Algernon
Lugejakirjad (jaanuar 2003)
30.01.2003 Kahju Ivar Sild

Nõnda jääbki kõik sõimamise tasandile ja ulme laiale ringile kajastamata, sest ise te ju ka selliseid üritusi ei tee...

30.01.2003 Re: Iroonia Kristjan Sander

> Päris siiralt: Andke nõu või käige välja versioon vastavakujulisest intekast.

Ma vabandan, et ei ole sellest varem rääkinud -- aga "Algernon" ei tegele ajakirjanike täienduskoolitusega. Ja ettenähtavas tulevikus ilmselt ei hakkagi tegelema.

29.01.2003 Iroonia Ivar Sild

Ega ma ei arvagi, et mu intekas hea oli, kuid ega ma ei tulnud ka parema idee peale, kuidas seda mitteulmefännidele tutvustada. Päris siiralt: Andke nõu või käige välja versioon vastavakujulisest intekast. Pahane?! Millepärast. Ma ei tunne ennast sugusi mingi eriliselt tubli ja hea ajakirjaniku või kriitikuna

28.01.2003 Re: Hurraa Kristjan Sander

Antud juhul ei kritiseeritud Silda ilmselt küll mitte ulme puutumise või mittepuutumise, vaid lihtsalt ametialase küündimatuse pärast -- ja sellele ei ole vabandusi.

28.01.2003 Re:Hurraa Mario Kivistik

Miks Ivar Sild pahandab? Ulmet peab ikka lugema - ja puutuma ka! Ja sellega ette arvestama, et mõni ka puutujat puutub! Siinkirjutaja on oma ulmealaste valikute ja arusaamade eest korduvalt nahutada saanud - aga elab edasi, näpud ikka ulmesed. Ja mõnikord on (ka teravatest) ütlemistest kasu ka...

Järgmiste kohtumisteni kapsamaal!

28.01.2003 Hurraa Ivar Sild

Rõõmu kui palju Nalja kui palju mulle meeldib

Kahju Andrest, et ta minu lolluse tõttu ka riielda saab. Luban, et enam ulmet ei loe ja puutu... Sõitke seenele oma kapsamaa kirjandusega. Mis siis, et hea oli.

28.01.2003 Re: Raamatupoed Kristjan Sander

Kriku vihjekontori arhiivi sirvimisel leiti andmeid, mis lubavad arvata, et lähiajal võib asi tõepoolest paraneda.

28.01.2003 Raamatupoed... Erkki

Tekkis vajadus mõnda uut huvitavat ulmeromaani osta ja läksin raamatupoodi (kõigepealt sellesse mis Viru tänava alguses ja siis Draamateatri vastas asuvasse). Torkas silma, et ulmet on kuidagi vähemaks jäänud (või tundub see ainult nii?) ja mis kõige hullem, peaaegu pool ulmeraamatutest (nii eesti kui inglise keeles) võtab enda alla Terry Pratchetti looming. Mitte et mul midagi väga Pratchetti vastu oleks, aga veidi ära on tüüdanud juba. Ja tõlkekirjanduse hulgast ei leidnudki midagi mida ma oleksin tahtnud. Lõpuks ostsin Stalker 2002 nimelise kogumiku.

Miks on ulme valik väiksemaks jäänud (kui see mulle ainult ei tundu)? Kas võib oodata, et lähiajal paraneb asi? Või käin ma hoopis valedes poodides?

27.01.2003 lapsed, lapsed... mart

torm veeklaasis.

26.01.2003 HPL Suvaline

Millal ilmub siis uus H. P. L.-i kogumik....?

23.01.2003 To: Jüri Kallas Orcus K.

Või et apostel? Whatever.

Vägisi kisub solvamiseks. Tavaliselt lugejakirju ei vorbi, aga nüüd kukub nii välja. Selle esimese, "Kuidas jäädvustada..." kirjutasin mitte solvunult ega solvavalt, vaid lihtsalt, kuna see oli mu jaoks lõbus avastus.

Mis esifänlusse puutub, siis ei hakka pikalt polemiseerima. Kirglikuse ja andumuse määr on natuke eksitav. On teisigi eesti autoreid ja teoseid, mille puhul "andunult" kiidan. Kui ma arvustustega Top 10-s pole, siis järelikult kirjutavad nad nii palju, et ei jõua kõiki arvustada.

Mis Trinity fännamisse puutub, siis ütlen otse välja: Olen väike kirjandusteoreetik (läbipõlenud, kes pole saanud erialast tööd!), loen palju igasugust kraami ja Baasis arvustan kord nii ka kord naa. Kui jutt või raamat on nii sisu- ja mõttetihe, et mul kui roostes kirjandusteadlasel lambike põlema läheb, siis teinekord tõesti arvustan andunult ja põhjalikult, nii nagu tegema peaks. Trinity on üks neist autoritest, kes tekitab mul tahtmist arvustada.

Kui ma kuskil ajalehe veerus arvustan, siis Baasi see muidugi ei paista. Ei tahagi, et paistaks! Baas lubab mul mõnikord, (kui ikka üldse ei meeldi), olla ka ebakorrektne ja suvaline ning arvustamise vallas kätt harjutada.

St., Jyrka, reaalsus paistab sulle alati täpselt nii nagu sa tahad! Statistika, esifänn ja apostel? Ma tõesti ei tea, kuidas sulle see nii paistab! Artikli pärast? Võibolla. Kleebitud silt "ESIFÄNN" on teeb mulle tõesti nalja, aga mis seal ikka. Vähemalt sellise autori esifänn, keda pole tarvis häbeneda. :-)

23.01.2003 Re: Romaanivõistlus Indrek

Kui võistlus toimus Raamatu Aastal oli sellest tõesti rohkem juttu ja kajastusi meedias. Seekordne hõigati välja kevadel ja tõesti üsna vaikselt. 13. septembri Arkaadias ja Sirbis ilmusid igatahes kuulutused, et "Romaanivõistluse tähtaeg läheneb", seal ka inf zhürii ja tingimuste kohta. Ja ainult paberil. Võrgust ostingusõnaga "romaanivõistlus" suurt abi ei saa, leidub peamiselt ajaloolist materjali; võistluse toimumise ajal võrgust mingit alalist infi rippumas ei leia. Ainult ETA kultuuriuudiste riba on paar korda edastanud käsikirjade arvu jms.

22.01.2003 Re: Romaanivõistlus Must Kass

Romaanivõistlused on viimasel ajal toimunud üsna regulaarselt kaheaastase vahega. Arvestades, et nüüd oli käsikirju eelmistest kordadest vähem, võib juhtuda, et järgmise tähtaeg on sügisel 2005, mitte 2004. Tõenäoliselt olid teated selle eelmise toimumise kohta kevadel ehk siis, kui oli veel viimane aeg tööga alustada. Usun ka, et kui muud väljaanded pidasidki sellekohase teate avaldamist väheoluliseks, siis kultuurileht "Sirp" vast ikka avaldas. Hetkeseisuga juhib romaanivõistlusi korraldavat mittetulundusühingut ehk siis romaaniühingut Eeva Park. Kui on ikka tõsine huvi, siis ei tohiks olla liiga raske Kirjanike Liidu vms kaudu välja otsida tema telefoninumber ja/või meiliaadress ja asja uurida - arvan küll, et praegu on järgmise võistluse aeg veel lahtine.

22.01.2003 to: Andromeda & Orcus K. Jüri Kallas

Andromeda!
Enne, kui lahmima hakkad, loe kirjandust... Üsna ülekohtune on mind ja Indrek Harglat ühte patta panna, eriti kui juttu suhtumisest Andre Trinity loomingusse. Üldiselt suhtun ma Trinity loomingusse üsna positiivselt ... mis loomulikult ei välista kriitikameelt. Mul on kohutavalt hea meel, et Trinity oma esikraamatuni jõudis. Samas tumestab mu heameelt Andre Trinity intervjuu «SL Õhtulehes». Minuarust oli tegu üsna tühja ja ajuti suisa nõmeda kirjatükiga. Iseäranis tobe oli vabandamine, et ega need jutud ikka ulme pole...

Orcus K.
Antoloogias «Stalker 2002» kirjutatu ei ole demagoogia, sest tegelikult on ju nõnda, et Andre Trinity loomingut puudutavad arvustused jagunevad kaheks: Orcus K. kirjutatud ja need teised. Näiteks BAASis on Trinity esiarvustaja Orcus K., kes on kirjutanud 9 arvustust (okay, kaks pärast seda lugejakirja), järgmised arvustajad on alles viie-arvustuse-mehed, sh. Taivo Rist ja Laur Salundi, kes teevad BAASis kohusetundlikku missioonitööd. Noh, mina olen ka kahe erandiga kõik ilmunud Trinity läbi lugenud... kuid BAASis pole miskipärast arvustanud. Eks seegi näitab suhtumist. Okay, on kolme sorti valet: väike vale, suur vale ja statistika! Kui lugeda Orcus K. arvustusi BAASis ja võrrelda nende sisu ja kirglikkuse määra ülejäänud arvustustega, siis peaks andumuse määr ka suht töntsi taibuga isikule selgeks saama. Kui aga Orcus K.-le tundub, et ma ironiseerisin (või suisa irvitasin tema üle), kui ma teda Andre Trinity esifänniks nimetasin ... siis ta eksib. Osundasin vaid reaalsusele, et on Trinity ning Orcus K. on tema apostel!

22.01.2003 re: Romaanivõistlus Jüri Kallas

«Algernoni» toimetusel poleks küll midagi säherduse info avaldamise vastu... kahjuks kipun isegi romaanivõistlusest kuulma alles siis, kui tähtaeg käes on.

Püüan edaspidi selle salainfo varem üles leida.

22.01.2003 Romaanivõistlus Nejas6t

Romaanivõistlus on tore asi, aga mina leian temal olevat ühe suure puuduse. Nimelt ei leia peaaegu kunagi (ühel aastal juhtus), et ma kuuleksin tema väljakuulutamist, ehkki omaarust otsin hoolega nii internetist kui ajalehtedest. Kuulda saab võistlusest ikka siis kui kui see läbi on ja võidukohad välja jagatakse. Kas keegi kes asjast kuulma juhtub võoks järgmine kord panna uudiste alla ka igasugu jutu ja romaanivõistluste algatamise teateid. Või ei sobi see Algernoni eesmärkidega kokku?

20.01.2003 to: Andromeda Orcus K.

Ei põegi! Olen meelitatud!

19.01.2003 ... Andromeda

Sry segaduse pärast Maapoja jutu arvustuste hulgas. Arvuti ei kuula sõna. Kommentaariks Orcusele. Milleks põdeda mingite kirjutajate häälitsemise pärast? Kirjandus jaguneb laias laastus kirjanikeks, arvustajateks ja lugejateks. Teadmata põhjusel peavad kirjanikud ennast alati teistest tähtsamaks, kuigi ilma teisteta poleks ju ka neid... nagu mehi ilma naisteta. Ei maksa Jyrka ja Intsu juttu kuigi tõsiselt võtta. Suurte meeste asi.

14.01.2003 Kuidas jäädvustada end (ulme)kirjandusse, ilma ühtegi lugu kirjutamata? Orcus K.

Äsjailmunud kogumikus "Stalker 2002" Trinity autoritutvustuses räägib Jüri Kallas Trinity esifännist – siis minust – kui tüübist, kes kohe nii kui uus jutt ilmub selle esimesena Baasis ära arvustab ja kuidas esifänn – siis mina – Trinity "Glorie..." loole artikliga reageeris. Iseenesest väga vahva, kas pole?

Mõtlesin pikalt, milleks on selline demagoogia vajalik. Tegelikult pole ma sugugi Trinityt Baasis eranditult esimesena arvustanud – vaatasin huvi pärast järgi, ei ole. Paar juttu ainult. Lappasin Stalkeri kogumikku veel ja siis sain pihta. Seal ju Hargla paroodia Trinityle, kus peategelane pole keegi muu, kui... siis mina! :-) Et fändomi-kauge inimene ka peenele (no mis peenele, päris jämedale) irooniale pihta saaks, on Jüri natuke võimendanud seda esifännluse asja.

Seda ei saa muidugi pahaks panna, sest nüüd ju minagi end (ulme)kirjandusse jäädvustanud, seejuures ühtegi lugu kirjutamata! Ja et seda esifänni rasket koormat edasi kanda, pean nüüd kiirelt reageerima ja Trinity jutukogu "ära arvustama". "Unenägude jumalat" nägin poelettidel juba detsembri alguses ja mitte keegi pole veel midagi ütelnud! Äkki jõuangi JÄLLE esimesena!

Kuidas siis jäädvustada ennast kirjandusse? Kust mina tean! Eks proovige järele teha! ;-)

14.01.2003 Mister Skelmersdale Haldjamaal Kristjan Sander

Tervist

Toimetuse liikme ning ühe kaastööde hindajana soovitan tungivalt kõigil "Jutulabori" autoritel läbi lugeda kirjastuselt "Fantaasia" äsja ilmunud kogumik "Mr. Skelmersdale Haldjamaal" ning teha järeldused, kuidas tuleb fantastilisi lühijutte kirjutada.

Ärge laske ennast paljast tädist kaane peal ehmatada ning lugege!

Lugupidamisega,

Kristjan Sander, "Algernoni" toimetuse liige

08.01.2003 Anna tuld julge mees! Mati

Ega suurem asi intervjuu polnud küll, kuid kuidas tutvustaksite ulmekirjandust ja tundmatut autorit SLÕLis teie. hea mõurata, et lollid küsimused, kuid siseringi asja on ka mõttetu ja võimatu avada. Olen ka proovinud intervjuusid koolilehte teha, kuidagi ei tule välja. Kogu aeg jääb midagi puudu.

08.01.2003 intervjuust... Krissu

Vaatasin ka, et küsimused olid täiesti küündimatud. Trinityst jäi siiski hea mulje. Sellistele küsimustele polekski saanud asjalikumalt vastata! Ja siis vaatasin veel, et päris kena poiss! ;-)

07.01.2003 re: Trinityst juttu ... Tarts

Jagan Jyrka arvamust: 6nnetu intervjuu. Samas ega ma ei imesta, ma ei pea ajakirjanikest just kuigi palju (on p6hjuseid). Samas ega ei saa ju palju n6uda ka ajalehelt, kes end avalikult pyyab kollaseks nimetada. Kurat, m6istlikus ajakirjanduses, mitte SLOlehes on sellise intervjuu koht, keskmine SLOlehe lugeja on v6imeline aru saama ehk parimal juhul lihtskoelisematest krimkadest ja sedagi juhul, kui talle l6pus kenasti sisukokkuv6te tehakse. Loodan sygavalt, et m6ni eelmainitutest IIALGI ei satu Trinity't lugema.

07.01.2003 re: Trinityst juttu ... Jüri Kallas

Mis siin naljakat, kurb on. Trinity on tore ja minuarust ka meeldivalt intelligentne autor. Intervjuu on loll! Küsimused olid küündimatud... vastused olid aga nõmedad, eriti kui arvestada seda, mis mulje on Trnityst reaalelus jäänud.

07.01.2003 Trinityst juttu ... Hal X

Paistab, et ulmekirjandus rahvast suurt ei koti. Ei näinud ühtegi kommentaari. Kirjuta aga sellest, kuidas Oksmaa köhatas ja kõigil on sellega pistmist. Tegelikult on see naljakas :)

04.01.2003 Kui juba Trinityst juttu... Krissu

Tänases SLÕhtulehes on keegi Ivar Sild temaga intervjuu teinud. http://www.sloleht.ee/sisu/uudised.asp?r=&id=133624

03.01.2003 Trinity ja M-realism Jaak

Olen seda Trinity raamatut juba kaks korda lugenud ja karta on, et teen seda veel!

Religioossele taustale on kogu M-realism üles ehitatud ja natuke tuleks seda värki muidugi jagada. Aga kui ei jaga, nagu mina, siis on ikkagi sitaks nauditav lugemine. Milleks liigitada, et mis ta siis lõpuks on?

03.01.2003 Maagiline realism ja lahtrid Kristjan Sander

Heinsaar vs. Trinity kohta ei oska kommenteerida, kuna ei ole Heinsaart peale ühe täiesti ebaõnnestunud pala lugenud. Trinity peaaegu et meeldib, ainult et see tema tugev religioosne kallak jätab mind täiesti külmaks.

Maagilist realismi kui terminit mõistan ma omaaegse Ladina-Ameerika kirjanduse pinnalt, kui zhanri, milles on tugev realistlike kujutlustaotlus, kuid selleks, et autori meelest olulist reljeefsemalt esile tuua, võetakse appi üleloomulik, legendid jne. Eks sellest ajast loomulikult või termini tähendus muutunud olla ja arvatavasti ongi. Kahju, kui see on muutunud niisama jobuks kui postmodernism.

Suurem osa kirjandusteadust tegeleb tollesama lahterdamise ehk siis kirjaniku ahistamisega. Samas on siiski aga rida kirjanikke, kes ennast ise lahterdavad, nimetades ennast kategoorilises toonis just ULMEkirjanikuks näiteks. Eks muidugi oleks ka minu arvates toredam olla selline tegelane, kes lahtrite kohal hõljub ja iga lahtri asukatel enda poole palvetada laseb -- Bulgakov näiteks ;) Samas, mingile konkreetsele lahtrile pühendudes võib ära teenida selle publikumi, näiteks ulmefändomi, täieliku andumuse ilmselt kergemini -- eks iga kirjanik ise tea, millised ta eesmärgid on. Eriti kõvad mehed asutavad päris oma lahtri ja hakkavad seal kohalikeks jumalusteks.

03.01.2003 OK Erni Kirss

Pole mõtet jamada, niikuinii jääb igaüks oma seisukohtade juurde. Ega mu vastulause liberaalidele määratud olnudki. Ehk pakun siis välja zhanriassotsiatiivluule? IRW Tegelikult ühe looja klassifitseerimine on ahistamine. Ise küll ei tahaks ainult sürrealistlik luuletaja olla või impressionistlik novellist. Oleks ikka lihtsalt luuletaja või kirjanik. Mo arust teevad ka ulmekirjanikud Kirjandust ning paljude teiste mitteulmekate arvates samuti. Sokkimine maagilise realismiga viib aga iga enesest lugupidava intelligendihakatise kergelt pöördesse. Termin sama jobu kui postmodernism, ta ei väljenda enam midagi, peale teatud fantastilise joone olemasolu. Moole tundus et Trinityl oli see joon igatahes tunduvalt sügavam ja läbimõeldum kui näiteks Heinsaarel. Hilinenud viisakus: ULMELIST UUT!!!

02.01.2003 trükiveakurat Kristjan Sander

Erineva mahuga muidugi.

02.01.2003 Re: Ei-noh Kristjan Sander

Luule ja proosa on siiski ulmest või näiteks krim. kirjandusest erineva mahulised mõisted. Iga zhanri puhul võib rääkida zhanri määratlevatele tunnustele enam või vähem vastavast kirjandusest, zhanri- ja piiripealsest kirjandusest. Mida neist arvata, on iseasi. Minu sõnum oli ja on, et ka "Alegrnoni" toimetajate ja autorite (kes ennast muuseas ei defineeri mingisuguse rühmituse vms asjana) puhul on kohatu mingitest iseäranis ühistest seisukohtades või koguni "klikkidest" rääkida. Mida Herr Hargla arvab, on tema isiklik asi, tema arvamusega võib nõustuda ja võib ka mitte nõustuda. Mina isiklikult ei nõustu, aga kindlasti on olemas rida inimesi, kes pole "Algernonist" kuulnudki, aga arvavad ometi samamoodi kui Hargla.

Head uut aastat!

02.01.2003 Ei-noh Erni Kirss

Olgu mu sõnastustega, kuis on, aga esteks pole noororganisatsioonidel nagu TNT, Erakkond vms. mingit ühtset arvamust või seisukohta. Teseks lugege härra Hargla oma teoreetikute määratlusi sõna zhanriulme ümber uuesti üle ja te mõistate lauses peituvat irooniat. Sama hästi võiks Rooste või Wimberg kirjutada zhanriluulet. Ise olen eksTNT

[ Lugejakirjad: detsember 2002 ]

Avaleht | Arhiiv | Autorid
© Eesti Ulmeühing 1998-2003

W3-mSQL 2.0.11 by Hughes Technologies