Mars Global Surveyor: Marsi fotod (1997)

Allikas: NASA

20. august 1997

[Marsi foto] Marss pildistatuna 20. augustil Surveyori kaameraga. Surveyor oli pildistamise hetkel Marsist 5,67 miljoni kilomeetri (ehk 22 päeva) kaugusel. Põhjapoolus on ülal.

Tume ala paremalt keskelt üles kannab nime Acidalia Planitia, kivine ja liivane piirkond, kus on vähem tolmu kui sellest vahetult lõuna pool asuval alal (Chryse Planitia). Nii Viking 1 kui Mars Pathfinder maandusid viimatinimetatud, heledal alal.

Mõned tumedad jooned meenutavad "kanaleid", mille olemasolu kahtlustati 19. sajandil ja 20. sajandi algul. Mariner 9 ja Vikingi tehtud pildid näitasid, et tegu on liivaste aladega.

Väike formaat: 3K JPG
Suur formaat: 9K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Marsi foto] Marss pildistatuna 20. augustil Surveyori kaameraga. Surveyor oli pildistamise hetkel Marsist 5,57 miljoni kilomeetri kaugusel. Põhi on ülal.

Foto keskel on näha kolme vulkaani: põhjast lõuna suunas Hector Tholus, Elysium Mons ja Albor Tholus. Elysium Mons, keskmine vulkaan, on 12000-14000 kilomeetrit kõrge. Vulkaanid on näha tänu nende asumisele terminaatori (öö ja päeva piiri) lähedal.

Väike formaat: 3K JPG
Suur formaat: 9K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Marsi foto] Marss pildistatuna 20. augustil Surveyori kaameraga. Surveyor oli pildistamise hetkel Marsist 5,51 miljoni kilomeetri kaugusel.

Tume ala pildi keskel kannab nime Syrtis Major ja arvatakse olevat suhteliselt tolmuvaba piirkond. Põhi on ülal.

Väike formaat: 3K JPG
Suur formaat: 9K JPG
Selgitus (inglise keeles)


Marsi fotod | Mars Global Surveyor | Tartu Tähetorn
Taavi Tuvikene / taavi@obs.ee
8. aprill 1998