Pathfinderi fotod (Sol 3 - Sol 4)

Allikas: NASA

Märkus: Fotod on järjestatud pildistamise aja järgi. Marsi ööpäev ehk Sol kestab 24 tundi 39 minutit, Sol 1 vastab Pathfinderi maandumisjärgsele Marsi päevale.


Sol 4

[Sojourner Marsi pinnal] Sojourner pärast Marsi pinnale sõitmist. Foto on üks esimesi pärast Pathfinderi kaamera 1 meetri kõrgusele alusele tõstmist.

Väike formaat: 13K JPG
Suur formaat: 40K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Sojourner, Barnacle Bill ja Yogi] Sojourner pärast Marsi pinnale sõitmist. Sojournerist vasakul on Barnacle Billi, foto paremas ülemises servas Yogi-nimeline kivi.

Väike formaat: 17K JPG
Suur formaat: 145K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Marsi panoraam]
Panoraamfoto on tehtud pärast Sojourneri Marsi pinnale sõitmist ja Pathfinderi kaamera kõrgemale tõstmist. Fotol on näha maanduri kolm paneeli päikesepatareidega, kaks kaldteed, millest parempoolset kasutas Sojourner Marsi pinnale sõitmiseks. Sojournerist vasakul on Barnacle Billi, paremal üleval Yogi-nimeline kivi.

Väike formaat: 78K JPG
Suur formaat: -
Selgitus (inglise keeles)

[Sojourner Barnacle Billi uurimas] Sojourner uurimas kivi nimega Barnacle Bill. Kivi keemilise koostise määramiseks kasutab Sojourner alfa(osakeste)-, prooton- ja röntgenspektromeetrit (Alpha Proton X-Ray Spectrometer ehk APXS).

Väike formaat: 18K JPG
Suur formaat: 21K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Marsi kivid] Marsi kivid ja pinnas. Foto paremas servas asuv pealt tasane kivi kannab nime Flat Top. Kivi ülemisele pinnale on kogunenud tolmu, kivi külgedel tolm puudub. Fotol olevaid kive on uuritud Pathfinderi kaameraga, kasutades erinevaid värvifiltreid.

Väike formaat: 15K JPG
Suur formaat: 40K JPG
Selgitus (inglise keeles)


Sol 4

[Marsi maastik] Marsi maastik. Fotol on näha 1-2 kilomeetri kaugusel asuvad kaks küngast, millele anti nimeks Twin Peaks.

Väike formaat: 14K JPG
Suur formaat: 62K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Meteoroloogiamast] Mast mõõteriistadega meteoroloogiliste andmete kogumiseks.

Väike formaat: 14K JPG
Suur formaat: 36K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Vaade Pathfinderile] Vaade Pathfinderile. Foto on tehtud Sojourneri esiküljel asuva must-valge kaameraga. Sellel on näha Sojourneri mahasõidutee, sellest paremal Barnacle Billi nimeline kivi. Pildi alumises osas on Sojourneri rataste tekitatud jäljed.

Väike formaat: 12K JPG
Suur formaat: 37K JPG
Selgitus (inglise keeles)

[Sojourner pinnast uurimas] Sojourner Marsi pinnast uurimas. APXS-spektromeeter sõiduki tagaosas on vastu pinnast asetatud. Foto paremas ülemises nurgas on näha Yogi-nimeline kivi, mis on Sojourneri järgmiseks uurimisobjektiks.

Väike formaat: 19K JPG
Suur formaat: 22K JPG
Selgitus (inglise keeles)


Pathfinderi fotod | Mars Pathfinder | Tartu Tähetorn
Taavi Tuvikene / taavi@obs.ee
26. juuli 1997