Astronomy On-Line - maailma suurim astronoomiasündmus WWW-s


1. oktoober - 22. november 1996

Ürituse maaletoojateks on Tõravere Observatoorium ja Tartu Tähetorni AstronoomiaRing.


Ülevaade programmist

IV Euroopa Teaduse ja Tehnoloogia Nädala raames korraldavad Euroopa Astronoomiahariduse Assotsiatsioon (EAAE) ja Euroopa Lõunaobservatoorium (ESO) koostöös Euroopa Komisjoniga (EC) ainulaadse Euroopa ja ka muu maailma astronoomiahuviliste kokkusaamise Internetis.

Üritus on mõeldud kooliõpilastele, amatöörastronoomidele ja kõigile huvilistele, kellel on ligipääs Interneti ühendusega arvutile ja kes valdavad vajalikul tasemel inglise keelt.

Korraldajad reklaamivad üritust kui esimest üle-euroopalist katset tuua kokku tuhandeid õpilasi ja nende õpetajaid, et süüvida põnevatesse teadusprobleemidesse, teha tutvust tänapäevaste kommunikatsioonivahenditega ja lihtsalt suhelda oma huvikaaslastega teistest maadest. Ürituse põhikandjateks on väikesed huviliste grupid, mis koosnevad grupijuhist ja 1, 2, 3, ..., 10, ... liikmest. Igal grupil on oma nimi, mis saab tuntuks kõigi teiste osavõtjate seas.

Üritus algas 1. oktoobril ja jõuab kulminatsioonini ajavahemikus 18.-22. novembrini. Ürituse keskmeks on nn. "astronoomiline turuplats" WWW-s, kus antakse infot vaatlusprogrammide ja koostööprojektide kohta, ilmub elektrooniline ajakiri, saab tutvuda astronoomia-alase tarkvaraga, antakse näpunäiteid astronoomia-alase info leidmiseks WWW-st, on võimalik kohtuda maailma juhtivate astronoomidega, saab oma teadmisi proovile panna ning loomulikult ka suhelda teiste osavõtjatega.

Gruppidel on võimalus koostada endale vaatlusprogramme spetsiaalselt reserveeritud teleskoopidele (ka Tõravere Observatoorium pakub selleks ajaks oma 1,5-meetrist teleskoopi).

Ajavahemik 1. oktoobrist 17. novembrini on ette nähtud ürituse võimalustega tutvumiseks ja oma kodulehekülje ülesseadmiseks WWW-s. Teine faas algab esmaspäeval, 18. novembril ja kestab kaks päeva. Selle aja jooksul alustatakse vaatlusprogrammidega, samuti toimuvad mitmed üritused Internetis (vestlused professionaalidega jms.). Ürituse kolmas ja ühtlasi viimane faas kestab kolmapäevast 20. novembrist reedeni, 22. novembrini. Sel ajal lõpetatakse vaatlused, tehakse kokkuvõtteid ja avaldatakse need võrgulehekülgedel. Viimasel päeval toimub suurejooneline lõpetamine.

Ürituse organiseerimisel on arvestatud kooliajaga, mistõttu aktiivne tegevus teises ja kolmandas faasis on kavandatud õhtusele (koolivälisele) ajale (u. kella 17st 23ni Eesti aja järgi).

Registreerumine

Üritusest osavõtmiseks pole esialgu vaja muud, kui registreerida oma grupp võimalikult kiiresti. Lõpptähtaeg on küll 15. november, kuid nagu öeldud, tegevus algas juba 1. oktoobril.

Registreerumiseks tuleks pöörduda ürituse Eesti-poolse koordineerija Laurits Leedjärve poole (e-mail: leed@aai.ee).

Eestis ei ole ilmselt eriti palju koole täieliku Interneti-ühendusega. Ehk leidub sponsoreid kes aitaksid huvilistel õpilastel ja nende õpetajatel sellest üritusest osa võtta, võimaldades vähemalt kulminatsiooninädalal (18.-22. november) ligipääsu võrku ühendatud arvutile. NB! Kõigi sponsorite kohta läheb info ka Brüsselisse, Euroopa Komisjoni, samuti mainitakse sponsoreid ürituse koduleheküljel.

Osalemine Tartu Tähetorni kaudu

Osaleda on võimalik ka Tartu Tähetorni kaudu, kus hakkab tegutsema vähemalt üks huviliste grupp. Sellega liitumiseks tuleks pöörduda Taavi Tuvikese poole (e-mail: taavi@obs.ee).

Omalt poolt anname võimaluse kasutada Zeissi teleskoopi Tähetornis, mõnel õhtul võib teha väljasõidu ka Tõraverre. Samuti on võimalik kasutada Tähetorni arvuteid ja Interneti-ühendust.

Täiendav info

Täiendavat infot on võimalik saada aadressilt http://www.eso.org/astronomyonline/.

Eestikeelset infot saab ka Tõravere Observatooriumi leheküljelt http://www.aai.ee/~leed/aol.html.


Taavi Tuvikene / taavi@obs.ee
3. oktoober 1996

Programmi kirjelduses on kasutatud Laurits Leedjärve koostatud eestikeelset ürituse ülevaadet.