus on kõigil kõhu korisema ajanud, algernoonlased tormavad lookese kallale nagu näljane hundikari ja sellest ei jäeta usutavalt koma punkti peale.

18.02.2000 etskae, uhhuu jne Must Kass

tegelt pole ju "vaikne hooaeg" üldse mitte halb, sundides minevikku meenutama, möödunust kokkuvôtteid tegema jne. just äsja püüdsin seitsmendat (!) korda lugeda üht detsembrinumbri mahukamat (kuigi mitte absoluutarvudes pikimat) lugu, kuid jälle tabas merehaigus enne lôpu kättejôudmist. nii et reserve ju on.
PS - muideks, ma olen endiselt veendumusel, et kirjanik on see, kes oma kirjatöödest elatuda suudab.
Must Kass, kirjanik :-)

17.02.2000 Man.T & Jõgeva Vale-Dmitri

Teadmiseks goblinitele, et nii Man.T, Vale-Dmitri, kui ka C.Vedru omavad elupaika tolle linna lähistel ning säälmail tegutsev "Saast" on samuti nendesamade inimeste väljamõeldud punkbänd, kus eelmainitud inimesed häält ja müra tekitavad.

17.02.2000 ... Torukybarik

Loodame, et Torukybariku nimi Kallast kirja läbi lugemata maha rebima ei pane. Minu üleskutse sõpradele viiteid jagada leidis mõningast vastukaja ja, nagu öeldakse, 'ära lolli õhuta', teeksin uue: võib olla saaks toimetus (päris surnud nad loodetavasti ei ole), kasvõi kõige umbmäärasemagi tärmini esitada, kuna Jutulaboris midagi ilmuda võiks. Siis ei viitsiks seda nullidest kartulikuhja iga jumala päev vahtida. Narri põldu üks kord,...

Algernonis ja Marduses jutte avaldavat subjekti oleks kõige sobivam nimetada: Kirjutaja

16.02.2000 Kusimus goblin

Kas keegi teab kuidas onManiakkide vTanav seotud Jogeva linnaga?

16.02.2000 Küsimus Taivo Rist

Inimene, kes kirjutab "Algernoni" -- kirjatsura?

15.02.2000 vastuseks herr Ulmistele Märt Laur

Okei. Nimetamisega paistab asi nüüd ühel pool olevat ja ei jää vist tõesti muud üle, kui "hea/vilets/keskpärane" jt võrdlusastmeid problemaatilise sõna juurde tarvitada.

Kui sa ei teadnud, siis autorid ei saa ise tekste üles panna (viitan su viimasele lausele eelmises kirjas). Jutud saadetakse meiliga ja x aja pärast ilmuvad need jutulaboris. Ülespanijatel paistab aasta algus lihtsalt väga töine olevat, mistõttu ka jutulabor tühjalt seisab.

14.02.2000 P.P.S. Hans Ulmiste

Aga veebruarikuu Algernon on siiamaani lahja küll! Kallis kodanik Raudsaar - kus on teie järjejutt vähemalt? Ja üldse autorid pange siia midagi ülesse ikka. lugeda tahaks!

14.02.2000 re: küsimus ja ettepanek Hans Ulmiste

Mis imelik küsimus üldse? Et kas nimetada kirjanikuks, hobikirjanikus jne. Kui inimene kirjutab ilukirjandust, on ta kirjanik ja asi vask. Kui kirjutab viletsalt, siis lihtsalt on vilets kirjanik ja muud midagi. Milleks veel mingeid silte kleepida? Ulmik P.S. Ega ikka sellist teksti, mida üldse lugeda ei sünni, Algernonist naljalt ei leia.

14.02.2000 Mis küsimus? Kristjan Sander

Must Kass ennast kosmonaudiks ei häbenenud nimetada mõni aeg tagasi... :) muidugi.

14.02.2000 mis küsimus? Must Kass

aru ma ei saand eelkirjutaja küsimuse tagamõttest. no igaühega võib ju äpardusi juhtuda, miks peab talle seepärast eluks ajaks sildi külge kleepima. inimene on pahatihti loomult nõrk, teeb kogemata rumalusi või annab nõrkushetkel kiusatusele järele. ütleme, jääb bussis piletita vahele või siis võtab asutuse peol paar pitsi ülearu ja teeb (loodetavasti) vastassoost kolleegile sündsusetu ettepaneku... ons mõtet teda kohe bussijäneseks, joodikuks või liiderdajaks tembeldada? mina näiteks olen elus umbes kolm korda kalal käinud, aga mul oleks küll piinlik, kui mind seepärast kaluriks, amatöörkalastajaks ehk kasvõi õngitsejaks nimetataks...

13.02.2000 küsimus ja ettepanek Märt Laur

Küsimus: kuidas nimetada neid inimesi, kes Jutulaborisse on kirjutanud ja kirjutavad? Terminit "kirjanik" nende enamuse kohta ju tarvitada ei tohi, nagu sf2001-s paika pandi. "Amatöörkirjanik" või "hobikirjanik" on jällegi pikad ja lohisevad sõnad. Novellist? Ulmesepp (vrdl sulesepp)?

Ettepanek: nagu näha, on aasta algus tõesti see kuu, mil jutud erilise aeglusega Jutulaborisse ilmuvad. Oma tihedast tööst ja muudest probleemidest on Algernoni team mitmeid kordi rääkinud .. aga midagi tuleks siis ette võtta. Ma usun, et leiduks vabatahtlikke, kes võtaksid osa tööst enda peale (ülevaatamine, kirjavigade parandamine, html-iseerimine -- kui ma nüüd õigesti neid tööülesandeid mäletan). Tore ju oleks, kui autori suvepalavuses kirjutatud töö jõuab lugejateni samuti suvel, mitte lumeks muutuva sügisvihma aegu, kui meeleolu juba hoopis teistsugune on. Ei, ma ei räägi endast (olen jõudnud kaks kuud novelli ilmumist ära oodata, jõuan veelgi :-), vaid nii.. üldiselt.

Kokkuvõttes: ma ei nori Algernoni kallal, püüan pigem anda mingit tõuget asjade liikumise suunas (nagu ka paljud teisedki). Ehk olen ma liialt sinisilmne, aga ma vähemalt püüan...

11.02.2000 Lisab lingi Katariina

http://www.negia.net/~pandora/fury_cage.html

Pandora Station vampide õudukad. Enda lemmikuks Poppy Z. Brite, aga ka Fausti lood, iseäranis "Cherry", on päris huvitavad.

11.02.2000 Lisab lingi Indrek Hargla

Ei tea kui tõsiselt toimetus linkide saatmist ja üles riputamist kaalub. Kui aga ots juba lahti tehti, siis lisan siia kah ühe koha, kus ise aegajalt närve puhkamas käin.

http://www.users.globalnet.co.uk/~pardos/GS.html

Soovitan uurida tondijuttude lugejail ja eriti klõpsata ka sektsiooni Archive. Nagu huviline näeb, on leheküljel endalgi üsna viisakas linkide kogu, HPL "supernatural..." essee leiab sealt kah ilusti üles.

Edu!

10.02.2000 Kobina peale Mart Raudsaar

Mulle tuleb meelde, kuidas valmis Elvas Verevi rannas ujumisplatvorm ja -sild ning hüppetorn. Linnas algas õiendamine, et torn on kui sandi m... (s. t. lühike, mis oli iseenesest õige kriitika)ning lisaks leidus rannas n muud viga. Seda, et varasemate aastakümnete jooksul üksnes kobiseti ja midagi ära ei tehtud, polnud justkui kellelgi meeles. Võib-olla ei ole ma objektiivne, kuna mu jutt on ilmunud viimasena, aga nõnda ma arvan.

10.02.2000 etskae! Vale-Dmitri

On kohe südantkosutav lugeda uue aasta alul niipaljusid uusi ulmejuttusid teie ülisuurepärasest ajakirjast. Minu lugupidamine! Jätkake aga samas vaimus!!

09.02.2000 Kõige selle targa jutu kokkuvõtteks Katariina

võin öelda ainult, et see "viidete" rubriigi tegemine on tõesti yks hea mõte. Ei väsi toetamast. Oleks rahvale lisaks retsimisele ja oma ylearuse vaba vaimujõu ;) mahalaadimisele lugejakirjades ometi yks tänuväärt võimalus ise Algernoni täituvust turgutada. Sydametunnistuse järgi sisukalt ;)

09.02.2000 mjaak poni

Tegelikult oli minu eelmine kiri mõeldud luuletusena, aga, näh, sms Virtuaalsus tegi oma sinise juhtmega väikese toimetajatöö ära. Et, mis, ei tulegi veebaruris halligi vä? Jõle kurb ju... Nüüd ärka, autor, lugu, lahkelt vooga pea, lõika, klahvidele, näpp, nüüd löö! (laulda ENSV hümni viisil)

08.02.2000 käkääk or puup Anonüümne

Paistab küll, et Rott ei ela oma parimaid päevi, aga selles suhtes ei ole ka midagi ette heita. Kuna tegemist on, nagu ka toimetajad väljendavad, fanzine'ga, siis pole kellelgi ütlemist, et kuna lugusid üles panna või maha võtta.

Siiski esineks pisikese üleskutsega luua uus rubriik nt. "Viited", võimalik ka "Lingid", kus Eesti algupäraste üllitiste puudumisel huvilised üksteisele soovitusi saaksid jagada (eriti pean silmas analoogseid,vähe lühematele lugudele orjenteeritud lehekülgi ja soovitavalt inglisekeelseid)

Teen otsa lahti: http://members.aol.com/howiecombs/hard_s-f.htm

08.02.2000 öhöö või midagi vastuseks Taivo Rist

Veebruaris hiirekesed magavad oma urus ega kooserda ringi. Vaata mullust veebruari. Nii ongi igal aastal.

08.02.2000 uhhuu või midagi sinnapoole poni

kas tõesti jõhker ilmastik ja naabobite raev on viinud valge hiire punasilmse ahastuse sisse vaikus kõikjal ei jutte ei midagi oh, kurb milleks elada mida lugeda appi

[ Lugejakirjad: jaanuar 2000 ]

Avaleht | Arhiiv | Autorid
© Eesti Ulmeühing 1998-2003

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies